Įvairenybės

Seimo Europos reikalų komitetas: 2023–2027 m. didėja finansavimas Lietuvos žemės ūkiui

2021 m. kovo 19 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Seimo Europos reikalų komitete žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pristatė naujojo laikotarpio bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) įgyvendinimo aspektus ir akcentavo, kad BŽŪP finansavimas Lietuvoje 2023–2027 m. didėja apie 18 proc.

2018 m. birželio 1 d. Europos Komisijai (EK) paskelbus teisės aktų pasiūlymus dėl BŽŪP po 2020 m., prasidėjo diskusijos dėl BŽŪP ateities Europos Sąjungoje. Supaprastinimas ir subsidiarumas yra vieni iš svarbiausių EK pasiūlymų dėl BŽŪP po 2020 m. aspektų, kuriuos numatoma įgyvendinti per naująjį BŽŪP įgyvendinimo modelį. Kiekviena valstybė narė, atlikusi išsamią stiprybių, silpnybių, galimybių ir grėsmių (SSGG) analizę ir nustačiusi konkrečius savo poreikius, parengs vieną bendrą BŽŪP strateginį planą, apimantį tiesiogines išmokas, kaimo plėtrą ir sektorines programas (intervencijas). EK tvirtins BŽŪP strateginius planus, kontroliuos jų įgyvendinimą.

Šiuo metu vyksta Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano rengimas. 2019 m. vasario 21 d. žemės ūkio ministras ir socialiniai partneriai pasirašė Lietuvos kaimo ir žemės ūkio plėtros baltąją knygą, kuri yra Lietuvos žemės ūkio strateginio plano dalis, strateginis nacionalinis dokumentas, rengiamas Lietuvai derantis dėl BŽŪP po 2020 m.

Komiteto nariai posėdžio metu išklausė ir Žemės ūkio rūmų, Lietuvos žemės ūkio tarybos Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos atstovų pozicijos dėl būsimojo BŽŪP laikotarpio.

2020 m. spalio 21 d. ES Taryboje buvo patvirtintas bendras požiūris dėl BŽŪP reformos po 2020 m. dokumentų rinkinio, o 2020 m. spalio 23 d. Europos Parlamentas patvirtino savo derybinę poziciją. Šiuo metu vyksta tarpinstitucinės derybos (trialogai) ir ES Tarybai pirmininkaujančios Portugalijos tikslas – pasiekti politinį susitarimą su Europos Parlamentu.

2014–2020 m. BŽŪP taisyklėms baigus galioti 2020 m. gruodžio 31 d., jas pakeitė pereinamosios taisyklės, galiosiančios tol, kol Parlamentas ir Taryba susitars ir patvirtins šiuo metu vykdomą BŽŪP reformą. Tikimasi, kad ji galėtų įsigalioti nuo 2023 m.

 

Daugiau informacijos:

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Agnė Grigienė, tel. (8 5) 2396830

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą