2022 m. gegužės 25 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Vyriausybės siūlymams dėl Darbo kodekso pakeitimo (Nr. XIVP-1516), kuriais būtų uždraustas ne tik mobingas, kaip viena iš psichologinio smurto formų, bet ir smurtas bei priekabiavimas, įskaitant smurtą ir priekabiavimą dėl lyties.
Tai apimtų:
- viešąsias ir privačias vietas, kai darbuotojas yra darbdavio žinioje ar atlieka pareigas pagal darbo sutartį;
- pertraukos pailsėti ir pavalgyti metu arba naudojantis buities, sanitarinėmis ir higienos patalpomis;
- su darbu susijusių išvykų, kelionių, mokymų, renginių ar socialinės veiklos metu;
- su darbu susijusio bendravimo, įskaitant ir bendravimą informacinėmis bei elektroninių ryšių technologijomis, metu;
- darbdavio suteiktame būste;
- pakeliui į darbą ar iš darbo.
Įstatymo projekte aiškiai įvardijama darbdavių atsakomybė – numatomos priemonės, kurių turėtų imtis darbdaviai smurto ir priekabiavimo darbe prevencijai, kontrolei, pagalbai nukentėjusiems darbuotojams suteikti.
Komitetas taip pat pritarė Darbo kodekso 144 straipsnio pakeitimams, susijusiems su kompensacijomis darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis ar susijęs su kelionėmis ar važiavimu. Pakeitimų tikslas – didesnės socialinės garantijos darbuotojams, mokant teisingą atlygį už darbą (užtikrinant, kad gaunamo atlygio dėka darbuotojai galėtų naudotis visomis socialinėmis garantijomis, priklausančiomis nuo viso gaunamo darbo užmokesčio), taip pat siekiama užkirsti kelią nesąžiningiems darbdaviams, vengiantiems mokėti mokesčius.
Šiuo metu galiojanti tvarka nėra palanki darbuotojams, nes nuo kompensacijų nėra skaičiuojami atostoginiai, darbuotojams mokami kasmetinių atostogų metu; nėra skaičiuojamos ir socialinio draudimo įmokos, turinčios tiesioginę įtaką skaičiuojant senatvės pensiją, ligos ir kitas socialines išmokas. Šių kompensacijų neapmokestinamumas ir yra viena priežasčių, dėl kurių darbdaviai suinteresuoti mokėti maksimalią 50 proc. darbo užmokesčio kompensaciją.
Naujai tvarkai įsigalioti numatytas pereinamasis laikotarpis – nuo 2022 m. lapkričio mėn. sumažės bazinio darbo užmokesčio kompensacijos dydis nuo 50 iki 30 proc., o nuo 2023 m. birželio mėn. bus visai atsisakyta šių minėtų kompensacijų darbuotojams (už kilnojamojo pobūdžio darbą ar darbą lauko sąlygomis turės būti mokamas padidintas darbo užmokestis, nuo kurio mokami mokesčiai ir darbuotojams užtikrinamos garantijos).
Įstatymo projektui dar turi pritarti Seimas.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro informacija
Tel. (8 5) 239 6778
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija