Laisvalaikis

Skaitymo iššūkiai: kodėl mums jų reikia, kokie jie būna, kur ieškoti?

Ar pastebėjote, kokie populiarūs ir net naudingi yra visokie iššūkiai? Kas dieną nueiti dešimt tūkstančių žingsnių, kas vakarą parašyti tris dėkingumo priežastis, kas savaitę išmokti šimtą naujos kalbos žodžių, pavasarį nubėgti maratoną… Galima tęsti ir tęsti. Iššūkiai motyvuoja neapleisti pradėtos veiklos, skatina išmokti kažko naujo, išmėginti savo galimybių ribas, atrasti naujų skonių. Tą patį galima pasakyti ir apie skaitymo iššūkius, kuriuos vienija tikslas: dažniau atversti knygą!

Užsukite į socialinį tinklą „Instagram“ ir paieškoje įveskite žodžius „skaitymoissukis“ ar „readingchallenge“. Tokiomis grotažymėmis (angl. „tags“ arba „hashtags“) dažnai žymimi lietuviški ir užsienietiški iššūkiai, kuriuos organizuoja knygų skaitytojų bendruomenės nariai. Jų čia yra kiekvienam skoniui! 

Interneto knygynas Patogupirkti.lt atsako į klausimus, kuo iššūkiai naudingi, kokie jie būna bei siūlo rekomendacijų vienam populiariausių iššūkių „Vasara su knyga“, kurį kiekvienais metais organizuoja Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bei Lietuvos aklųjų bibliotekos.

Kuo naudingi skaitymo iššūkiai?

Pasaulyje yra trijų tipų žmonės. Pirmajam priklauso tie, kurie skaityti nemėgsta ir jų rankose knygos išvysti beveik neįmanoma. Na, nebent darbas ar mokslas priverčia. Antrojo tipo žmonės skaito visą savo gyvenimą. Trečiajam priklauso tie, kurie pamažu atranda skaitymo malonumą. 

Pirmajam tipui iššūkiai nepadės. Jei žmogus iš esmės nemėgsta knygų, tokia motyvacija jam pasirodys per menka.

Tiems, kurie nepaleidžia knygų iš rankų, skaitymo iššūkiai suteikia progą išbandyti kažką naujo. Gal atrasite klasikinę literatūrą ar įvertinsite mokslo populiarinimo knygas, kurias apeidavote dideliu lanku? Na, o trečiajam žmonių tipui iššūkiai yra puikus būdas pamilti literatūrą, išgryninti savo skonį ir skaitymą paversti reguliaria gyvenimo rutina. 

Skaitydami knygas jūs automatiškai praplėsite vaizduotės ribas, pagerinsite savo žodyną, lavinsite kūrybinį potencialą ir analitinius įgūdžius, ugdysite empatiją ir dar daugiau. Be to, skaitymas yra puiki smegenų treniruotė bei būdas pabėgti nuo kasdienių rūpesčių. 

Taigi, knygos atneša neišmatuojamos naudos, o iššūkiai įkvepia skaityti reguliariai bei išbandyti tokius tekstus, kokių šiaip imtis nesiryžtumėte. 

Visame pasaulyje yra bendruomenių, kurios organizuoja įvairiausius skaitymo skatinimo projektus. Jie ne tik motyvuoja skaityti dažniau, bet ir suteikia galimybę susipažinti su naujais žmonėmis, pasidalinti nuomonėmis ir požiūriais į knygas bei įsitraukti į įdomias diskusijas.

Žinoma, tam iššūkis nebūtinas. Diskutuoti ir draugauti galite ne tik rinkdamiesi knygas mėlynu viršeliu. Tačiau taisyklės ragina peržiūrėti savo lentynas. Gal ten jau šimtą metų guli kadaise pirktas romanas, kurio vis neprisiruošėte skaityti, o dabar štai jis tinka iššūkiui! 

Kokie būna skaitymo iššūkiai?

Įvairūs! Tačiau juos galima susisteminti į keletą populiariausių grupių. 

Miksas. Tai tokie iššūkiai, kurie kviečia išbandyti įvairius žanrus bei stilius. Nuo poezijos iki klasikinės literatūros ir saviugdos knygų. Dalyvavimas tokiame iššūkyje akiratį išplečia per gana trumpą laiką. 

Šios iniciatyvos formuluojamos įvairiai. Organizatoriai gali siūlyti skaityti bet kokio žanro knygas, kurių pavadinime yra skaičius, ar rinktis tam tikros spalvos viršelius. Viena iš sąlygų gali būti bibliotekininko, knygyno darbuotojo ar draugo rekomendacija, arba žanras, kurio dar niekada neskaitėte. Autoriaus lytis ar horoskopo ženklas, pirmoji veikėjo vardo raidė… Šio tipo skaitymo iššūkis gali nuvesti bet kur! O tai ir įdomiausia!

Teminis iššūkis. Čia jau aišku iš pavadinimo, kad reikės skaityti knygas, kurias vienija bendra tema, o jos būna įvairios: Holokaustas, vergovė, stiprios moterys, nerimo sutrikimo valdymas, pasaulio istorija ir bet kas kitas! Šie iššūkiai leidžia nuosekliai pasigilinti į konkrečias temas.

Žanras ar autorius. Pasirinktas žanras gali būti bet koks – nuo verslo iki asmeninio tobulėjimo ar skandinaviškų trilerių. Knygos taip pat gali būti susijusios su konkrečiu autoriumi ir visa jo kūryba ar net išgalvotu personažu, pavyzdžiui, Šerloku Holmsu.

Knygų klubo iššūkiai. Daug knygų klubų organizuoja skirtingus skaitymo iššūkius. Galite rasti internetinių ir realių knygų klubų, kuriuos palaiko susitikimai, forumai, realaus gyvenimo pokalbiai ar profesionaliai organizuoti renginiai.

Kur ieškoti skaitymo iššūkių? 

Iššūkius organizuoja įvairūs knygynai, bibliotekos bei skaitytojų bendruomenės. Pavyzdžiui, gerai žinomas tarptautinis socialinis tinklas „Goodreads“ kiekvienais metais visus skaitytojus kviečia mesti iššūkį sau.

Viskas paprasta, tereikia nustatyti skaičių, kiek knygų planuojate perskaityti per metus. Gal po vieną per mėnesį? Tada įrašykite 12. O gal vieną per savaitę? Skaityti galite bet kokias knygas, o jei jas pažymėsite „Goodreads“, bus paprasčiau sekti iššūkio progresą. 

„Goodreads“ svetainėje rasite ir lietuvių bendruomenės 2021-ų metų knygų iššūkius. Šios iniciatyvos organizatoriai siūlo skaityti Nobelio premijos laureatų knygas, dar vienas iššūkio punktas kviečia perskaityti kūrinį, kurio pagrindinio veikėjo profesija – dailininkas. 

Daug  iššūkių galite rasti „Instagram“ soc. tinkle, arba kitaip tariant, pas bukstagramerius. Juos organizuoja įvairūs žmonės, tad nesunku išsirinkti įdomiausią ir prisijungti. Patikrinkite žymas #2021skaitymoissukis, #menesiorasytojas, #menesioleidykla, #knygurenesansas, #readingchallenge ir rasite daugybę idėjų. 

Visi šie iššūkiai skatina peržiūrėti savo lentynas ir perskaityti knygas, kurios galbūt užsigulėjo. Taip pat iniciatyvos atkreipia dėmesį į mažiau populiarias knygas. Pavyzdžiui, bibliotekoje, knygyne ar draugų lentynoje ieškodami romano, kurio pavadinimas prasideda raide R netyčia galite atrasti tikrą literatūrinį perlą! 

Vienas populiariausių skaitymo iššūkių Lietuvoje yra „Vasara su knyga“, organizuojamas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekų ir Lietuvos aklųjų bibliotekos. Jo tikslas yra skatinti visuomenę domėtis literatūra bei pačiu skaitymu.

Dalyviams reikia perskaityti penkias knygas nurodytomis temomis. Visi skaitytojai dalyvauja loterijoje ir varžosi dėl pagrindinio prizo. 

Interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė rekomendacijas kiekvienai šio iššūkio temai.

Patogupirkti.lt rekomendacijos iššūkiui „Vasara su knyga“

2021-ųjų metų iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia perskaityti detektyvinę knygą; knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai; literatūrine premija apdovanotą knygą; praėjusiame tūkstantmetyje išleistą knygą; linksmą knygą.

Detektyvinės knygos

Detektyvai – lietuvių itin mėgiamas žanras, todėl rinktis yra iš ko. Mėgstantiems klasiką visada verta prisiminti Agatha Christie knygas, o šiuolaikinės literatūros gerbėjams rekomenduojame atkreipti dėmesį į Donato Carrisi knygas „Blogio šnabždesys“ bei „Blogio teorija“. Šie kūriniai išsiskiria nepaprasta įtampa, šiurpia atmosfera ir intelektualiomis provokacijomis. 

Ieškote, kiek linksmesnių knygų? Maurizio de Giovanni knygoje „Picofalkonės šunsnukiai“ rasite ne tik nusikaltimų tyrimus, bet ir smagią itališką atmosferą. 

Nusišypsoti privers kriminalinis trileris „Ketvirtadienio žmogžudysčių klubas“. Autorius Richard Osman nusikaltimo tyrimą atidavė į keturių senjorų rankas. Kiekvieną ketvirtadienį jie susirenka ir nagrinėja įvairius neišspręstus nusikaltimus. Gyvybingi, šmaikštūs senukai, įsijautę į Šerloko Holmso vaidmenį, vieną dieną susiduria su tikru nusikaltimu. Visai jų panosėje nužudomas nekilnojamo turto vystytojas. Narplioti paslaptis klube buvo įdomu, tačiau dabar senjorai gauna progą savo įgūdžius išbandyti realybėje.

Knygos, kurių pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai

Čia drąsiai galite pasileisti plaukus ir rinktis bet kokį žanrą. Domitės tikromis patirtimis? Patogupirkti.lt rekomenduoja Rimos Karalienės knygą „Irklais iki Niagaros krioklių“. Tai romanas, paremtas vilnietės irkluotojos ir trenerės Sofijos Grucovos gyvenimo istorija. Pasakojimas nukelia į 1967-ųjų Sovietų Sąjungą.

Domina lyriška, kokybiška proza? Rašytojos Irene Solà romane „Aš dainuoju, o kalnas šoka“ balsą turi grybai, stirna, lokys, debesys, viduramžių raganos ir vandenės… Tai magiškas kūrinys, kuriame pinasi mitologija ir gyvenimo tikrovė. 

O gal esate mokslo populiarinimo žanro gerbėjas ir domitės technologijomis? Tuomet jums patiks „The New York Times“ bestselerių autorių dueto Peter H. Diamandis ir Steven Kotler knyga „Ateitis yra greitesnė, nei manote“, kurioje rasite daug ateities prognozių bei pamąstymų apie šiuolaikinį pasaulį. 

Literatūrine premija apdovanotos knygos

Prestižinės literatūros premijos sufleruoja, kad laukia kokybiškas ir aktualus kūrinys. Smagu, kad Lietuvos leidyklos verčia ir skaitytojus džiugina apdovanotais leidiniais. Šiemet knygynų lentynas pasiekė Colson Whitehead romanas „Nikelio berniukai“, 2020-ais metais pelnęs Pulicerio premiją. Istoriją įkvėpė prastos reputacijos mokykla, kurioje keistomis aplinkybėmis mirė per šimtą berniukų. 

Atkreipkite dėmesį ir į 2019-tais metais viena prestižiškiausių „Man Booker“ premijų apdovanotą Bernadine Evaristo knygą „Mergaitė, moteris, kita“. Rašytoja naudodama netradicines kalbos priemones kuria unikalių pasakojimą. Istorija apima kelis dešimtmečius ir seka dvylikos pagrindinių veikėjų gyvenimus. Romane „Mergaitė, moteris, kita“ nagrinėjama daugybė temų, tokių kaip rasė, seksualumas, lytis, istorija ir ekonominė stratifikacija, atskleidžiama per moterų gyvenimo patirtį.

Dar vienas Pulicerio premijos laureatas – Adam Johnson knyga „Našlaičių prižiūrėtojo sūnus“. Tai šokiruojantis kūrinys, apjungiantis trilerį ir meilės istoriją, besivystančią Šiaurės Korėjoje, kur gyvenantys žmonės neturi teisės rinktis, kaip gyventi ir ką mylėti. Istorija praveria duris į uždarą šalį, kuriose troškimų turėjimas tampa bilietu į koncentracijos stovyklą.

Praėjusiame tūkstantmetyje išleistos knygos

Šis iššūkio punktas labai platus ir pasirinkimas beveik beribis. Patogupirkti.lt rekomenduoja išmėginti mokslinės fantastikos žanrą ir atsiversti 1965-ais metais pirmą kartą pasirodžiusį Frank Herbert kūrinį „Kopa“. Romanas nagrinėja daug filosofinių ir etinių temų, tokių kaip išteklių kontrolė ir galia.  Taip pat ši knyga yra vienas pirmųjų ekologinių romanų. Beje, „Kopa“ tinka ir literatūrine premija apdovanotų kūrinių temai, nes buvo įvertinta „Hugo“ premija bei tapo pirmuoju „Nebula“ prizo laureatu.

Neriam į truputį senesnius laikus. 1813-ais metais išleistą Jane Austen romaną „Puikybė ir prietarai“ būtina perskaityti visiems klasikos gerbėjams. Kūrinys tituluojamas viena populiariausių anglų kalba parašytų knygų. „Puikybė ir prietarai“ šmaikščiai pašiepia keistus, varžančius papročius, įsigalėjusius 19 a. visuomenėje, o santykių temos nepraranda aktualumo iki šiol. 

Iš tiesų, vasara ir iššūkiai yra puikus metas kamšyti spragas, tad rekomenduojame dar vieną svarbią knygą – George Orwell „1984-ieji“. Neapsigaukite dėl pavadinimo, nes šis pranašiškas kūrinys išleistas dar 1949-ais metais. Romanas laikomas viena žymiausių literatūrinių distopijų ir išverstas į daugiau nei 60 kalbų.

Linksmos knygos

Juoktis sveika. Juoktis skaitant – dvigubas malonumas. O rašytojo Fredrik Backman knyga „Gyveno kartą Uvė“ kaip tik tokia, kuri sukels šypseną. Istorija pasakoja apie bambeklį Uvę, kuris nori nusižudyti, bet jam nuolat kažkas sutrukdo. Skamba liūdnai? Patikėkite, tai viena šilčiausių knygų, kuri ir prajuokins ir sugraudins!

Ar gali pasakojimas apie svetimoje planetoje įstrigusį mokslininką patekti į šią kategoriją? Žinoma, jei tai Andy Weir „Marsietis“. Tai mokslinės fantastikos knyga, tačiau šio žanro bijoti nereikia. Mėgaukitės Marko bandymais išgyventi ir nesistebėkite, kad kartais teks braukti juoko ašaras. 

Tiems, kurie nori pasijuokti iš savęs, šiuolaikinio pasaulio, marketingo, socialinių tinklų, priklausomybės nuo interneto ir kitų aktualijų, rekomenduojame Marc-Uwe Kling knygą „Kokybės šalis“. Tai fantastiška satyra tęsianti geriausias Kurto Voneguto, Džordžo Orvelo ir Daglaso Adamso tradicijas.

P.S. Jei tiesiog pakęsti negalite spaudimo, iššūkiai sukelia stresą, tai nekankinkite savęs, tačiau iš rekomendacijų pasisemkite idėjų ar įkvėpimų. Kviečiame atrasti, pažinti ir mėgautis skaitymu! 

Pranešimą paskelbė: Giedrė Striogaitė, UAB „Patogu pirkti“

Parašykite komentarą