Studijos

Seimo nario Vytauto Juozapaičio pranešimas: „Dėl aplaidaus architektūrinio paveldo saugojimo – klausimai Kultūros paveldo departamentui“

2020 m. balandžio 30 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininko pavaduotojas prof. Vytautas Juozapaitis ir Kauno miesto tarybos narė dr. Jurgita Šiugždinienė kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos dėl architektūrinės vertės menkinimo.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nariai į Kultūros paveldo departamentą kreipiasi dėl Kaune, V. Putvinskio g. 22, esančio tarpukario laikotarpį menančio objekto menkinimo. Šalia aukščiausią statusą turinčio kultūros paminklo – Žaliakalnio funikulieriaus – esantis ir į jo vizualinės apsaugos zoną įeinantis pastatas buvo neleistinai sudarkytas šalia prasidėjus statybos darbams.

„1919–1939 m. Kauno modernizmo architektūra yra vienas svarbiausių ankstyvųjų regionalizmo pavyzdžių modernizmo architektūros istorijoje. Kaunas didžiuojasi šiuo paveldu ir šiuo metu rengia paraišką patekti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Taigi, miestas turėtų demonstruoti prisiimtą atsakomybę dėl nominuojamo Kauno modernizmo istorinio urbanistinio kraštovaizdžio išsaugojimo ir apsaugos. Tačiau šiandien tenka apgailestauti, kad kultūrinio objekto, architektūrinės istorijos paminklo išsaugojimas, deja, nėra Kauno valdančiųjų prioritetas“, – pažymėjo prof. V. Juozapaitis.

Parlamentaras V. Juozapaitis ir Kauno m. tarybos narė J. Šiugždinienė kreipimesi klausia, kodėl šis unikalus pastatas iki šiol nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, nors TS-LKD narių žiniomis, buvo atlikta ekspertizė ir toks siūlymas buvo teiktas.

Kartu domimasi, kas suderino šį projektą ir kokia teisinė atsakomybė numatyta už pastato architektūrinės vertės menkinimą tiek projektuojant, tiek derinant tokio tipo anstatus.

Galų gale Kultūros paveldo departamento klausiama, kokių veiksmų planuoja imtis Departamentas ir ar bus ar yra atliekamas tarnybinis patikrinimas.

„Labai norisi, kad Kaunas gerbtų ir išsaugotų savo unikalumą. Tik taip jis liks įdomus ne tik mums, bet ir miesto svečiams. Tik taip mes galime išsaugoti ir didžiuotis savo istorija. Būtų labai liūdna, jeigu Kauną paverstume eiliniu betoniniu ar stikliniu miestu, apleidžiant jo ypatingą architektūrinę istoriją ir kultūrinį paveldą“, – sakė dr. J. Šiugždinienė.

Minimas pastatas Kaune, V. Putvinskio gatvėje, iškilo 1938 m. ir buvo suprojektuotas paklausaus ir jau spėjusio pasižymėti gyvenamųjų namų projektuotojo, architekto Leibos Zimano.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą