Verslas

Sėkmingą „Montuotojo“ veiklą lėmė investicijos į gamybą ir kvalifikacijos kėlimą bei gebėjimas suvaldyti sudėtingas situacijas 

Viena iš stambiausių Lietuvoje metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo bendrovė „Montuotojas“ per 2017-uosius darbų apimtis išaugino 30 procentų. „Lietuvos metų gaminio 2017“ aukso medalį ir „Sėkmingai dirbančios įmonės“ vardą pelniusi įmonė tokių įspūdingų rezultatų pasiekė ne drastiškai didindama darbuotojų skaičių, o investuodama į darbo našumą didinančias priemones, į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą.

Per pirmuosius metų ketvirčius bendrovė „Montuotojas“ į gamybą investavo apie 200 tūkst. eurų, o metų pabaigoje skirta dar apie 300 tūkst. eurų. Nors ir 2016 m. įmonės investicijos į gamybą buvo nemažos, tačiau situacija rinkoje, naujovės, kurios demonstruojamos pasaulinėse parodose, būtinybė atnaujinti kai kurią įrangą verčia keisti situaciją. Kai eina kalba apie našesnę, modernesnę įrangą, ypač suvirininkystės, metalo apdirbimo srityse, pasak bendrovės „Montuotojas“ generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko Alfonso Jaro, diskusijų nekyla. Šios investicijos, bent jau iš dalies, sprendžia ir kvalifikuotų suvirintojų, kurių trūksta visoje šalyje, problemą, nes moderni įranga didina darbo našumą. Tačiau net ir modernizuojant gamybos priemones, ryškaus darbuotojų skaičius kitimo bendrovėje nėra: jau kurį laiką jis svyruoja tarp 780 ir 900, priklausomai nuo darbų apimčių.

„Palyginus su 2016 metais, bendrovės darbų apimtys išaugo apie 30 procentų. Kadangi darbuotojų skaičiaus kitimas buvo nežymus, tai tokio augimo pasiekėme didindami darbo našumą, keldami darbuotojų kvalifikaciją ir modernizuodami turimas bei įgydami naujų gamybos priemonių“, – sako įmonės vadovas A. Jaras.

Darbai įsibėgėjo tik metų viduryje, bet rezultatai pranoko lūkesčius

„Mes norėtume planuoti savo veiklą, dirbti ritmingai, be viršvalandžių ar darbo naktimis – kaip ir kiekviena, manau, įmonė. Tačiau esame priversti taikytis prie rinkos, užsakovų, projektų finansavimo, Europos sąjungos fondų reikalavimų“, – dalijasi bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius Alfonsas Jaras, kalbėdamas apie tai, kiek reikia pastangų, kad įmonė veiktų sėkmingai.

Tokių stambių pramonės įmonių, kokia yra ir bendrovė „Montuotojas“, veikla didele dalimi yra veikiama viešųjų, struktūrinių fondų lėšų srautų. Naujojo finansinio periodo ES paramos lėšos pradėtos naudoti tik 2017-ųjų metų antrą pusmetį. Tai reiškia, kad metų pabaiga įmonėms buvo labai įtempta.

„Metų pabaigoje mums teko dirbti ne tik viršvalandžius, bet ir savaitgaliais, – sako bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius Alfonsas Jaras. – Tai ne tik mūsų įmonės problema – tokia situacija yra visame statybos sektoriuje.“

Pirmieji du metų ketvirčiai įmonei nebuvo patys geriausi. Tokią situaciją lėmė dviejų projektų sandūra, kuomet teko darbus perkėlinėti iš vieno objekto į kitą. Pabaigę įgyvendinti vieną iš didžiausių pagal apimtis projektų Būtingės naftos terminale, turėjo darbus pradėti „Klaipėdos naftoje“, tačiau dėl įstrigusio projektavimo, kuris tęsėsi keletą mėnesių, ištiko ilgoka neplanuota pertrauka, kuomet reikėjo perorganizuoti apie 200 darbuotojų veiklą. Nors įmonė darbavosi dar 108-iuose objektuose, tai buvo nemenkas iššūkis, nes kiti objektai – kur kas smulkesni ir juose jau dirbo numatytas darbuotojų skaičius. Procesas įsibėgėjo balandį–gegužę.

