Politika ir teisė

Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: „Seimas pažymėjo Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių šimtmetį“

Trečiadienį Seimas priėmė rezoliuciją, kuria pažymėjo Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) strateginę partnerystę, ypač saugumo ir gynybos srityje. Seimas taip pat įvertino tvirtą JAV poziciją dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje ir jos visapusę pagalbą Ukrainai.

Seimo nariai padėkojo JAV už Lietuvos saugumo užtikrinimą Rusijos karo Ukrainoje keliamų grėsmių akivaizdoje. Parlamentarai pabrėžė, kad Lietuva buvo ir bus stipraus transatlantinio ryšio ir jo nepakeičiamumo rėmėja, nes tai yra šalies saugumo garantas, o Rusijos karo Ukrainoje aplinkybėmis – ir išlikimo sąlyga.

Rezoliucijos iniciatorius, Seimo užsienio reikalų komiteto narys Emanuelis Zingeris teigia, kad svarbu ne tik paminėti šio diplomatinių santykių šimtmečio sukaktį, bet ir padėkoti JAV už Lietuvos išlikimą. Pasak Seimo nario, turime padėkoti JAV už suteiktą garantiją Rusijos karo Ukrainoje kontekste, kad karo įvykių kontekste Lietuva išliks laisva.

„Liepos 28 dieną minėsime šimtą metų nuo Lietuvos ir JAV santykių. Šis šimtmetis reiškia labai daug. Pirmiausia, kai sovietai užėmė Lietuvą, Latviją, Estiją, vėliau Lenkiją po Molotovo- Ribentropo pakto, mes turėjome nepaprastai svarbų Amerikos pareiškimą, kad JAV niekada nepripažins Baltijos šalių okupacijos. Visų antra, svarbu paminėti tai, kad JAV diplomatija atsakė į daugiau nei dvi dešimtis Sovietų sąjungos notų, kuriose nuolat buvo prašoma pripažinti Baltijos šalis Sovietų sąjungos dalimi“, – teigė E. Zingeris.

Parlamentas išreiškė dėkingumą visiems politikos, verslo, mokslo ir kultūros, Amerikos lietuvių bendruomenei, pastarąjį šimtmetį prisidėjusiems prie Lietuvos ir JAV dvišalių santykių plėtros.

Seimas pažymi, kad būtina siekti nuolatinio JAV karių buvimo Lietuvoje, nes tai yra stipriausias Rusijos atgrasymo veiksnys ir saugumo garantija ne tik Baltijos regionui, bet ir visai euroatlantinei erdvei.

Parlamentarai ragina valstybės valdžios institucijas toliau nuosekliai dėti visas pastangas, kad JAV dėmesys Lietuvos saugumui išliktų nepakitęs ir ieškoti naujų impulsų jam stiprinti bei atitinkamai siekti JAV ir Baltijos valstybių partnerystės chartijos atnaujinimo.

1922 m. liepos 28 dieną JAV pripažino Lietuvą „de jure“, nuo tada buvo užmegzti diplomatiniai santykiai, kurie abipusiai tvirti jau šimtą metų.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą