Studijos

Seimo narės Dalios Asanavičiūtės pranešimas: „Naujas Valstybinės kalbos įstatymo projektas atitinka šiuolaikines gyvenimo realijas ir nubrėžia esmines kalbos politikos, tvarkybos ir norminimo kryptis“

2021 m. rugsėjo 27 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė rugsėjo 27 d. registravo naują Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektą.

Šiuo metu galioja dar 1995 metais priimtas Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymas. Pasak naujojo įstatymo projekto autorės, senasis įstatymas turi daug spragų šiuolaikiniame kontekste – nėra kalbama apie valstybinės kalbos apsaugą informacinių technologijų lauke, įstatymas neatitinka dabartinių teisėkūros normų.

„Prieš 26-erius metus priimtas Valstybinės kalbos įstatymas yra pasenęs. Nepaisant to, egzistuoja ir daug nesusipratimų – šis įstatymas, nors ir yra įrašytas į konstitucinių įstatymų sąrašą, niekada taip ir netapo konstituciniu. Įstatyme reguliuojamos visiškai smulkmeniškos normos, kurias reikia dažnai keisti ar jos tiesiog praradusios aktualumą. Jau ne kartą yra bandyta įstatymą pakeisti, tačiau nesėkmingai. Labai tikiuosi, kad šį kartą užteks politinės valios priimti naują ir labai reikalingą Valstybinės kalbos konstitucinį įstatymą, kuris atitiks šiuolaikines gyvenimo realijas, nubrėš esmines kalbos politikos, tvarkybos ir norminimo kryptis“, – teigė Seimo narė D. Asanavičiūtė.

Įstatymo projekto autorė teigia, kad rengiant įstatymą buvo konsultuotasi su teisininkais, Valstybine lietuvių kalbos komisija, remtasi 2013 m. teiktu Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo projektu ir jam teiktomis Europos teisės departamento, Teisės departamento, Vyriausybės pastabomis, taip pat 2018 m. Seimo nutarimu „Dėl lietuvių kalbos plėtros skaitmeninėje terpėje ir kalbos technologijų pažangos 2021–2027 metų gairių patvirtinimo“. Priėmus naująjį Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinį įstatymą, senasis būtų paskelbtas negaliojančiu. Numatyta įstatymo įsigaliojimo data – 2022 m. liepos 1 d.

Įstatymo projektą taip pat pasirašė Seimo nariai Irena Hasė (Irena Haase), Audrius Petrošius, Jurgita Sejonienė, Andrius Vyšniauskas, Silva Lengvinienė ir Paulius Saudargas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame
 
EMU Australia Magical Unicorn Walker Pale Pink 18M+
 
ALTERCORE 552 Black 37
 
Laundry Soap Méga Propre Audinių skalbiklis, 1000ml
 
REIMA Kuhmoinen Pale Rose 86
 
REIMA Tukeva Black 39

Parašykite komentarą