„Nepaisant sudėtingesnių pirmojo pusmečio situacijų, visų metų rezultatai geri, tad metai buvo sėkmingi. Tikslių skaičių dar neturime, bet manome, kad „Montuotojo“ statybos montavimo darbų apimtys pasiekė apie 30–31mln. eurų, o planuojamas pelnas – apie 1 mln. eurų“, – sakė A. Jaras.

Palyginus su 2016-aisiais, ekonominių rodiklių augimas 2017 m. buvo ženklus.

Nors turėjo mažiau laiko – sudėtingus darbus atliko laiku ir kokybiškai

Vienas iš bendrovės „Montuotojas“ projektų, įgyvendintų AB „Lifosa“, pelnė „Lietuvos metų gaminio 2017“ aukso medalį. Veikiančioje gamykloje buvo įrengtas Kristalinio monoamonio fosfato gamybos cechas. Be bendrųjų statybos darbų, „Montuotojo“ specialistai pagamino ir sumontavo monoamonio fosfato cecho vamzdynus, amoniako išgarintuvą, azoto rūgšties ir demineralizuoto vandens talpas, sumontavo transporterį, technologinię įrangą ir sujungė į technologinę schemą. Taip pat buvo sumontuota fasavimo įranga ir bunkeriai. Naujame gamybiniame ceche įrengta ES kokybės reikalavimus atitinkanti gamybinė linija, erdvi produkcijos fasavimo bei sandėliavimo patalpa. Bendrovės „Montuotojas“ specialistai patys pagamino ir sumontavo daugiau kaip 50 įvairių technologinių įrenginių, silosų, transporterių ir kitų konstrukcijų.

Pagrindiniai įrenginiai buvo atvežti iš Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos, kitų vakarų šalių, o visą talpuminę aparatūrą pagamino bendrovės „Montuotojas“ montavimo firma Panevėžyje. Tad lietuvių gaminiai atsidūrė vienoje gretoje su Europos šalių produkcija. Užsitęsus projektiniams darbams, mažiau laiko liko įrenginių montavimui, jų sujungimui į sistemą, elektros automatikos darbams. Tačiau generaliniu rangovu pasirinkta „Montuotojo“ Panevėžio firma, kaip pastebėjo bendrovės „Lifosa“ techninės plėtros departamento direktorius Vytautas Kaupys, sugebėjo visus montavimo ir derinimo darbus atlikti laiku ir kokybiškai.

„Vykdant tokio pobūdžio projektą, tenka priimti daugelį projektinių sprendimų, ieškoti ir rasti atsakymus į daugelį klausimų – ir vieniems, ir dirbant komandoje su užsakovais, – sako bendrovės „Montuotojas“ generalinis direktorius A. Jaras. – Sujungti visus cecho įrenginius į vieną sistemą – tai nelygu siūlą įverti į adatą. Pagrindinius įrenginius tiekė Europos gamintojai, tačiau norint juos sujungti į vientisą sistemą, reikia ne tik papildomų įrenginių, bet ir kompetencijų. Todėl mes didžiuojamės savo profesionaliai dirbančiais žmonėmis.“

Kaip pastebėjo užsakovai – bendrovės „Lifosa“ generalinis direktorius Jonas Dastikas, – 2016-aisiais „Montuotojo“ pastatytame Kristalinio monoamonio fosfato ceche produkcija pradėta gaminti laiku ir greitai pasiekė gamybinį pajėgumą. „Lifosai“ tai yra labai svarbu, nes produkcija eksportuojama į daugelį pasaulio šalių , o jos kokybė – viena iš geriausių pasaulyje. 

Pranešimą paskelbė : Genė Drungilienė, VšĮ „Propagandos ministerija”

Parašykite komentarą