Studijos

Šimtas žingsnių pilietiškumo link

Pilietiškumas šiais laikais suvokiamas gana plačiai, todėl nenuostabu, kad švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį šalia daugybės pilietinių iniciatyvų atsirado skaičius „100“. Šimtas Lietuvos vėliavų. Šimtas palinkėjimų Lietuvai. Šimtas širdžių. Šimtas piešinių. Arba šimtas gerų darbų, kuriuos Lietuvai padovanoti nusprendė Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokiniai.

Šimtas žodžių ar darbų?

Nesunku paskaičiuoti, kad norint idėją įgyvendinti per vienerius metus reikėtų po vieną gerą darbą atlikti beveik kas trečią dieną. Skamba kaip didžiulis iššūkis. Tauragės „Versmės“ direktorė Albina Senkuvienė skuba paaiškinti: iš tiesų gerų darbų mes neskaičiuojame – daugelis iniciatyvų vyksta jau daug metų (kai kurios net keliolika), ir mokiniai patys jais užsiima. Visgi kyla klausimas, kodėl darbais, o ne žodžiais, ar kaip kitaip gimnazistai ėmėsi išreikšti savo pilietiškumą? „Darbu geriausia įprasminti meilę Lietuvai. Darbas yra darbas. Tai yra konkretus dalykas. Žodžiais mes mokame gražiai kalbėti. Bet tai lieka tik kalbos“, – teigia direktorė.

Tauragės „Versmės“ gimnazijos mokiniai kartu su šia iniciatyva dalyvauja pilietiškumo apdovanojimuose „Tėvyne mūsų“, kurios tikslas – pristatyti šalyje vykdomas pilietines jaunimo iniciatyvas ir jų autorius, prisidedančius prie savo aplinkos ir visos šalies pokyčių. Pilietiškiausios Lietuvos moksleivių įgyvendinamos iniciatyvos kiekvieną sekmadienį rodomos LRT laidoje „Tūkstantmečio vaikai“. Tiesą sakant, nebūtina padaryti šimto gerų darbų, norint būti pilietišku, užtenka vieno. Bet, jeigu trūksta originalių idėjų, susipažinkite su ryškiausiais „Versmės“ gimnazijos pilietiškais darbais.

Gerumas žmonėms ir gyvūnams

Žinoma, ryškiausiai matoma pilietiškumo forma – gerumas aplinkiniams. Viena dažniausių „Versmės“ gimnazijos mokinių vykdomų iniciatyvų – susitikimai su seneliais globos namuose, kuomet mokiniai pačių gamintais skanėstais juos vaišina ir įteikia dovanų. Trečiojo amžiaus universiteto studentams, anglų ir lietuvių kalbomis, mokiniai kalba apie lankytinas vietas Tauragėje – taip skatindami senjorus pažinti savo kraštą ir išmokti užsienio kalbą.

Mažuosius mokyti – dar smagiau. Gimnazistai noriai darželyje, mokykloje, vaikų dienos centre pamoko anglų kalbos, juostos pynimo meno ar vaidybos.

Nieko nebenustebins tai, jog mokyklos bendruomenės rūpinasi beglobiais gyvūnais. „Versmės“ gimnazijoje visi rinkome maistą katėms ir šunims, o aktyviausieji – vedžiojo šuniukus. Šiek tiek rečiau Lietuvoje girdima pilietiškumo forma – pagalba paukščiams: gimnazistai patys sukalė ir miške pakabino 15 lesyklėlių su maistu. Pavasaris – pats paukštymetis, lieka tikėtis, kad visi inkilėliai jau apgyvendinti.

100 gerų darbų Lietuvai – 100 gerų darbų Tauragei

Mokiniams netrūksta įvairios su lietuviškumu susijusios veiklos mokykloje: čia jie mokosi šokti tautinius šokius, į lietuvių liaudies dainas įneša šiuolaikinių vėjų, skaito žymiausių lietuvių autorių kūrinius, sudarinėja lankytinų Tauragės vietų sąrašus. Kaip teigia „Versmės“ gimnazijos direktorė, gerumas turi prasidėti nuo artimosios aplinkos, todėl tikrai galima sakyti, kad šimtas gerų darbų Lietuvai pirmiausia yra šimtas gerų darbų Tauragei. Viską, ką išmoksta mokykloje ir už jos ribų, mokiniai perduoda tauragiškiams. Be to, gimnazistai ne tik tvarko aplinką ir tausoja ją rinkdamiesi dviratį savo pagrindine transporto priemone, bet ir yra pabuvoję kone visuose Tauragės kampeliuose. Knygas nešė ir į vaistinę onkologiniams ligoniams, ir į biblioteką „Knygų Kalėdoms“, rūbus – į socialinių paslaugų centrą. Svarbiausia, kaip teigia A. Senkuvienė, gimnazistai tai daro su dideliu užsidegimu – tai yra pačių mokinių iniciatyvos.

Visus gerus darbus išvardinti sunku  – svarbiausia juos daryti. Mokiniai ne tik padarys šimtą gerų darbų, bet ir tikrai pradžiugins daugiau negu šimtą žmonių. Kiekvienas jų padarytas geras darbas – didelis žingsnis pilietiškumo link prasidėjusiame antrajame Lietuvos šimtmetyje, jaunosios kartos pamatas. Jeigu ir tu esi pilietiškas ar pažįsti pilietiško jaunimo, būtinai pasidalink pilietine iniciatyva www.tevynemusu.lt – gerų dalykų negalima slėpti. Pilietiškumas išreiškiamas ne žodžiais, o darbais, kurių formos gali būti pačios įvairiausios.

Pranešimą paskelbė: Ivona Kukolovič, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą