Studijos

Seimo Pirmininko pavaduotojo Vytauto Mitalo pranešimas: „Švietimo inovacijų plėtra Lietuvoje rūpinsis nauja Seimo grupė“

2021 m. gegužės 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Seime darbą pradėjo naujai sukurta Laikinoji Švietimo inovacijų grupė. Jos tikslas – užtikrinti spartesnę švietimo technologijų ir inovacijų plėtrą.

Grupės iniciatorius ir pirmininkas – Seimo Pirmininko pavaduotojas, Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas. Švietimo inovacijų grupė dirbs keliomis kryptimis. Pirmiausia, bus siekiama įteisinti informacinių technologijų, kaip trečiosios kalbos, diegimą mokyklose. 

„Turime sudaryti sąlygas, kad mokyklose augtų kūrybiški ir savo kūrybą technologinėmis priemonėmis galintys atskleisti moksleiviai. Tam reikia nuoseklaus ir plataus informacinių technologijų mokymo. Galima sakyti, kad informacinis raštingumas turi būti kaip kalba – prasidedanti nuo pat pirmųjų klasių ir įsipynusi į visus mokomuosius dalykus. Dažnai atrodo, kad vaikai anksčiau išmoksta įsijungti „YouTube“ kanalą nei išmoksta kalbėti, bet, deja, nemoka naudotis naudingai. Tai svarbu ugdyti, kaip mokyti saugos, gebėjimo atsirinkti ir kritiškai vertinti informaciją. Žinoma, mokytis ir programuoti, kurti vizualų turinį“, – teigia V. Mitalas.

Kita Švietimo inovacijų grupės veiklos kryptis – įgalinti pandemijos užgrūdintus mokytojus technologijas klasėse naudoti vis plačiau ir ateityje. Taip pat kartu su visuomeninėmis, švietimo organizacijomis ir ministerijomis užtikrinti informacinių technologijų kasdieninį panaudojimą Lietuvos ekonomikos transformacijoje.

„EBPO skaičiuoja, kad švietimo sektoriaus uždarymai per pandemiją iki pat šimtmečio pabaigos lems 1,5 proc. mažesnį pasaulio ekonomikos augimą. Tai neišvengiamai turės didelių pasekmių ir Lietuvai. Švietimo technologijos, mokytojų įgūdžių gerinimas jomis naudotis gali padėti tai kompensuoti. Skaičiuojama, kad pusė darbų, egzistuojančių dabar, po dvidešimt metų išnyks, o pusė – dar nėra išrasti. Dėl to turime užtikrinti, kad švietimo technologijas išnaudotume sprendžiant persikvalifikavimo, mokymosi visą gyvenimą, nedarbo iššūkius“, – teigia V. Mitalas.

Anot švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės, Lietuva turi didžiulį potencialą įgyvendinti transformaciją ir prisijungti prie vadinamųjų Edtech valstybių Europoje taikant naujausias edukacines technologijas švietimo srityje.

„Švietimo sistema turi būti atvira inovacijoms, startuoliams, inovatyviems mokymo ir mokymosi metodams, todėl svarbu sukurti inovacijų švietimo sektoriuje ekosistemą, kurioje startuoliai, smulkusis ir vidutinis verslas bei švietimo bendruomenė galėtų bendradarbiauti. Skaitmeninės technologijos gali padidinti ugdymo prieinamumą ir jo kokybę, didinti inovacijų kultūrą ir bendradarbiavimą. Todėl sveikinu ir palaikau visas iniciatyvas, kurios padeda siekti šių tikslų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė.

Seimo laikinąją Švietimo inovacijų grupę sudaro penki Seimo nariai: grupės pirmininkas Vytautas Mitalas, pirmininko pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, nariai Andrius Bagdonas, Kristijonas Bartoševičius ir Silva Lengvinienė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą