Įvairenybės

Seimo Kaimo reikalų komiteto  išvažiuojamojo posėdžio darbotvarkėje – dėmesys kooperacijai

2022 m. gruodžio 16 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) šių metų gruodžio 14 d. surengė išvažiuojamąjį posėdį į didžiausią Baltijos šalyse pieno gamintojų žemės ūkio kooperatyvą „Pienas LT“, kurio metu daugiausiai dėmesio skirta kooperacijos Lietuvoje stiprinimui. Posėdyje dalyvavo Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos (LŽŪKA), „Pienas LT“, Žemės ūkio ministerijos atstovai.

 „Kooperatyvai yra ūkininkų pajėgas ir naudą telkiantis verslo modelis, o „Pienas LT“ – sektinas pavyzdys“, – teigė KRK pirmininkas Viktoras Pranckietis. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 55 pripažinti kooperatyvai, tačiau posėdžio metu iškelta ir egzistuojanti kooperatyvų pripažinimo problema.

Pasak LŽŪKA pirmininko Dainiaus Kižausko, siektina, kad prie asociacijos veiklos jungtųsi ir kiti pripažinti kooperatyvai – taip būtų lengviau atstovauti ūkių interesams ir  taip prisidėti prie kooperacijos vystymo šalyje.  D. Kižauskui antrino  „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius:  „Santykis tarp parduodamos kooperuotos ir nekooperuotos produkcijos turėtų  didėti  iki 40 proc., tik tuomet galima pasiekti tarptautinį konkurencingumą“.

Posėdžio metu žemės ūkio kooperatyvų atstovai  siūlė Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane pripažintiems kooperatyvams numatyti 10 mln. eurų paramą, leisti kooperatyvams teikti paraiškas pagal skirtingas priemones vienu metu, kooperatyvų investicijoms paramos intensyvumą didinti iki 65 proc., o jų nariams numatyti prioritetinius 5–10 balus. Taip pat siūlyta didinti maksimalią žemės ūkio paskolų garantijų fondo sumą vienam objektui (bent iki 2,5 mln. eurų.), išlaikyti palūkanų kompensaciją pirminės žemės ūkio produkcijos gamyboje ir kooperatyvų investicijoms. Siūlymų 2023–-2027 m. strateginiame plane – ir sąvokos „bendradarbiavimas“ keitimas į sąvoką „kooperacija“.

KRK artimiausiu metu numato tęsti kooperacijos stiprinimo Lietuvoje klausimo svarstymą parlamentinės kontrolės tvarka. 

Pridedama KRK biuro nuotrauka. 

Parengė

Seimo kanceliarijos Kaimo reikalų komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6951, el. p. auguste.matuleviciene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą