Studijos

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen: „Kovo 11-oji yra geriausias mūsų valstybingumo idėjos tęstinumo įrodymas“

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti:

Kovo 11-oji yra geriausias mūsų valstybingumo idėjos tęstinumo įrodymas.

Gyvybingas simbolis tautos siekio turėti ir puoselėti savo valstybę.

Turime bent kelias su valstybingumu susijusias datas − natūralu, kad kartais gali ir kilti klausimas, kuri svarbesnė.

1992-aisiais metais, pažymint antrąsias atkurtos Lietuvos valstybės metines, tuometinės Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas Vytautas Landsbergis savo kalboje užsiminė apie išeivijoje kilusius svarstymus, kurią datą labiau tiktų iškilmingai  švęsti − Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją.

Vytautas Landsbergis tuomet, 92-aisiais, įžvalgiai pastebėjo, jog savo istoriją kitąsyk vertiname pagal senumą. Kuo seniau buvę įvykiai, tuo jie rodosi reikšmingesni.

Dabar skamba keistokai, bet dėl Kovo 11-osios įtraukimo į atmintinų ir minėtinų dienų sąrašą tada net teko kiek diskutuoti. Atrodė, Nepriklausomybės atkūrimas, ką tik įvykęs politinis aktas, gyvas kiekvieno jame dalyvavusio atmintyje, dar nėra nusipelnęs istorinės atminties.

Per tą laiką nemažai kas pasikeitė. Kovo 11-oji, kaip ir Vasario 16-oji, tapo valstybine švente.

Į politiką atėjo nauja karta, kuriai nėra klausimo, kurią datą minėti iškilmingiau.

Karta, kuriai valstybingumo simboliai yra ne prievolės ar rutinos, o prasmingos, gyvybingos identifikacijos dalykai. Pažvelkime, kiek trispalvių ir Vyčių per šventes, kaip padaugėjo jų viešosiose erdvėse! Tai ne tik liudija, kad valstybingumas yra svarbus, bet ir rodo poreikį kurti ir rūpintis savo valstybe.

Manau, būtent todėl svarbu kuo anksčiau įtraukti jaunus žmones į visuomeninius, politinius procesus, atsakingus valstybės kūrimo darbus.

Mes išmokome ne tik minėti, bet ir švęsti savo valstybingumą, todėl, žvelgiant iš šios dienos perspektyvos, svarstymai, kuri data svarbesnė, Vasario 16-oji ar Kovo 11-oji, nebeteko prasmės.

Vasario 16-ąją buvo padėti valstybingumo pamatai, be kurių neturėtume Kovo 11-osios. Be Kovo 11-osios nebūtume galėję pasinaudoti tuo pagrindu, kuris atsirado 1918 m. paskelbus Nepriklausomybės deklaraciją.

Visa tai sudaro vientisą valstybės atkūrimo bei įtvirtinimo procesą, kurio dalimi dabar esame ir mes. Neabejotina, kad ir mūsų pastangos bus vertinamos taip pat ir iš ateities kartų perspektyvos.  

 Tai įkvepia ir motyvuoja.

 Su Nepriklausomybės atkūrimo diena!

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Parašykite komentarą