Teisėsauga, kriminalai

Seimas svarstys siūlymus, kaip gerinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų atstovavimą

Seimas nusprendė pradėti svarstyti siūlymą, kad seksualinę prievartą patyrusius vaikus gintų specialiai parengti advokatai.

„Tokio pobūdžio bylos yra ypač sudėtingos, reikia žinot, turėti vaikų psichologijos žinių, reikia apskritai suprasti problemą, jos įtaką vaiko raidai, žmogaus raidai, todėl tai turėtų daryti tik specializuoti advokatai“, – sakė vienas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projekto iniciatorių Seimo narys Vytautas Bakas.

Kartu siūloma, kad vaikams, galimai patyrusiems seksualinį smurtą ir jų interesus atstovaujantiems suaugusiems būtų teikiama valstybės finansuojama specializuota psichologinė pagalba.

Lydimuoju Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisų projektu siūloma didinti privalomai teisinę pagalbą teikiančių advokatų valandos įkainius. Pasak V. Bako, šiuo metu advokato, teikiančio valstybės garantuojamą pagalbą, įkainis yra 18 eurų už valandą, neatskaičius mokesčių: „Vidutiniai advokatų įkainiai, kada yra samdomi advokatai, siekia apie 200 eurų už valandą, vaikams mes siūlome 18 eurų. Tai yra nenormalu ir mes galime tai pakeisti ir taip motyvuoti advokatus, ir užtikrinti vaiko teisių apsaugą tokių procesų metu. Kartu padėti valstybės institucijoms atlikti kokybišką tokių bylų tyrimą, užtikrinti atsakomybės neišvengiamumą“.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų projektui Nr. XIVP-2413 ir lydimajam Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo projektui Nr. XIVP-2414 po pateikimo pritarė 99 Seimo nariai, nė vienas nebalsavo prieš, penki parlamentarai susilaikė.

Seimui pateiktas dar vienas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisų projektas Nr. XIVP-2416, kuriuo siūloma numatyti, kad valstybės garantuojama teisinė pagalba būtų prieinama kiekvienam nepilnamečiui, nukentėjusiam nuo nusikalstamos veikos seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, atitinkamai, antrinei teisinei pagalbai gauti netaikant ribojimo numatyto įstatymo 11 straipsnio 7 d dalies 5 punkte (antrinė teisinė pagalba neteikiama, jeigu pareiškėjas gali gauti reikiamas teisines paslaugas nesinaudodamas valstybės garantuojama teisine pagalba).

Siūloma numatyti, kad visais tokiais atvejais, nesant interesų konflikto, priimant sprendimą teikti antrinę teisinę pagalbą, Advokatų taryba skirtų pareiškėjo pasirinktą advokatą, jam sutinkant.

Projektu taip pat siūloma numatyti, kad advokatams už antrinės teisinės pagalbos teikimą Vyriausybės nustatytas užmokestis būtų dvigubinamas, kai antrinė teisinė pagalba byloje teikiama vaikui, nukentėjusiam nuo nusikalstamos veikos seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui.

Tais atvejais, kai būtų norima pasirinkti advokatą, nesantį antrinę teisinę pagalbą teikiančių advokatų sąrašuose, siūloma, kad valstybė atlygintų dalį, atitinkančią Vyriausybės nustatytą užmokestį, likusią teisinių paslaugų užmokesčio dalį įsipareigojant apmokėti pačiam atstovaujamajam.

„Vaikai, nukentėję nuo seksualinės prievartos, nuo išnaudojimo, yra labai pažeidžiami. Viena vertus, dėl savo amžiaus, kitas dalykas, dėl traumos, ir tos traumos pobūdis yra toks, kad iš tiesų reikia mokėti užtikrinti savo ginamo vaiko teises būti proaktyviam, turėti pakankamai duomenų, informacijos, psichologinių žinių, mokėti dirbti komandoje su ekspertais, pavyzdžiui iš teismo ekspertizės, su apklausiančiais psichologais, su ikiteisminio tyrimo teisėjais ir t. t. su visais kitais baudžiamajame procese dalyvaujančiais asmenimis, skirti tam daug laiko“, – pristatydama pataisas sakė viena projekto iniciatorių Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Projektui Nr. XIVP-2416 po pateikimo pritarė 98 Seimo nariai, nė vienas nebalsavo prieš, vienas parlamentaras susilaikė.

Seimo posėdyje prie visų šių klausimų numatoma grįžti pavasario sesijos metu.

 

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą