Įvairenybės

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Darbo kodekso pataisoms, tikslinančioms prastovų sąlygas ir apmokėjimą

2022 m. sausio 6 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

2020 metais prasidėjus pandemijai, Seimas priėmė Darbo kodekso 47 straipsnio pakeitimus, kuriais buvo įtvirtinta galimybė darbdaviui paskelbti darbuotojams prastovą,   Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją ir (ar) karantiną. Vis tik pasitaikė atvejų, kai    darbdaviai piktnaudžiavo galiojančiu teisiniu reguliavimu ir skelbdavo arba tęsdavo prastovas darbuotojams dėl priežasčių, nesusijusių su ekstremaliosios situacijos metu taikomais ribojimais. Be to, ūkio subjektų patikrinimų metu buvo nustatyta nemažai atvejų, kai darbuotojai faktiškai dirbo prastovų metu arba galimai faktiškai dirbo paskelbtų dalinių prastovų metu, kai pagal vietinius norminius teisės aktus nebuvo aišku, ar konkrečiu metu darbuotojas turėtų dirbti, ar šis laikas yra prastovos laikas, ir taip neteisėtai naudojama valstybės skiriama parama (2021 m. sausio – rugpjūčio mėn. Valstybinė darbo inspekcija  tikrino 2780 subjektų ir  nustatė  197 pažeidimus dėl prastovų).

Siekiant užkardyti piktnaudžiavimo galimybę, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė registravo Darbo kodekso 47 straipsnio pataisas (įstatymo projekto Nr. XIVP-1024).

2021 m. gruodžio 21 d. Trišalėje taryboje projektui pritarė ir socialiniai partneriai (su patikslinamais, į kuriuos Socialinių reikalų ir darbo komitetas  posėdžio metu atsižvelgė).

Siūlomais pakeitimais:

patikslinama, kad prastova aptariamu pagrindu gali būti skelbiama tik tuo atveju, kai nėra galimybės suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo (įvertinant ir galimybę dirbti nuotoliniu būdu) dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino laikotarpiu nustatytų ribojimų. Prastova šiuo pagrindu neturėtų būti skelbiama ar tęsiama, kai verslo subjektams nėra taikomi apribojimai dėl veiklos vykdymo ar kiti įpareigojimai, dėl kurių susiklosto situacija, kad nėra galimybės darbuotojams suteikti darbą.

detaliau reglamentuojama prastovų paskelbimo ir atšaukimo tvarka bei terminai (siekiant išvengti piktnaudžiavimo atvejų skelbiant prastovas); įtvirtinama prievolė darbdaviui raštu nustatyti paliekamų dirbti valandų pradžią ir pabaigą bei prastovos laiką; sumažinant darbo dienų skaičių per savaitę, nustatyti, kuriomis dienomis bus dirbama, o kuriomis bus prastova (dalinės prastovos detalesnis reglamentavimas).

įtvirtinama prievolė pranešti Valstybei darbo inspekcijai apie prastovą per Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos informacinę sistemą (tai sumažintų administracinę naštą, kadangi Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba turi tokiems duomenims rinkti tinkamą sistemą).

Teisės akto pakeitimais taip pat siūloma nustatyti nuoseklų ir teisingą apmokėjimą už prastovą.

Pakeitimai įsigaliotų 2022 m. spalio 1 d. Šiam įstatymo projektui dar turi pritarti Seimas.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija

Tel. (8 5) 239 6778

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą