Sveikata

Šeimos gydytojas: šį rudenį ypač aktualu skiepai nuo pneumokokinės infekcijos

Į Lietuvą sugrįžus rudeniui, sugrįžo ir peršalimo ligos. Vėstant orams ir didėjant temperatūrų skirtumams, medikai primena daugiau dėmesio skirti imuniteto stiprinimui, nes šis – pagrindinė apsauga nuo kasmetinių šaltojo sezono virusų. Šiaulių „MediCA klinika“ padalinio (prieš tai buvęs Lieporių šeimos gydytojų centras) šeimos gydytojas Linas Petrauskas dalijasi, kokie negalavimai dažniausiai kankina pacientus rudens sezono metu ir pataria, kaip jų išvengti.

Dažniausi ligoniai – vaikai

Nors šiomis dienomis šalis gyvena visai kitomis aktualijomis, Šiaulių „MediCA klinika“ padalinio šeimos gydytojas Linas Petrauskas pastebi didėjantį sergančiųjų peršalimo ligomis skaičių. Daugiausiai jų – vaikai, o štai vyresni pacientai, pasirodo, serga rečiau.

„Vaikui pradėjus eiti į darželį, yra normalu sirgti iki 10 kartų per metus. Augant šis skaičius mažėja iki 2-3 kartų per metus, tačiau darželinukai dažnai tomis ligomis pasidalija su jaunesniais savo broliais ir seserimis“, – pagrindinę vaikų susirgimo peršalimo ligomis priežastį įvardija gydytojas.

Tuo tarpu darbingo amžiaus pacientai į kliniką užsuka tik gauti nedarbingumo pažymėjimo, o vyresnieji – dažniausiai gydosi namuose. „Galbūt dėl to, kad jie jau turi tokios patirties, tačiau, jei gydymasis namuose nepadeda ir žmogus pradeda jaustis prasčiau, pakyla temperatūra, atsiranda simptomų, kurie neramina, pavyzdžiui, pūlinga sloga, galvos ar veido skausmas, būtina kreiptis į gydytoją“, – besigydančius namuose perspėja medikas.

Paklaustas, ar tarp pacientų pastebimas didesnis nerimas dėl besitęsiančios koronaviruso pandemijos, L. Petrauskas pastebi, kad pastarųjų dienų įvykiai lemia vis didesnį susirūpinimą. „Žmonės jaudinasi dėl savo sveikatos, o didėjant rizikai apsikrėsti koronavirusu auga ir pacientų, besikreipiančių į gydymo įstaigas, skaičius. Teikdami sveikatos priežiūros paslaugas, laikomės būtinų infekcijų kontrolės reikalavimų ir priimame tik iš anksto užsiregistravusius pacientus. Į savo pacientų sveikatą ir ligų prevenciją žiūrime labai rimtai“, – apie „MediCA klinika“ pasiruošimą naujam peršalimo ligų sezonui kalbėjo šeimos gydytojas. 

Nors nuo koronaviruso kol kas nėra nei vakcinos, nei vaistų, „MediCA klinika“ gydytojai savo pacientus ragina pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, kuria susirgus egzistuoja didesnė tikimybė užsikrėsti gripu ar net COVID-19. Kasmet Lietuvoje pneumokokinėmis infekcijomis suserga apie pusė milijono gyventojų, o pavojingiausios jos vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65-erių metų gyventojams. Šie į rizikos grupę patenkantys žmonės yra skiepijami nemokamai.    

Svarbiausia – sveikas gyvenimo būdas ir savęs priežiūra

Tęsdamas mintį apie peršalimo ligas ir jų gydymą, L. Petrauskas pabrėžia, kad visgi  reikėtų pradėti ne nuo gydymo, o nuo susirgimų prevencijos. Jo rekomendacija – sveika mityba, judėjimas ir poilsis.

„Reikėtų susidaryti dienos režimą – susiplanuoti darbo valandas, nepersidirbti, eiti miegoti panašiu metu, gerai išsimiegoti, stengtis mažinti patiriamo streso kiekį ir pakankamai aktyviai gyventi – bent tris kartus per savaitę po 45 min. užsiimti aktyvia fizine veikla. Kitaip tariant turime skirti laiko sau, kitu atveju – organizmas apie poreikį sustoti ir pailsėti galimai praneš įvairių ligų simptomais“, – primena šeimos gydytojas.

O kalbėdamas apie imunitetui itin didelę įtaką darančią mitybą, pašnekovas akcentavo vaisius ir daržoves, kurių reiktų nepamiršti net atėjus žiemai. L. Petrauskas taip pat ragina pasirūpinti, kad dietoje būtų pakankamai grūdinių kultūrų, kruopų, baltymų, o štai mėsos, ypač raudonos, ir cukraus reiktų vartoti mažiausiai.

„Didesnis cukraus kiekis imunitetą silpnina, tad reikėtų vengti saldžios dietos, nes tuomet mažėja atsparumas visoms, ne tik peršalimo, ligoms. O papildus visada rekomenduoju vartoti, kai yra tam tikros lėtinės ligos ar įgimti defektai, kurie mažina vitaminų absorbciją. Tokiu atveju labai svarbu gerai subalansuoti vartojamus vitaminus, o tai gali padėti padaryti jūsų šeimos gydytojas“, – pataria L. Petrauskas.

Klinikoje – dėmesys pacientui

„MediCA klinikoje“ dirbantis medikas džiaugiasi, kad šiuolaikiškai įrengtoje įstaigoje pacientai galės ne tik naudotis profesionalių šeimos gydytojų paslaugomis, bet ir atlikti tyrimus, gauti šeimos medicinos, vaikų ligų, ginekologijos, chirurgijos, oftalmologijos ir kitų specialistų paslaugas. Taip skubantys ir daug dirbantys šiauliečiai galės sutaupyti brangaus laiko.

Nors klinikoje galima gauti visas Valstybinės ligonių kasos kompensuojamas nemokamas gydymo paslaugas, šalia teikiamos ir papildomos. Tiek klinikos pacientai, tiek kitoms gydymo įstaigoms priklausantys asmenys galės gauti mokamas paslaugas, tokias kaip skiepai, kraujo tyrimai ir pan.

Padaugėjus sergančiųjų peršalimo ligomis ir baiminantis koronaviruso rizikos, pacientai galės pasinaudoti nauja paslauga ir tyrimų rezultatus gauti tiesiai į elektroninį paštą. Šiais technologiniais sprendimais taip pat siekiama paspartinti sveikatos klausimams aktualių atsakymų gavimą bei tausoti gamtos resursus.

Buvęs Šiaulių Lieporių šeimos gydytojų centras tapo jau 30-ąja „MediCA klinika“ tinklui Lietuvoje priklausančia šeimos klinika. Šiuo metu „MediCA klinika“ jungia net 292 aukščiausios kvalifikacijos gydytojus ir aptarnauja daugiau nei 121 tūkst. pacientų visoje Lietuvoje.

Pranešimą paskelbė: Rasa Aleškevičiūtė, UAB „Gravitas Partners”

Parašykite komentarą