Dirbtuvės su 3D spausdintuvais bei robotikos ir elektronikos rinkiniais, edukacinės programos, kūrybos erdvės – prieš dešimtį metų sunku būtų buvę patikėti, kad tokias galimybes ir veiklas siūlys ne kas kita, o bibliotekos. Jos šiandien jau nėra vien ramaus skaitymo ar knygų skolinimosi vietos – tai šiuolaikiški bendruomenių centrai, modernios laisvalaikio vietos, į kurias atėję lankytojai gali susitikti su bendraminčiais bei yra skatinami aktyviai įsitraukti į veiklas, renginius, naujų dalykų mokančius užsiėmimus.
Viešosios bibliotekos pačios sėkmingai bando neatsilikti nuo šiuolaikinės visuomenės poreikių, nuolat tobulėdamos jos sparčiai keičia įvaizdį. Siekdamas, kad tokia linkme judėtų ir Vilniaus mokyklų bibliotekos, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“ nusprendė prisidėti – šią vasarą čia organizuoti Vilniaus mokyklų bibliotekininkams skirti 3D ir VR (virtualios realybės) technologijų mokymai bei vaizdo įrašų socialiniams tinklams kūrimo dirbtuvės. Šių mokymų tikslas – skatinti inovacijas bei artinti bibliotekų darbuotojus prie šiuolaikinių technologijų, kartu padėti jiems priminti mokiniams, kad biblioteka yra kur kas daugiau nei tik skaitykla ir knygų saugykla.
„Pasaulyje bibliotekos jau seniai yra ne tik knygų saugojimo, išdavimo, bet ir susitikimų, kūrybos ir kūrėjų erdvės, nuotraukų bei vaizdo įrašų studijos. Moderniose bibliotekose stovi ir 3D spausdintuvai, ir virtualios realybės akiniai bei žali ekranai specialiesiems efektams kurti. Lietuvos bibliotekos po truputį artėja prie šios koncepcijos, tačiau labai svarbu ne tik gerinti infrastruktūrą, bet ir didinti bibliotekininkų technologinį išsilavinimą. O kartu – griauti vis dar gajus „nuobodžios bibliotekos“ stereotipus lankytojų galvose. Džiaugiamės galėdami prie to prisidėti“, – teigia VGTU „LinkMenų fabriko“ direktoriaus pavaduotoja Lina Pečiūrė.
VGTU „LinkMenų fabrike“ vykusiose dirbtuvėse bibliotekų darbuotojai iš daugiau nei 15 Vilniaus mokyklų mokėsi 3D modeliavimo ir 3D spausdinimo, gilindamiesi į tai, kaip 3D technologijos gali būti pritaikomos bibliotekos infrastruktūrai modernizuoti. Dalyviai susipažino ir su virtualios realybės technologijomis bei sužinojo, kaip jos gali būti pasitelktos įdomiam ir interaktyviam mokymuisi. Dirbtuvių metu taip pat vyko vaizdo įrašų socialiniams tinklams kūrimo mokymai.
„Vaikų kūrybiškumo ugdymas yra itin svarbus tiek mokyklose, tiek ir už jų ribų. Vaikai yra labai smalsūs ir imlūs naujovėms, todėl labai svarbu jiems sukurti palankias sąlygas kūrybiškumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Manau, kad mokyklų bendruomenės ir lemia, kokia turi būti šiuolaikinė jų biblioteka. Darbas su informacija jau nėra tik darbas su knyga. Informacija gali būti įvairi: garsai, nuotraukos, vaizdo įrašai, žaidimai ir kt. Tad bibliotekos jau dabar daug dėmesio skiria įvairioms vaikų edukacijoms, kūrybinėms dirbtuvėms, užsiima švietėjiška veikla“, – įžvalgomis dalijasi Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos projektų vadovė Eglė Paulauskienė.
Tai tęstinis projektas, organizuojamas antrus metus iš eilės, kurį tikimasi tęsti ir ateityje. Pagrindinis projekto vykdytojas – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka, partneris – VGTU „LinkMenų fabrikas“. Projektas finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis.
Pranešimą paskelbė: Agnė Augustinaitė, Vilniaus Gedimino technikos universitetas