Tyrimai rodo, kad mokymasis žaidžiant yra svarbi vaiko raidos dalis. Nors tėveliams labai naudinga užtikrinti, kad vaikas turėtų pakankamai laiko žaidimams, tokiu būdu galėdamas išlieti šiek tiek papildomos energijos, vis dėlto vaikas pradeda suprasti, kas jis yra, žaisdamas dar kūdikystėje. Netgi ankstyvuoju raidos laikotarpiu vaiko protas vystosi vien dėl to, kad jis žiūri į aplinką ir suvokia jį supančius dalykus.
Naudodami lavinamuosius žaislus vaikai gali išmokti daug įvairių įgūdžių, kurių jiems prireiks gyvenime, pvz., spręsti problemas ir mokytis priežasties ir pasekmės, mokytis žaisti su kitais, ieškant kompromiso, sprendžiant konfliktus ir dalijantis, lavinti smulkiąją ir stambiąją motoriką, ugdyti kūrybiškumą ir vaizduotę, savarankiškumo ir kt.
Zaislai vaikams gali būti naudingi jau nuo vieno mėnesio amžiaus. Todėl pateikiame keletą puikių lavinamųjų žaislų idėjų, atsižvelgiant į amžiaus tarpsnį, ir paaiškinimus apie jų naudą.
1-12 mėn: Ankstyvajame amžiuje sensoriniai žaidimai padeda stimuliuoti vaiko pojūčius. Mobilieji žaislai, čiulptukai ir kūdikių žaidimų kilimėliai yra puikūs pirmieji žaislai vaikams, nes juose daugiausia dėmesio skiriama sensoriniam žaidimui per garsą, regą ir lytėjimą. Vaikui augant ir lavinant rankų ir akių koordinaciją, tėveliai gali pradėti naudoti žaislus, kurie skatina aktyvesnį bendravimą, pavyzdžiui, nešiojamuosius žaislus, kurie mirksinčiomis švieselėmis ir įvairiais garsais toliau lavina regos ir klausos pojūčius.
Vaikui tampant aktyvesniam, siūlome įvesti problemų sprendimo žaislus, pavyzdžiui, krautuvėles ar kaladėles. Šie žaislai padės vaikams spręsti konfliktus ir susipažinti su priežastimis ir pasekmėmis. Jie taip pat sustiprins pasitikėjimą savimi, kai po bandymų, klaidų ir nurodymų sugebės suprasti, kaip žaislas veikia. Kiti puikūs žaislai, su kuriais galima supažindinti vaiką, yra judėjimą skatinantys žaislai. Tokie žaislai, pasitelkdami šviesas ir garsus, sužadina vaikų jaudulį ir norą judėti.
12-24 mėnesių amžiaus: Kai vaikui sukaks vieneri metai ar daugiau, jis netrukus taps labai judrus. Stumdomi automobiliukai, žingsniuojantys ir važiuojantys žaislai bei vaikštynės puikiai tinka pusiausvyrai ir koordinacijai lavinti, be to, padidins vaiko smalsumą dėl naujai atsiradusio judrumo. Vaikui pradėjus mokytis vaikščioti, galite įtraukti ir skaičių mokymąsi skaičiuodami jo žingsnius – tai padės jam geriau susipažinti su terminais ir reikšmėmis, net jei tokio amžiaus vaikas jų dar nelabai supranta.
Teminiai žaidimų rinkiniai yra puikūs lavinamieji žaislai, kuriuos galima pradėti naudoti nuo 12 iki 18 mėnesių amžiaus, nes jie padės lavinti vaiko atpažinimo įgūdžius. Pavyzdžiui, jei turite teminį žaislų rinkinį, kuriame vaizduojami gyvūnai, praktikuokite, kokį garsą skleidžia kiekvienas gyvūnas. Tai taip pat padės ugdyti kalbą, nes įtvirtins spalvų ir formų pavadinimus. Važinėjantys žaislai ir toliau skatins kūrybiškumą bei vaizduotę, bet taip pat padės tobulinti koordinacijos įgūdžius. Taip pat galite su jais žaisti vaidmenimis, pasakodami, kad jie vyksta aplankyti šeimos nario arba vyksta į ekskursiją.
2 ir daugiau metų: Kai vaikai taps šiek tiek vyresni ir aktyvesni, galite pristatyti žaislų, skatinančių fizinius žaidimus, pavyzdžiui, triratukų ar krepšinio lankų. Rodydami, kaip naudotis šiais žaislais, visada įsitikinkite, kad jie žino apie saugumą, pavyzdžiui, kad reikia dėvėti šalmą.
Tai taip pat puikus amžius pristatyti žaislus, kuriuose ugdomi pažintiniai įgūdžiai. Kinetinis smėlis yra puikus sensorinis užsiėmimas, padedantis vaikams lavinti rašymą formuojant smėlyje figūras ar raides. Jie gali praktikuotis piešti arba rašyti savo vardus. Supažindindami vaiką su molbertu, galėsite lavinti jo smulkiąją motoriką, nes jis galės mokytis laikyti kreidą, teptuką ir pan. Tai taip pat skatins kūrybiškumą, nes vaikas pasitelks savo vaizduotę ir kurs gražius meno kūrinius.
Įvairūs tokio amžiaus vaikams skirti lavinamieji žaidimai ir knygos padės vaikui lavinti vardų atpažinimo ir pradinio raštingumo įgūdžius. Tokie žaislai parodys vaikui vaizdinę girdėto teksto versiją ir atvirkščiai. Pavyzdžiui, žaislo atkartojimas leis jūsų vaikui pradėti sieti šuns paveikslėlį su šuns skleidžiamu garsu. Skaitydami kartu su vaiku knygas, kurių kiekviename puslapyje yra spalvoti paveikslėliai ir keli žodžiai, pradėsite jį supažindinti su tuo, kaip girdimi žodžiai atrodo puslapiuose.
Sudėtingesni statybiniai rinkiniai, pavyzdžiui, magnetiniai, yra puikus būdas skatinti kūrybiškumą ir problemų sprendimą, nesvarbu, ar bandoma pastatyti tą pačią konstrukciją, kuri pavaizduota ant dėžutės, ar sukurti savo šedevrą. Jei rinkinyje yra skirtingų spalvų kaladėlių, taip pat galite mokytis skaičiuoti ir rūšiuoti kiekvieną spalvą. Skaičiavimo žaislai taip pat puikiai padeda vaikui toliau mokytis skaičių. Žinoma, tokiame amžiuje puikiai tinka ir leliu namas bei kiti panašūs žaidimai, kurių pagalba vaikai gali žaisti labai kūrybiškai. Zaislai, skatinantys vaikus žaisti su kitais, taipogi padeda ugdyti socialinius įgūdžius.