Seimas pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos pasirinkimui ir paskyrė Gediminą Šimkų Lietuvos banko valdybos pirmininku penkeriems metams (nutarimo „Dėl Gedimino Šimkaus skyrimo Lietuvos banko valdybos pirmininku“ projektas Nr. XIVP-368(2). Už jo kandidatūrą slapto balsavimo metu buvo 120, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė du Seimo nariai.
„Manome, kad kandidatas į Lietuvos banko pirmininkus yra tinkamas. Jis yra kompetentingas, jis yra apolitiškas ir jis sugebės įgyvendinti mūsų keliamus tikslus jam“, – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos poziciją išsakė Mykolas Majauskas.
„Kandidato patirtis, dirbant Lietuvos banke, yra įvairiapusė ir ilgametė. Tai nėra žmogus iš šalies – tai žmogus, turintis dešimtmečių patirtį, šiuo metu dirbantis valdybos nario pareigose. Turi tarptautinės patirties“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Esame gerame atskaitos taške šiek tiek pažvelgti į praeitį ir taip pat užmesti akį į ateitį, kas laukia Lietuvos, o taip pat ir Lietuvos banko artimiausiame laikotarpyje. Iš karto pasakau, kad aš asmeniškai ir mūsų frakcija palaikys G. Šimkaus kandidatūrą, manome, kad tai yra kompetentingas žmogus, daug prisidėjęs prie Lietuvos banko tokį, kokį turime“, – Laisvės frakcijos vardu kalbėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas.
Tokiai nuomonei pritarė ir Mišrios Seimo narių grupės atstovas Algirdas Butkevičius: „G. Šimkaus kandidatūra turbūt nė vienam politikui nekelia abejonių, tai yra jo kompetencija, patirtis tiek tarptautiniame lygyje, tiek nacionaliniame lygyje.“
Praėjusią savaitę prisistatydamas Seimui G. Šimkus įvardino keturias sritis, kuriose, jo nuomone, būtina veikti ir spręsti kylančius iššūkius ir uždavinius, pirmiausia – Lietuvos finansų sistemos stabilumas ir saugumas: „Užtikrinant finansų sistemos stabilumą, svarbu stiprinti pažangą ir patirtį, atitikties rizikų, kibernetinio saugumo užtikrinimo klausimais, kad Lietuvos finansų sistema galėtų pasitikėti tiek šalies gyventojai, tiek užsienio investuotojai. Čia pat norėčiau akcentuoti ir „FinTech“ sektoriaus veiklos bandos didinimo svarbą, suderinant tolesnę sektoriaus plėtrą su atidžia ir nuoseklia rizikų stebėseną, atitikties klausimų valdymo.“
Antru prioritetu G. Šimkus įvardijo konkurencijos finansų sektoriuje didinimą ir finansinių paslaugų prieinamumo užtikrinimą, finansų rinkos koncentracijos mažinimą.
„Reikia realiai įveiklinti vietos kapitalo rinką, nes jos prieinamumas smulkiajam ir vidutiniam verslui skatintų alternatyvias, įprastiniams verslo kreditams ir kartu kurtų sąlygas ir galimybes sparčiau augti smulkiesiems finansų rinkos dalyviams, pritraukti institucinius investuotojus. Taip pat, mano akimis, neišnaudotą potencialą turi Lietuvos kooperatinės bankininkystės sektorius, su plačiu regioniniu tinklu. Mano vadovaujamas Lietuvos bankas imtųsi iniciatyvos pateikti konkrečius siūlymus, kokias sąlygas turime sukurti, kad šalies kooperatinė bankininkystė galėtų sparčiau išaugti į nacionalinės lygos žaidėjus. Taip pat atėjo laikas Lietuvos bankui imtis aktyvesnio vaidmens, reaguojant į gyventojų ir verslo, ypač smulkiojo ir vidutinio, nepasitenkinimą dėl kai kurių finansinių paslaugų prieinamumo ir įkainių“, – sakė G. Šimkus.
Pasak kandidato, esame padarę didelį darbą, stiprindami Lietuvos, kaip patrauklios šalies, įvaizdį finansinių technologijų įmonėms kurtis. Metas pradėti raškyti vaisius ir užtikrinti, kad čia atėjusios „FinTech“ įmonės, tvariai veikdamos, padidintų konkurenciją rinkos senbuviams ir sukurtų naudą gyventojams bei verslui: „Būdamas Lietuvos banko valdybos pirmininku sustiprinčiau dėmesį konkurenciją užtikrinančioms sąlygoms, kad paslaugų naudotojai galėtų paprasčiau ir greičiau pasirinkti ir keisti paslaugų teikėją, mažinti finansinių paslaugų susietumo kuriamus ribojimus.“
Trečias prioritetas, G. Šimkaus teigimu – modernus ir pažangus Lietuvos bankas: „Skaitmenizacija atveria naujų galimybių veikti efektyviau, mažinti biurokratiją, teikti modernias paslaugas visuomenei.
Įdiegti modernūs technologiniai sprendimai paties Lietuvos banko veikloje, finansų rinkos dalyvių reguliacinės naštos sumažinimas, vieno langelio principo įgyvendinimas renkant finansų rinkos dalyvių ataskaitas, pažangios analitikos priemonių panaudojimas, duomenų atvėrimas tiriamajai veiklai.“
Ketvirtu prioritetu pretendentas į Lietuvos banko valdybos pirmininkus vadino dialogą su šalies valdžios institucijomis ir aiškią komunikacija su visuomene.
G. Šimkus Lietuvos banke pradėjo dirbti 2012 m., 2020 m. jis tapo šio banko valdybos nariu. Valdybos pirmininko poste G. Šimkus balandžio 7 d. pakeis dvi kadencijas Lietuvos bankui vadovavusį Vitą Vasiliauską.
Lietuvos banko valdybos pirmininką skiria Seimas, vadovaudamasis Konstitucijos 67 straipsnio 11 punktu, 126 straipsnio antrąja dalimi, Lietuvos banko įstatymo 10 straipsnio 4 dalimi ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą.
Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija