Verslas

Seimo narės Rasos Budbergytės pranešimas: „Valstybė ir jos žmonės vargsta toliau: parlamentarės mintys po Valstybės kontrolės ataskaitos“

2021 m. balandžio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

Valstybės kontrolė pristatė metinę ataskaitą. Kodėl šis dokumentas nesulaukė didesnio valdžios ir valdančiųjų dėmesio, svarsto Seimo Audito komiteto pirmininko pavaduotoja socialdemokratė Rasa Budbergytė.

„Sudėtos vienoje vietoje valstybės audito metinės išvados skamba itin nemaloniai valdžios ausiai. Tai ne tas dokumentas, kurį Vyriausybė ir valdantieji norėtų cituoti garsiai“, – sako parlamentarė.

Socialdemokratai yra ne kartą išsakę nuogąstavimų dėl valdžios pajėgumo planuoti ekonomikos atsigavimą. Valstybės kontrolės išvados antrina šiai įžvalgai: „Pasibaigus pandemijos sukeltam ekonomikos nuosmukiui, rezervus reikės atkurti esant dar sunkesnei situacijai.“

Valstybės skola nemažėja, rezervuose lėšų sukaupta mažiau nei planuota, o pasiteisinimai pandemija užsitęsė, – konstatuoja R. Budbergytė, apžvelgdama valstybę prižiūrinčios institucijos pateiktą problemų ir rekomendacijų sąvadą.

„Vyriausybę ne kartą kritikavome dėl perteklinių suvaržymų, tuo metu daugelis COVID-19 valdymo strategijoje numatytų veiksmų neįgyvendinti iki šiol. Kiek kartų dar turėsime konstatuoti, kad savalaikiai ir proporcingi Vyriausybės veiksmai turi lemiamą įtaką mažinant neigiamas pandemijos pasekmes?“ – klausia parlamentarė.

Šiandien, kai vėl susiduriame su skandalais dėl Europos Sąjungos lėšų valdymo, aktualiai skamba Valstybės kontrolės įžvalgos šia tema. Audituotuose projektuose aptikta 8,2 mln. Eur netinkamų finansuoti išlaidų, o bendras klaidų lygis ataskaitiniu laikotarpiu viršijo toleruotiną 2 proc. ribą.

Padėtis sveikatos priežiūros sektoriuje – dramatiška. Net 75 proc. naudojamo ilgalaikio turto vertintose gydymo įstaigose yra visiškai nudėvėta. Neaišku, kuo remiantis skaičiuojamos paslaugų kainos. Mokamų medicininių paslaugų sąrašai nekeisti daugiau kaip 10 metų.

Socialdemokratė taip pat pažymi, kad ir toliau lieka neapibrėžti bendri valstybinio socialinio draudimo principai – tai konstatuoja ir Valstybės kontrolė.

Nerimą kelią ir patikėjimo teise valdomo valstybės nekilnojamojo turto situacija. Daugybė turto objektų – apleisti, naudojami ne pagal funkciją, stovi sunykę. Valstybės turtu naudojasi savivaldybių funkcijų nevykdantys fiziniai ir juridiniai asmenys.

„Valstybės kontrolė teisi ragindama Vyriausybę nustatyti skaidresnes perduoto valstybės nekilnojamojo turto naudojimo kontrolės procedūras“, – pažymi Seimo Audito komiteto narė.

Aktualumo nepraranda ir padėties švietimo sektoriuje kritika. Mokinių ir ugdymo įstaigų skaičius mažėja, tačiau mokinių pasiekimų atotrūkis nemažėja. Mokyklos neturi šiuolaikinių ugdymo priemonių. Mokytojų atlygio tvarka vis dar neskaidri.

COVID-19 pandemija dramatiškai pablogino žmonių su negalia padėtį.

O turintieji reikalų su antstoliais ir toliau jiems priversti mokėti pasakiškus pinigus už nedidelių skolų išieškojimo išlaidas.

„Valstybės kontrolės ataskaitoje sudėta ir daugiau įspūdingų skaičių ir faktų. Pavyzdžiui, nedidinant tempo, daugiabučių modernizacija būtų baigta po 100 metų! O 86,8 proc. teritorijų, kuriose nustatyta tarša pavojingomis cheminėmis medžiagomis, nesutvarkyta!“ – tragiškus faktus cituoja R. Budbergytė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą