Verslas

Seimo nario Giedriaus Surplio pranešimas: „Lietuvos verslas džiaugiasi aktyvia Lietuvos užsienio politika Rytų partnerystės šalyse, tačiau prašo apginti nuo nesąžiningų veiksmų“

2021 m. balandžio 2 d. pranešimas žiniasklaidai

Balandžio 2 d. Seime įvyko diskusija apie Lietuvos verslo galimybes Rytų partnerystės šalyse, kurią organizavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos šešėlinės Vyriausybė.

Pasak šešėlinės Vyriausybės užsienio reikalų ministro Giedriaus Surplio, Lietuvos užsienio politikos funkcija pirmiausiai yra veiksmingai atstovauti Lietuvos Respublikos piliečių interesams. Taip pat ir ekonominiams. Natūralu, kad globalioms audroms siaučiant tarp JAV ir Kinijos, Rusijoje, Baltarusijoje, Mianmare ir kitose šalyse, didžiulis mūsų politikų ir diplomatų dėmesys krypsta į kitas šalis ir jų problemas, tačiau būtina nepamiršti apie Lietuvos piliečių ir mūsų šalies verslo interesus.

Diskusijos dalyviai kalbėjosi: ar aktyvi Lietuvos užsienio politika turėtų ir galėtų padėti Lietuvos verslui investuoti ir prekiauti Rytų partnerystės šalyse, kaip sukurti teigiamos sumos žaidimą Rytų partnerystės šalyse, kai politika padėtų verslui, o verslas taptų sėkmingu Europos Sąjungos vertybių ambasadoriumi? Šiuo metu Baltarusija yra 10 vietoje tarp Lietuvos prekybos partnerių, Ukraina – 13-oje, o štai Sakartvelas – tik 50-oje, Azerbaidžianas – 61-oje, Moldova – 69-oje, o Armėnija – 74-oje.

Diskusijoje dalyvavo užsienio reikalų viceministrai Mantas Adomėnas ir Egidijus Meilūnas, Seimo nariai Antanas Vinkus, Valdemaras Valkiūnas ir Marius Matijošaitis, Sakartvelo ambasadorius Lietuvoje Levanas Gvachlianis, Lietuvos ambasadoriai Sakartvele (Andrius Kalindra), Azerbaidžane (Egidijus Navikas), Moldovoje (Kęstutis Kudzmanas) ir Armėnijoje (Inga Stanytė-Toločkienė), Lietuvos ambasados Ukrainoje ministras patarėjas Saulius Labutis,  Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Ekonomikos plėtros departamento vadovas Osvaldas Šmitas ir vyr. patarėja Gina Jaugielavičienė, VšĮ „Verslios Lietuvos“ generalinė direktorė Daina Kleponė, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras, Lietuvos ir Europos Sąjungos ambasadorius Vygaudas Ušackas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius ir generalinio direktoriaus pavaduotojas Gintaras Morkis, Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas ir kiti verslo atstovai.

Lietuvos verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius atkreipė dėmesį į kliūtis, kurios sudaromos Lietuvos įmonėms dalyvaujant tarptautiniuose aukcionuose Baltarusijoje, ir tendencingus arbitražo teismų sprendimus, kurie yra privalomi vykdyti Lietuvoje. E. Radišauskienė taip pat atkreipė dėmesį, kad susisiekimas su kai kuriomis Rytų partnerystės šalimis yra labai ilgas, o partnerystė mokslo ir švietimo srityje galėtų būti daug aktyvesnė.

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas teigė, kad Lietuvos verslo asociacijos yra „išjungtos iš Rytų partnerystės“ ir ragino Užsienio reikalų ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijas įtraukti verslo atstovus į ekonominės diplomatijos strategijų rengimą.

Užsienio reikalų viceministras M. Adomėnas atkreipė dėmesį, kad aktyvi Lietuvos užsienio politika Baltarusijoje, Ukrainoje, Moldovoje, Armėnijoje, Sakartvele ir Azerbaidžane lemia skaidrėjančią verslo aplinką, daugelis šalių kyla Pasaulio banko „Doing Business“ indekse.

Užsienio reikalų viceministras E. Meilūnas ragino analizuojant prekybos su Rytų partnerystės šalimis statistiką, atkreipti dėmesį į būtent lietuviškos kilmės prekių eksportą, kurio apimtys didėja.

Lietuvos ambasadorius Azerbaidžane E. Navikas atkreipė dėmesį, kad lietuviškos prekės Rytų partnerystės šalyse vis dar išlieka kokybės atitikmeniu. Ambasadorius pateikė pavyzdį, kad Azerbaidžano bendrovė, kaip aukščiausios kokybės etaloną, gamina grietinę „Smetana Kaunasskaja“ („Kauno grietinė“).

Sakartvelo ambasadorius Lietuvoje L. Gvachlianis pristatė Sakartvelo ekonominius privalumus, atkreipdamas dėmesį į lengvatas verslui pradėti ir vykdyti bei ragindamas orientuotis į logistikos sektorių. Beje, Seimo nario A. Vinkaus paklaustas apie situaciją su COVID-19, ambasadorius L. Gvachlianis atkreipė dėmesį, kad Sakartvelas kol kas yra gavęs tik 5000 „Astra Zeneca“ ir 40000 „Pfizer-Biontech“ vakcinos dozių.

  1. Ušackas paragino Vyriausybę ypatingą dėmesį skirti ekonominei diplomatijai ir nustatyti diplomatinėms atstovybėms labai aiškius uždavinius (KPIs).

Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas G. Morkis paragino Vyriausybės ir Seimo atstovus neleisti Europos Sąjungai pamiršti Rytų partnerystės šalių, nes Lietuvos verslas mato ten gerą įdirbį ir perspektyvas.

Šešėlinis užsienio reikalų ministras reziumavo diskusiją, sakydamas, kad vienas iš Rytų partnerystės šalių sėkmės receptų yra kuo daugiau Europos tame regione. O mes, mūsų verslas, ir esame ta Europa. Todėl Lietuvos politikai ir diplomatai turi padaryti viską, kad tiestų tiltus verslo ryšiams Baltarusijoje, Ukrainoje, Armėnijoje, Moldovoje, Sakartvele ir Azerbaidžane, ieškodami naujų partnerysčių, bet ir užtikrindami Lietuvos verslo apsaugą nuo korupcijos ir nesąžiningų sprendimų.

Diskusijos įrašas.

Renginio nuotraukos Seimo „Flickr“ paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą