Taupymo patarimai

S.M.A.R.T taupymas ir keli praktiniai metodai, padedantys papildyti taupyklę

Ne piniguose slypi laimė, tačiau, realistiškai mąstant, šie yra būtinas įrankis daugelio tikslų siekime. Priežastis, kodėl kišenėje švilpauja vėjai, nebūtinai susijusi vien su dėl euro atėjimu išsipūtusiomis kainomis ar nesąžiningais darbdaviais – vergvaldžiais, pageidaujančiais maksimalių rezultatų už apgailėtiną atlygį. Būkite kritiška sau: galbūt nesugebate gyventi pagal savo kišenę ir apie taupymo įgūdžius girdėjote vien iš gandų? Pradėkite taupyti protingai!

Protingas taupymas su S.M.A.R.T.

Apie vadinamąjį S.M.A.R.T. metodą tikriausiai girdėjo kiekviena, bent šiek tiek besidominti asmeniniu tobulėjimu. Tikslas turi būti „protingas“, nesvarbu, tai susiję su kardinaliomis gyvenimo permainomis, poros kilogramų numetimu ar taupymu. Šifruojame akronimą, susiedami šį su taupymo tema.

Specific (konkretus). Pradėti taupyti – skambus, bet labai nekonkretus noras. Sutaupyti 100€ per mėnesį? Kai žinai, ką konkrečiai nori pasiekti, kur kas lengviau planuoti atitinkamus veiksmus bei, laikant save už „vadelių“, nepaslįsti.

Measurable (išmatuojamas). Individualią taupymo programą sudarykite taip, jog būtų aišku, kokį indėlį turite įdėti kasdien ar kas savaitę, norint, jog išsikeltas tikslas (100€ per mėnesį) būtų pasiektas. Taip taupymo procesas bus gerokai lengvesnis (įmesti į taupyklę po 3€ kasdien kur kas lengviau nei rasti 100 atliekamų eurų mėnesio gale), be to, stebėdami progresą, ne tik save kontroliuosite, bet ir motyvuosite.

Attainable (realus pasiekti). Taupymo mastai privalo būti proporcingi jūsų gaunamoms pajamoms. Atsisakant nebūtinų išlaidų, galimybė paspartinti taupymą reali, tačiau stebuklų tikėtis neverta. Jei gaunate minimalų atlyginimą ir gyvenate viena nuomojamame bute, vargu ar pavyks „suspausti“ 100 atliekamų eurų. Tokiu atveju  svarbus žingsnis taupymo įpročių formavimo link būtų ir 30 papildomų eurų, sutaupytų per mėnesį. Išsikėlus per didelius tikslus ir jų neįvykdžius, rizikuojama nusivilti savimi ir prarasti motyvaciją.

Relavant (turintis prasmę). Jei taupysite vien dėl to, jog tai daro kiti, jūsų motyvacija greitai išgaruos. Taupymas (kaip ir bet kuris tikslas) turi būti svarbus jums asmeniškai. Turėkite konkretų tikslą, dėl kurio taupote. Leiskite sau pasvajoti, kokios teigiamos emocijos aplankys šį pasiekus. Interneto forumuose ieškoti bendraminčių, su kuriomis šia tema galite diskutuoti ir dalintis patirtimi.

Timely (konkretus atlikimo laiko atžvilgiu). Nustatykite konkretų laiko tarpą, per kurį ketinate sutaupyti norimą pinigų sumą, kitu atveju net nepajusite, kaip pradėsite atidėlioti tikslo vykdymą.

Naudingi taupymo metodai

Perskaitę pirmąją teksto dalį, tikriausiai pasigedote konkrečių patarimų, kaip tą „protingą“ taupymą įgyvendinti praktiškai. Vadovaukitės kitų patirtimi ar, ieškodami efektyviausių taupymo metodų, pasitelkite fantaziją.

Keliomis idėjomis galime pasidalinti ir mes.

  • Atsidarykite atskirą taupomąją sąskaitą banke, į kurią kas mėnesį perveskite fiksuotą pinigų sumą (pavyzdžiui 10 proc. nuo visų gaunamų pajamų).
  • Išbandykite vadinamąjį „savaitinį“ taupymo metodą (šį patogiausia pradėti metų pradžioje), kai į taupyklę metame tiek eurų, kelinta metų savaitė yra: pirma savaitė – 1€, antra – 2€, dešimta – 10€…,penkiasdešimt antra (paskutinė metų savaitė) – 52€ . Šio metodo dėka ne tik sukaupsite solidžią pinigų sumą be didelių pastangų, bet ir ugdysite taupymo įgūdžius.
  • Vieno negatyvaus dalyko vertė – 1€. Nevalingai išsprūdo keiksmažodis, neatsispyrėte saldumynams, pasidavėte slogiai minčiai, pasakėte ar atlikote kitą, negatyvų dalyką – meskite į taupyklę 1€ ar kitą fiksuotą sumą, kuri, jūsų manymu, lygi padaryto „nusikaltimo“ mastui. Šis žaismingas metodas atlieka funkciją 2in1 – didina santaupas ir prisideda prie asmenybės tobulėjimo.

Parašykite komentarą