Daugėja suprantančiųjų fizinio aktyvumo būtinybę ir naudą mūsų organizmui, tačiau svarbu nepamiršti, jog norint jaustis gerai ne ką mažiau svarbu rūpintis ir savo psichikos sveikata. Tai dar aktualiau pandemijos laikotarpiu, kai aplinkui daug baimės, nerimo ar rūpesčio dėl savęs ar kitų sveikatos, minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną pastebi Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (Biuras) specialistai. Būtent dėl šios priežasties Vilniaus mieste pradedamos teikti nemokamos psichologinės gerovės veiklos skirtingoms visuomenės grupėms: nuo vyrų savitarpio pagalbos grupių iki individualių psichologų konsultacijų gyvai ar internetu visiems gyventojams, patiriantiems emocinius sunkumus.
„Psichikos sveikata rūpintis reikėtų nuolat. Kartais reikia tik paskatinimo pradėti ja rūpintis dabar, tačiau ne visada žinome, nuo ko pradėti. Todėl Biuras šį rudenį pirmą kartą įgyvendina naujas plataus spektro psichologinės gerovės veiklas: dėmesingu įsisąmoninimu grįstų streso valdymo programų užsiėmimus, vyrų savitarpio pagalbos grupes, nuotolines psichologų konsultacijas, psichologines grupes ir emocinio raštingumo užsiėmimus. Šios veiklos sukurtos ne vienus metus stebint vilniečių poreikius ir skirtos visiems, nepaisant jų patiriamų emocinių sunkumų gilumo, amžiaus ar kitų su sveikata ar socialiniu statusu susijusių aspektų. Matome, kad visų dėmesys psichikos sveikatai sostinėje ženkliai auga ir paslaugos yra reikalingos labai skirtingiems žmonėms“, – pasakoja Biuro direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.
Pilnos užsiėmimų grupės
Anot Biuro specialistų, kol kas didžiausio susidomėjimo susilaukė dėmesingu įsisąmoninimu grįstos streso valdymo programos užsiėmimai, vyrų savitarpio bei nuotolinės konsultacijos internetu – registracijos į šias veikas užsipildė beveik per parą laiko. Tai patvirtina, kad kuriamos naujos pagalbos ir ugdymo veiklos išties yra orientuotos į vilniečiams aktualią veiklą.
„Nepaisant pasaulinės pandemijos, mūsų gyvenimo tempas kasdien tampa vis greitesnis, o plūstantis informacijos srautas vis labiau veikia psichikos sveikatą. Dėmesingas įsisąmoninimas gali padėti sumažinti streso poveikį ir padidinti mūsų koncentraciją. Šie streso valdymui skirti tęstiniai grupiniai užsiėmimai paremti moksliniais tyrimais pagrįsta MBSR (angl. Mindfulness-based stress reduction) programa. Struktūruotų praktinių-patyriminių susitikimų metu bei savarankiškai dirbant namuose, siekiama asmenims suteikti žinias ir įgūdžius, kurie leis palengvinti su stresu susijusius fizinius skausmus ir pagerins bendrą emocinę būklę“, – pirmąsias veiklas įvardija Biuro specialistai.
Taip pat susidomėjimo sulaukė ir spalio pradžioje startavusios vyrų grupės, skirtos norintiems gilintis į save, ieškoti išminties bei įkvėpimo, mokytis vieniems iš kitų, dalytis savo atradimais bei palaikyti vieni kitus. Mat pradėjus registraciją, vietos trijose vyrų savitarpio pagalbos grupėse užsipildė žaibiškai ir dar nemažai žmonių laukia kitų registracijų – tai labai džiugina ir griauna mitus, kad vyrai nepriima pagalbos.
Geros psichologinės savijautos palaikymas
„Suprasdami kintančias aplinkybes ir mes derinamės prie modernėjančio pasaulio. Šiais metais pirmą kartą suteikėme galimybę visiems norintiems gauti psichologų konsultacijas neišeinant iš namų – jos vykdomos per mobiliąją aplikaciją „Mindletic“. Toks būdas gauti nuotolines paslaugas svarbus ne tik asmenims, susiduriantiems su psichologiniais sunkumais, bet ir kiekvienam iš mūsų, norinčiam kreiptis į specialistus ir siekiančiam stiprinti savo psichikos sveikatą. Kiekvienas vilnietis ir rajono gyventojas gali gauti net 5 nemokamas psichologo konsultacijas“, – teigia G. Ropaitė-Beigė.
Dar nespėjusiems užsiregistruoti, bet norintiems gauti konsultacijas nuotoliniu būdu, reikia užpildyti registracijos formą. Užsiregistravę paslaugai el. paštu gausite laišką su instrukcija, kaip atsisiųsti aplikaciją, ja naudotis ir kaip vyks pirmoji konsultacija.
Nuo spalio trims skirtingoms tikslinėms dalyvių grupėms – darbo netekusiems ir jo ieškantiems asmenims, žalingai vartojančių arba priklausomų asmenų artimiesiems bei dėl psichologinių priežasčių kūno negalavimus patiriantiems asmenims – bus organizuojamos psichologinės grupės. Užsiėmimų metu grupėje aptariant asmenines patirtis, gilinantis į kylančius jausmus, diskutuojant aktualiais klausimais savitarpio pagalbos būdu bus siekiama pagerinti dalyvių emocinę būseną ir padėti rasti atsakymus į jiems kylančius klausimus.
Vakar startavo ir emocinio raštingumo užsiėmimai penkioms skirtingoms tikslinėms grupėms. Jų metu siekiama suteikti žinių apie geros psichologinės savijautos palaikymą, mokoma, kaip atpažinti bei suprasti savo emocijas, ugdomi atsparumo stresui įgūdžiai.
Visas nemokamas emocinės gerovės stiprinimo veiklas ir registracijas į jas galite rasti: www.vilniussveikiau.lt
Pranešimą paskelbė: Solveiga Ramanauskienė, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras