Politika ir teisė

Seimo nario Lauryno Kasčiūno pranešimas: „Baltarusijos elgesys koronaviruso infekcijos atžvilgiu kelia grėsmę Lietuvos ir regiono saugumui“

2020 m. balandžio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

Kaimyninėje Baltarusijoje nekontroliuojamai plintant koronavirusinei infekcijai, o Aliaksandro Lukašenkos autoritariniam režimui ne tik nesiimant būtinų priemonių epidemijos kontrolei, bet ir slepiant jos tikruosius mastus, Seimo grupės „Už demokratinę Baltarusiją“ pirmininkas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, prašydamas kartu su Europos Sąjunga nedelsiant imtis veiksmų, kuriais režimas būtų įspėtas, kad toks jo elgesys nėra ir nebus toleruojamas.

 „Noriu atkreipti dėmesį į Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos veiksmus, kuriais jis ne tik nesiima priemonių koronaviruso epidemijai stabdyti (neįveda karantino, ragina tėvus vesti moksleivius į ugdymo įstaigas, viešai skatina jose nesinaudoti dezinfekcinėmis priemonėmis), ir netgi priešingai – organizuoja masinius privalomus renginius (šeštadienines talkas), nurodo darbuotojams tęsti darbus įprasta tvarka. Vien režimo duomenimis, susirgo jau daugiau nei 7300 asmenų, tuo metu A. Lukašenka tęsdamas sovietines tradicijas neigia epidemiją“, – laiške užsienio reikalų ministrui rašo Seimo grupės „Už demokratinę Baltarusiją“ pirmininkas, NSGK pirmininko pavaduotojas L. Kasčiūnas.

Seimo nario teigimu, toks Baltarusijos režimo elgesys kelia grėsmę Lietuvos ir regiono saugumui.

„Infekcinės ligos nepaiso valstybių sienų, nekontroliuojamas itin užkrečiamos ir sveikatai bei žmonių gyvybei pavojingos koronaviruso infekcijos plitimas kaimyninėje Baltarusijoje yra tiesioginė grėsmė Lietuvos ir regiono valstybių nacionaliniam saugumui, todėl būtina kreiptis į Europos Sąjungą ir vieningu balsu įspėti Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką, kad jo veiksmai, jei jis ir toliau nesiims būtinų priemonių stabdyti epidemijos masinį plitimą, sulauks griežto atsako“, – teigia L. Kasčiūnas.

Laiške politikas taip pat atkreipia dėmesį, kad viešai pasirodė pranešimai, jog medicinos personalas, viešai prabilęs apie epidemijos nekontroliuojamą plitimą, sulaukė režimo bandymų juos užčiaupti pasitelkiant represines struktūras.

„Demokratinė opozicija ir prabilti išdrįstantys medikai skambina pavojaus varpais – liga plinta masiškai, apsirgę nesulaukia tinkamos pagalbos, režimas atmeta prašymus įvesti karantiną, skleidžia melagingą informaciją apie būtinybę saugotis. Savo veiksmais A. Lukašenka, laikydamas baltarusius įkaitais savo sprendimais, sukelia didelę grėsmę piliečių sveikatai ir net gyvybei. Nevaldoma situacija gali virsti katastrofa, kuri turės tiesiogines pasekmes ir Lietuvai. Privalome nedelsiant, tiek iš humanitarinių paskatų, siekdami apsaugoti kaimyninės valstybės gyventojus, tiek ginant savo šalies interesus, atkreipti Europos Sąjungos dėmesį ir imtis visų įmanomų politinio spaudimo priemonių, ypač turint galvoje, kad šiemet planuojami ir Baltarusijos prezidento rinkimai“, – pažymėjo Seimo grupės „Už demokratinę Baltarusiją“ pirmininkas.

Seimo nario teigimu, toks Baltarusijos prezidento elgesys tik dar kartą įrodo, kokią grėsmę kelia faktas, kad nesaugi Astravo atominė elektrinė bus valdoma šio autoritarinio režimo.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą