Transportas

Seimo Ateities komitetas: ar Europos tranzito žemėlapyje išliks Lietuva?

2021 m. gegužės 28 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Gegužės 28 d. Seimo Ateities komiteto nuotoliniame posėdyje aptariant šalies susisiekimo sektorių – geležinkeliai, jūrų uostas – perspektyvas, transporto geopolitines sąsajas tarp Rytų ir Vakarų, Lietuvos ekonominius interesus būti jungtimi tarp Šiaurės ir Pietų savo pranešimais pasidalijo susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė, AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius Mantas Bartuška, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas ir Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas Vaidotas Šileika.

Lietuvos geografinė padėtis lemia, kad šalis yra transportų srautų kryžkelė ir Europos susisiekimo sistemoje yra pozicionuojama kaip strategiškai svarbi. Susisiekimo sektorius – trečias pagal dydį Lietuvos ekonomikos sektorius, turintis itin didelę įtaką ekonomikos gyvybingumui, nes 2019 m. duomenimis, sukuria apie 13,6 proc. šalies BVP. Šiame sektoriuje veiklą vykdo daugiau nei 7,8 tūkst. visų šalies įmonių ir dirba daugiau nei 138 tūkst. darbuotojų.

Besiklostančios geopolitinės aplinkybės lemia tai, kad Lietuva gali netekti ne tik baltarusiškų krovinių, bet ir visų per šią šalį tranzitu gabenamų krovinių. Įvertinant krovinių srautus tiesiogiai liečiančias rizikas, pakankamai sudėtinga subalansuoti ekonominį vystymąsi ir socialinius bei ekonominius aspektus, kurie atlieptų pasaulines „žaliąsias“ tendencijas ir šalies įsipareigojimus.

Prelegentų įžvalgos patvirtino, kad šalies viduje vis dar susiduriame su tokiais iššūkiais kaip nepakankamas junglumas su Europos Sąjungos šalimis, greitosios geležinkelių jungties („Rail Baltica“) trūkumu, nepakankamu modernių sprendimų ir inovacijų diegimu bei konkurencingumu pagrindinėse Baltijos šalių jūrų regiono rinkose. Lietuvoje transporto sektorius sukuria didžiąją dalį CO2 taršos, todėl vystant tiek krovinių judėjimo, tiek keleivių susisiekimo sistemą, būtina atliepti ekologinius reikalavimus, nepažeisti gyventojų teisės į švarią ir saugią aplinką.

Ateities komitetas kituose posėdžiuose nagrinės ir kitų susisiekimo sektorių – aviacijos, kelių, modernių ateities susisiekimo sistemų – perspektyvas. 

Raimundas Lopata

Ateities komiteto pirmininkas

El. p. raimundas.lopata@lrs.lt

 

Asta Rubežė

Ateities komiteto biuro patarėja

El. p. asta.rubeze@lrs.lt

Tel. (8 5) 239 6950

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose
 
Keltuvų nuoma
 
LightPlex Bond Retention Shampoo Plauko jungtis atkuriantis šampūnas, 250ml
 
ECCO Exohike Men's Cocoa Brown 45

Parašykite komentarą