Įvairenybės

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė: „Būtina nedelsiant spręsti problemas, su kuriomis susiduria socialiniai darbuotojai karantino laikotarpiu“

2020 m. balandžio 6 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė šiandien kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijas, taip pat į Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrą, ragindama spręsti problemas, su kuriomis susiduria socialinių paslaugų srities darbuotojai ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu. Kreipimesi pažymima, kad siekiant apsaugoti socialinius darbuotojus, tuo pačiu ir pažeidžiamiausias paslaugų gavėjų grupes nuo užsikrėtimo koronavirusu (COVID-19), taip pat siekiant išvengti infekcijos protrūkio socialinių paslaugų įstaigose ar bendruomenėje, itin svarbu šiuos darbuotojus aprūpinti būtiniausiomis apsaugos priemonėmis. Būtina daugiau dėmesio skirti šių darbuotojų metodiniam pasirengimui apie saugų socialinių paslaugų teikimą karantino sąlygomis, numatyti tokių paslaugų teikimo tvarką ir rekomendacijas. Šiuo metu socialiniai darbuotojai dirba padidintos rizikos sąlygomis, todėl būtina darbuotojus, teikiančius paslaugas tiek stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, tiek socialinės globos paslaugas namuose, įtraukti į testuojamų asmenų dėl apsikrėtimo COVID-19 sąrašą.

Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija (LSDA) informavo, kad teikiant paslaugas karantino metu socialiniams darbuotojams iškyla reali grėsmė, nes paslaugų teikimo procese patiriamas realus fizinis kontaktas su paslaugų gavėju (iki keliolikos kartų per dieną). Be to, LSDA duomenimis, dauguma šalies savivaldybėse dirbančių socialinių darbuotojų visai neturi respiratorių, medicininių kaukių, apsauginių akinių arba skydų, vienkartinių pirštinių, antbačių, vienkartinių kombinezonų. Karantino laikotarpiu sumažėjus slaugos paslaugų teikimui (slaugos ligoninės iš namų ar bendruomenės šiuo metu beveik nepriima slaugos poreikį turinčių asmenų), labai išaugo paslaugų namuose poreikis, taip pat ir krūvis, tenkantis šias paslaugas teikiantiems darbuotojams. Be to, socialinių paslaugų įstaigos, savivaldybių sprendimu, turi būti pasirengusios teikti izoliacijos paslaugas galimai užsikrėtusiems paslaugų gavėjams arba asmenims, turėjusiems kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu.

Komiteto pirmininkė R. Šalaševičiūtė, atsižvelgdama į LSDA išsakytas problemas, kreipėsi į finansų ministrą Vilių Šapoką ir socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį, prašydama rasti finansinių ir administracinių galimybių mokėti papildomus priedus karantino sąlygomis dirbantiems socialiniams darbuotojams. Komiteto pirmininkė pažymėjo, kad valstybė turėtų finansiškai motyvuoti socialinius darbuotojus už padidintą darbo krūvį rizikingomis sąlygomis. Papildomų lėšų išmokoms prašoma skirti iš Ekstremalių situacijų fondo.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija,

Tel. (85) 239 6822

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą