Studijos

Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen: „Privalome išlikti budrūs ir tęsdami valstybingumo darbą neprarasti esminių orientyrų“

2022 m. sausio 13 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba Laisvės gynėjų dienos minėjime ir 2021 m. Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje:

Gerbiami Lietuvos laisvės gynėjai,

Jūsų Ekscelencijos,

Brangūs Lietuvos žmonės,

Sausio 13-oji, Laisvės gynėjų diena, yra tarp reikšmingiausių Lietuvos datų, kalbančių apie valstybės, mūsų valstybingumo gynybą.

Ją minėdami prisimename 1991-uosius, kai Lietuvos žmonės, patyrę brutalią agresiją ir pasijutę piliečiais, tikrąja to žodžio prasme savimi saugojo tuomet dar trapią valstybę. Tai, ką dabar turime, yra tik dėl anų dienų ryžto, drąsos ir pasiaukojimo.

Kasmet Laisvės gynėjų dienos kontekstas yra vis kitoks, jis suteikia šiai datai skirtingo skambesio.

Praeitais metais iškilmingai pažymėjome didvyriškų ir tragiškų įvykių trisdešimtmetį. Pažymėjome gal ne taip, kaip norėjome, nes šalį kaustė pandemija ir su ja susiję apribojimai.

Deja, pandemija nepasitraukė iki šiolei.

Prie koronaviruso iššūkių prisidėjo naujų grėsmių ir pavojų, taip pat ir globalių. Per pastaruosius metus situacija pasaulyje netapo stabilesnė, labiau prognozuojama, mažiau rizikinga.

Tai suprasdami privalome išlikti budrūs ir tęsdami valstybingumo darbą neprarasti esminių orientyrų.

Tuomet, Sausio 13-ąją, galėjo atrodyti, kad veikimas ribojasi aikšte, gatve ar pastatu, tačiau kiekvienas veiksmas turėjo ir platesnį kontekstą, tarptautinį atgarsį. Mus matė ne vien kaip besipriešinančius agresijai konkrečiose vietose, bet ir kaip galimą laisvojo pasaulio dalį.

Tą istorinę galimybę sėkmingai išnaudojome.

Veikdami lokaliai prisidėjome prie globalių permainų. Tai reikšminga patirtis, kuri šiandien vėl tampa aktuali. Patirtis, kai drąsus žodis, darnus veiksmas ir tvirtas motyvas gali bendraminčius sutelkti, partnerius – įkvėpti, o nedraugus – sustabdyti.

Tačiau tam reikia ne tik aiškių orientyrų, tvirtos pozicijos, bet ir santarvės tarp savų sienų.

Valstybę sukurti gali tik žmonės, pasijutę piliečiais. Apginti valstybę, paremtą liberalios demokratijos vertybėmis, – tik laisvų piliečių jėgoms.

Būti piliečiu reiškia ginti savo valstybę.

Būkime!

Su Laisvės gynėjų diena!

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Parašykite komentarą