Įvairenybės

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisija: „Tikėtina, kad saulės ir vėjo energijas bus galima prijungti 200 proc. prie to paties 110 kV elektros energijos prisijungimo taško“

2022 m. rugsėjo 29 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Energetikos ir darnios plėtros komisija rugsėjo 28 d. svarstė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) tyrimo dėl išduotų ketinimų protokolų rezervuoti galias, skirtas saulės elektrinių prijungimui prie elektros perdavimo/skirstymo tinklo teisėtumo ir dėl šių ketinamų statyti elektrinių galių rezervavimo pagrįstumo klausimą.

„Galima pasidžiaugti, kad organizacijos suranda sprendimus, kurie leis visiems norintiems ir atitinkantiems reikalavimus vystyti komercinius saulės elektrinės projektus“, – pažymėjo komisijos pirmininkas Justinas Urbanavičius.

VERT narė Jelena Dilienė informavo, kad, įsigaliojus Proveržio paketui, nustatančiam, kad saulės šviesos energijos elektrinių suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW, VERT gavo 88 (4,321 GW) asmenų prašymus išduoti leidimą plėtoti elektros energijos pajėgumus, siekiant vystyti komercinius saulės elektrinės projektus. VERT raštu paklausė savivaldybių administracijų, ar saulės šviesos energijos elektrinių statyba pareiškėjų visuose nurodytuose sklypuose yra galima, ar tokių saulės elektrinių statyba atitinka Vietos savivaldos įstatyme įtvirtintą plėtros ir veiklos planingumo principą ir savivaldybių strateginio planavimo tikslus. Gauta 30 atsakymų, iš jų: 22 – „statyba galima“, 6 – „statyba galima su sąlygomis ir apribojimais“, 2 – „statyba negalima“ (0,5 GW).

Šiuo metu VERT nagrinėja 47 prašymus (3,337 GW), kuriuose prašoma saulės šviesos energijos elektrinių suminė įrengtoji galia 1 GW mažesnė. VERT narė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu yra paskelbta viešoji konsultacija dėl Asmenų pateiktų prašymų išduoti leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus įrengiant saulės šviesos energijos elektrines vertinimo tvarkos aprašo (VERT aprašas). VERT aprašu siekiama patvirtinti reikalavimus, kurių pagrindu būtų vertinami asmenų pateikti prašymai išduoti leidimus plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir sudaryti asmenų, atitikusių VERT apraše nustatytus reikalavimus, sąrašą. Jeigu paaiškės, kad pagal sąrašą viršijama 2 GW riba, nustatyta Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu, bus taikomas pro rata principas, t. y. prašymuose nurodyta galia bus proporcingai mažinama nustatytu dydžiu.

AB „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis informavo, kad bendrovė rengia naudojimosi elektros tinklais tvarkos aprašą (Aprašas), kuriuo pagrindu bus pasiūlyta skirtingiems gamybos būdams į tą patį elektros energijos prisijungimo tašką 110 kV perdavimo tinkle jungti 200 proc. (100 proc. saulės energijos ir 100 proc. vėjo energijos) atsinaujinančių energijos išteklių (AEI). Šis hibridinis modelis bus unikalus visoje Europos Sąjungoje. Bendrovė paskaičiavo, kad per metus gali susidaryti apie 7 proc. laiko, kai sutampa saulės ir vėjo maksimali gamyba, kurios apribojimą dėl tinklo išbalansavimo bus galima numatyti sutarties sąlygose. Bendrovė paskaičiavo, kad į elektros tinklą galima pajungti 5 GW vėjo jėgainių ir 4,4 GW saulės elektrinių, iš jų – 2,4 GW į ESO tinklą. Šiuo metu ESO tinkle yra rezervuota 1,1 GW galių saulės elektrinėms. R. Masiulis pažymėjo, kad didėjant elektros energijos vartojimui prisijungimo prie elektros energijos tinklo leistinų galių dydžiai gali kisti, o ribojimai mažėti, taip pat Apraše bus numatyta galimybė vystyti daugiau saulės energijos (nei 4,4 GW) su sąlyga, kad saulės energijos vystytojas investuotų į baterijas, kurių galia sudarytų iki 20 proc. nuo numatyto parko vystymo galios (veikiančias 4 val.) arba atitinkantį įrenginį.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą