Studijos

Šalies vadovas reiškia užuojautą dėl profesorės Irenos Veisaitės mirties

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl literatūrologės, teatrologės, žmogaus teisių aktyvistės Irenos Veisaitės netekties.

Pasak Prezidento, šalį apėmusi pandemija šiandien nusinešė nepalaužiamos dvasios, išminties, santaikos ir tolerancijos žmogaus, iškilios kultūros pasaulio asmenybės gyvybę. „Visas šviesaus atminimo profesorės gyvenimas, akademinė, socialinė, visuomeninė veikla – tai lyg paminklas humanistinėms vertybėms, išgryninantis pagarbos vienas kitam idėjas, suartinantis tautas ir žmones“, – sakė šalies vadovas.

Išgyvenusi tarpukarį, nacių okupaciją, sovietmetį ir Nepriklausomybės atkūrimo metus, I. Veisaitė tiesė tiltus per šias epochas skiriančias nesusikalbėjimo prarajas. Holokausto metu praradusi didelę savo šeimos dalį, išgelbėta lietuvių moters, kuri pati paskui atsidūrė Gulage, vaikystėje patyrusi visą totalitarinių režimų siaubą, kaip intelektualė brendusi brutalioje, suvaržytoje sovietų Lietuvoje, ji niekada neužsidarė kaltinimų ir nuoskaudų nelaisvėje. Vietoj to I. Veisaitė visad skleidė meilę ir toleranciją, sugebėdama kiekviename mūsų visų pirma įžvelgti žmogų, o tik paskui tautybę, religiją ar ideologiją, kviesdama išgirsti vieniems kitus ir būti kartu bendram mylimo krašto labui. „Pati savo gyvenime nedariusi kompromisų moralės klausimais, profesorė turėjo neįtikėtiną savybę suprasti ir užjausti, bet neteisti. Jos mintys ir žodžiai Lietuvai visada išliks svarbiu orientyru kalbant apie žmogiškumą ir viltį“, – užuojautoje teigė Prezidentas, dėkodamas už I. Veisaitės ypatingą vaidmenį sprendžiant skaudžius žydų ir lietuvių santykių klausimus, dalyvaujant istorinio susitaikymo dialoge.

Profesorė išeidama paliko ne tik didžiulį kultūrinį palikimą kaip puiki literatūrologė, germanistė, teatrologė ir pedagogė, bet ir labai ryškų pėdsaką kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. I. Veisaitės dėka Lietuvoje pradėjo veiklą Atviros Lietuvos fondas, vienas pirmųjų laisvos intelektualios minties židinių, ji aktyviai įsijungė į nepriklausomos Lietuvos kūrimo procesą.

I. Veisaitės nuopelnai Lietuvai įvertinti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, ketvirtojo laipsnio Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu ir kitais svarbiais Lietuvos bei kitų valstybių apdovanojimais.

Dėl šios skaudžios netekties šalies vadovas liūdi kartu su I. Veisaitės artimaisiais, bendražygiais, kolegomis, buvusiais studentais ir visa Lietuvos kultūros bendruomene.  

Pranešimą paskelbė: Ieva Elenbergienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą