2022 m. birželio 3 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Birželio 1 d., trečiadienį, Kijive įvyko jungtinis Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ekonomikos vystymo komiteto ir Lietuvos Seimo Ekonomikos komiteto posėdis. Svarbu pažymėti, kad toks jungtinis dviejų šalių parlamentinių komitetų posėdis buvo surengtas pirmą kartą nepriklausomos Ukrainos istorijoje.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ekonomikos vystymo komiteto pirmininkas Dmitro Natalukha pradėjo posėdį dėkodamas pirmajai Europoje tarpparlamentinei Lietuvos delegacijai už paramą ir drąsą atvykti į Ukrainą tokiu sudėtingu metu. Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius akcentavo visapusišką palaikymą ir paramą Ukrainai, jos žmonėms ir pabėgėliams. Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuvos delegacijos tikslas – ne vien deklaruoti paramą, bet aptarti ir numatyti pagalbos gaires ateičiai.
D. Natalukha kolegoms pristatė Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ekonomikos vystymo komiteto narius ir pakvietė pasirašyti bendrą parlamentinių ekonomikos komitetų bendradarbiavimo memorandumą, nubrėžiantį gaires tolesniam komitetų bendradarbiavimui. Abiejų parlamentų ekonomikos komitetų nariai vienbalsiai pritarė memorandumo tikslams ir priemonėms.
Ukrainos parlamento Ekonomikos vystymo komiteto vadovas teigė, kad ukrainiečių lūkesčiai yra labai optimistiški, nes lietuviai savo paramą įrodė jau vien atvykdami į Ukrainą, į karo metu surengtą jungtinį komitetų posėdį. Politikas akcentavo, kad Lietuva yra šalis, kurios žmonės per tris dienas surinko daugiau nei penkis milijonus eurų „Bayraktar“ įsigijimui. Jis taip pat sakė, kad karas „mums parodė, kas yra mūsų priešai, kas – tikri draugai. Lietuviai yra vieni artimiausių Ukrainos draugų. Tai galioja ir ekonominiam bendradarbiavimui“.
Jungtiniame komitetų posėdyje politikai aptarė klausimus dėl prekybinių Lietuvos ir Ukrainos santykių aktyvinimo, Ukrainos pramonės tiekimo grandinių atkūrimo. Buvo pasikeista nuomonėmis dėl Ukrainos miestų ar kvartalų atstatymo galimybių, logistikos grandinių vystymo ir teisės aktų reikalavimų sureguliavimo.
Ukrainos ir Lietuvos parlamentarai aptarė tiekimo grandinių ir grūdų eksporto iš Ukrainos galimus būdus, geležinkelių ir Klaipėdos jūros uosto panaudojimo Ukrainos prekių eksportui, bendradarbiavimo gynybos pramonės ir bendrų įmonių steigimo klausimus.
Seimo narys Gintautas Paluckas teigė, kad Lietuvos Seimo delegacija atvyko su vizija ateičiai, „nes po karo šalį teks atstatyti“. Puikus pavyzdys, pasak, G. Palucko, – memorandumas; tai yra pirmasis žingsnis bendradarbiavimui vystyti.
Seimo narys Andrius Kupčinskas pažymėjo, kad Ukrainos grūdų pervežimas gali vykti skirtingomis vėžėmis, „bet per Klaipėdos jūrų uostą galima dirbti ateičiai“.
Seimo narys Jonas Pinskus padėkojo ukrainiečiams už kvietimą ir atkreipė dėmesį į humanitarinio koridoriaus per Baltarusija idėją.
Seimo narė Ieva Pakarklytė pastebėjo, kad atstatant miestus, reikėtų laikytis naujų europietiškų standartų, jog atstatyti miestai būtų jaukūs ir patrauklūs gyventi.
Seimo narys Mindaugas Skritulskas pabrėžė, kad 2022 m. vasario 24 d. pakeitė visų šalių požiūrį į tai, kas apsimoka ir kas pelninga – „dabar yra svarbiau tai, ko reikia Ukrainai, nors tai ne visada pelninga, bet tai sudaro pamatą naujiems santykiams“.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentavo, kad Lietuva pasiruošusi aktyviai dalyvauti atstatant Ukrainos miestus ir tam turi puikių inovatyvių sprendimų patirties užtikrinant Europoje taikomus statinių tvarumo standartus.
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis pabrėžė, kad verslas remia ir rems Ukrainą. Jis taip pat kvietė bendradarbiauti, „nes laikas nelaukia, todėl reikia susitelkus dirbti kartu“.
Po posėdžio Lietuvos Seimo delegacija vyko į Bučą ir susitiko su Bučos miesto meru Anatolijumi Fedoruku. Pagerbdami Rusijos agresijos aukas, parlamentarai padėjo gėlių masinės civilių aukų kapavietės vietoje. Vėliau parlamentarai nuvyko pažiūrėti, kur ir kokiomis sąlygomis bus apgyvendinti Bučoje netekę namų ukrainiečiai. Delegacija taip pat apsilankė Irpynėje, kur jai buvo aprodyti Rusijos kariškių sugriauti civilių gyventojų namai ir daugiabučiai.
Jungtiniame Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ekonomikos vystymo komiteto ir Lietuvos Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje dalyvavo komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, pavaduotojas Gintautas Paluckas, nariai Andrius Kupčinskas, Ieva Pakarklytė, Jonas Pinskus, Mindaugas Skritulskas, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vyriausiasis patarėjas Aurimas Antanaitis, Susisiekimo ministerijos patarėjas Aidas Rimkevičius, Lietuvos ir Ukrainos verslo tarybos pirmininkas Aivaras Karalius, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Daugiau informacijos suteiks:
Rasa Ona Duburaitė
Ekonomikos komiteto biuro patarėja (ES)
Tel. (8 5) 239 6756
El. p. rasa.duburaite@lrs.lt
Žilvinas Klimka
Ekonomikos komiteto biuro patarėjas
Tel. (8 5) 239 6492
El. p. zilvinas.klimka@lrs.lt
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija