Studijos

Seimo nario Naglio Puteikio pranešimas: „Dėl viešo knygų gadinimo Trakuose Naglis Puteikis kreipėsi į Seimo Kultūros komitetą“

2019 m. gruodžio 9 d. pranešimas žiniasklaidai

                                                                                

Kreipiuosi į Seimo Kultūros komiteto pirmininką ir komiteto narius dėl Trakų centre prie bibliotekos ir kultūros centro atliktos ir viešai, netgi besididžiuojant, demonstruojamos knygų egzekucijos, skirtos įprasminti Trakų kaip 2020 metų Lietuvos kultūros sostinės vardą, kurioje paniekinamai ant vielos, tarsi ant kokio iešmo, suvertos mūsų rašytojų ir pasaulio pripažintų klasikų knygos. „Ant iešmo“ pakabintos ne tik mūsų vyresniajai kartai, bet ir vaikams, jaunimui žinomi autoriai ir jų kūriniai, tokie kaip Tolstojus, Markesas, E. Cinzas, Selindžerio apsakymai, Dostojevskio „Idiotas“, „Pančatantra“, „Senovės Kinijos mitai“, vokiečių novelės ir kt. kūriniai. 

Apie kokią kultūrą čia galima kalbėti, kai paminamas lietuviškas žodis ir raštas, kuris mūsų šalies istorijoje mena laikus, kuomet buvo persekiojamas ir niekinamas? Ar mes jau pamiršome, kaip už lietuviškos spaudos platinimą knygnešiai buvo žiauriai baudžiami, pūdomi caro kalėjimuose, tremiami į Sibirą? Ar mes pamiršome, kad knygas viešai degino naciai, dar prieš pradėdami deginti konclageriuose pramoniniu būdu nužudytų savo aukų kūnus? O gal nebeprisimename, kaip „netinkamas“ knygas masiškai naikino ar specialiuosiuose fonduose slėpė sovietai?

Matant šią viešai demonstruojamą instaliaciją Trakuose kyla paprastas klausimas – o kuo mes dabar skiriamės nuo tų, kurie niekino mūsų kalbą ir rašytinį žodį? Kokį pavyzdį mes rodome jaunimui, kuris jau tik verčiamas į rankas ima spausdintas knygas?

Prašau Jūsų įtraukti šį klausimą į artimiausią Kultūros komiteto posėdžio darbotvarkę, nes tai, mano galva, yra baisus vandalizmas, ir kreiptis į Trakų rajono savivaldybės merę, kad ši instaliacija būtų pašalinta iš viešosios erdvės, nes ji daro gėdą ne tik Trakų miestui, bet ir visai mūsų tautai. Tik pagalvokite, ką apie mus pamanys mūsų šalies svečiai?

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą