Teisėsauga, kriminalai

Seimo Audito komitetas: kovojant su elektroniniais nusikaltimais, reikalinga tarpinstitucinė sistema

2021 m. kovo 31 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Audito komiteto posėdyje išsamiai aptarta valstybinio audito ataskaita „Ar veiksmingai kovojama su elektroniniais nusikaltimais“. Komitetas susipažino su audito rezultatais, išklausė Policijos departamento, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro informaciją šiuo klausimu. Aptarus ataskaitą akcentuota, kad šalies mastu nesukurta tarpinstitucinė prevencinės veiklos planavimo, koordinavimo ir poveikio matavimo sistema. Komitetas nusprendė siūlyti Vyriausybei įvertinti galimybę pavesti vienai iš valstybės institucijų elektroninių nusikaltimų prevencinės veiklos ir užkardymo koordinavimo funkciją.

Koronaviruso ligos (COVID-19) sukeltos pandemijos metu įvestas karantinas paskatino aktyvų visuomenės skaitmenizavimąsi, kuris, be pozityvių pasiekimų, padidino galimybes vykdyti nusikalstamas veikas elektroninėje erdvėje.

Posėdžio metu konstatuota, kad Audito ataskaitoje pateiktos rekomendacijos yra labai aktualios, ypač atsižvelgiant į tokius pastarojo meto kibernetinius incidentus, kaip „CityBee“ klientų duomenų paviešinimas.

Komiteto pirmininkas Zigmantas Balčytis, apibendrindamas visų diskusijoje dalyvavusių institucijų įžvalgas apie padėtį elektroninėje erdvėje, pabrėžė, kad „kuo daugiau būsime pažengę, tuo daugiau bus nusikaltimų šioje srityje“, todėl ypatingą dėmesį reikia skirti tokių nusikaltimų prevencijai, visuomenės sąmoningumo ir supratimo apie elgseną elektroninėje erdvėje didinimui.

Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatytos priemonės, skirtos didinti valstybės informacinių išteklių ir ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros atsparumą kibernetinio saugumo grėsmėms ir užtikrinti nusikaltimų prevencijos organizavimo sistemos efektyvumą. Aptarus audito ataskaitą akcentuota, kad šalies mastu nesukurta tarpinstitucinė prevencinės veiklos planavimo, koordinavimo ir poveikio matavimo sistema.

Komitetas nusprendė siūlyti Vyriausybei įvertinti galimybę pavesti vienai iš institucijų elektroninių nusikaltimų prevencinės veiklos ir užkardymo koordinavimo funkciją.

Daugiau informacijos:

Seimo Audito komiteto pirmininkas Zigmantas Balčytis,

tel. (8 5) 239 6736, el. p. zigmantas.balcytis@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame
 
Kaunas Hockey ledo ritulys
 
Kaip serviruoti stalą gimtadienio šventei?
 
Kuo metalinės tvoros pranašesnės?
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose

Parašykite komentarą