Sveikata

Ruošiamės į gamtą: 10 patarimų, kokį sumuštinį pakuoti ir kaip jį gaminti

Karantinui pasibaigus, o vasariškiems orams vis labiau džiuginant, pagausėja išvykų ir iškylų gamtoje, kurias neišvengiamai lydi dilema – kokį maistą ruošti? Ko gero populiariausias iškylų maistas visame pasaulyje – sumuštiniai, kuriuos nesudėtinga pagaminti, lengva ir patogu valgyti be specialių įrankių. Tačiau daugumai yra tekę gamtoje valgyti šlapią, pažliugusį sumuštinį su suvytusiu agurku ir sušilusiu įdaru. Kaip to išvengti? Maisto tinklaraštininkė Viktorija Kordiukova dalijasi 10 svarbiausių patarimų, kaip ruošti sumuštinius, kokius ingredientus naudoti, kad šie džiugintų, o iškylos nesugadintų apsinuodijimas maistu.

Daržovės, turinčios mažiau drėgmės

„Atsargiai rinkitės daržoves sumuštiniams – pjaustyti pomidorai bus per drėgni, o avokadai gali pajuoduoti. Nerekomenduoju naudoti ir gūžinių ar romaninių salotų, nes jos greit suvysta. Verčiau rinkitės tvirtesnius lapinius žalumynus, kurie savo formą ir skonį išlaiko net ir karštą vasaros dieną. Daržoves geriausia rinktis keptas, pavyzdžiui, baklažanus ar cukinijas“, – teigia V. Kordiukova.

Paskrudinta duona

Raikyta sumuštinių duona, minkštos sviestinės mėsainių bandelės lengvai drėksta, tad geriau rinktis tvirtesnius kepinius, pavyzdžiui, ruginę duoną ar traškią bagetę. Anot „Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovo Tadas Aleknavičiaus, dar viena išeitis – duoną paskrudinti.  

„Skrudinimas šiek tiek išdžiovins duoną, o tai neleis prisigerti per daug kitų ingredientų skysčio. Rinkdamiesi duoną atkreipkite dėmesį ir į įdarą, pavyzdžiui, jeigu jūsų sumuštinyje bus sunkių ir kietų ingredientų, tokių kaip mėsa ir sūris, naudokite tvirtesnę traškią duoną. Jei jūsų sumuštinis turės minkštą ir klampų įdarą, galite naudoti ir minkštesnę skrudintą duoną“, – teigia specialistas.

Tinkamas sluoksniavimas

Sumuštinius sluoksniuokite taip, kad apsaugotumėte duoną nuo drėgmės. V. Kordiukova rekomenduoja tarp duonos riekelių ir įdaro įdėti sluoksnį tvirtų salotų ar lapinio kopūstų. Taip pat galite šlapius ingredientus, pavyzdžiui, padažus, supakuoti atskirai ir įdėti į sumuštinį prieš pat valgant.

Nauji formatai

Sumuštinis – tai ne tik įdaras tarp dviejų riekelių duonos. Graikiška pita, armėniškas lavašas, meksikietiškos tortilijos ar skandinaviška poliarinė duonelė – visame pasaulyje populiarios vadinamosios plokščiosios duonos, kurios taip pat puikiai tinka iškylai ar piknikui.

„Pastebime, kad Lietuvoje populiarėja iš Skandinavijos atkeliavusios poliarinės duonelės, taip pat vis daugiau lietuvių renkasi ir lavašus. Tai plokščiosios duonos, kurios taip nesugeria drėgmės, jos neturi didelių oro tarpų, todėl mažiau rizikos, kad pikniko krepšyje jas suspausite ar sutrinsite. Siūlyčiau rinktis didesnio skersmens paplotėlį, kad suktinukas tvirtai laikytųsi ir priedai neišbyrėtų“, – teigia T. Aleknavičius.  

Marinuoti ir konservuoti ingredientai

Kordiukova pataria į sumuštinius dėti įvairius marinuotus ar konservuotus produktus: pupeles, marinuotus agurkėlius, ankštines daržoves. Jie ilgiau negenda ir dažniausiai turi mažiau drėgmės. Tačiau sluoksniuokite juos tarp mėsos, sūrio ar salotų, kad marinatas ar sūrymas nesuminkštintų duonos.

Sviestui – taip, majonezui – ne

Vos po valandos kambario temperatūroje ar saulėje valgyti majonezą gali būti nesaugu. Tačiau sviestas – priešingai, gali turėti teigiamos įtakos jūsų sumuštiniui. Sviestas ar net šlakelis aliejaus sukurs barjerą tarp duonos ir ingredientų bei sulaikys perteklinę drėgmę.

Atvėsę ingredientai

Jei į sumuštinį ketinate dėti ingredientus, kurie buvo termiškai apdoroti, leiskite jiems visiškai atvėsti. Šilti ir ką tik iškepti ingredientai (pavyzdžiui, kepta vištiena ar daržovės) kondensuojasi ir ilgainiui išskiria drėgmę, kuri galiausiai sudrėkina ir duoną.

Ne visi sūriai lygūs

Pieno produktai iškyloje taip pat rizikingi, nes aukštoje temperatūroje jie greitai genda. Tačiau tam tikri sūriai turi išimčių: jie atsirado tuomet, kai buvo ieškoma būdų, kaip išsaugoti pieną nesugižusį.

„Sūrio sugedimo greitis priklauso nuo to, kiek jame yra vandens. Kietesni sūriai, tokie kaip parmezanas ar čederis, gali išbūti švieži ilgiau, tačiau drėgni sūriai, pavyzdžiui, rikota ar maskarponė, suges labai greitai“, – teigia tinklaraštininkė.

Nusausinti ingredientai

Kai nuplaunate ir nusausinate salotas, jos kurį laiką vis tiek išlieka drėgnos. Ši drėgmė ilgainiui susigeria į duoną. Pasistenkite salotas nuplauti gerokai prieš darant sumuštinius ar suktinukus, kad jos spėtų išdžiūti arba jas gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.

Pakuokite į popierių

„Plastikas (nesvarbu, ar plėvelė, ar plastikinis indelis) karštą vasarą nėra geras pasirinkimas, nes duona gali prarasti traškumą, daržovės suvysti – drėgmė tiesiog įkalinama ir susigeria į sumuštinį. Todėl verčiau rinkitės vaškinį ar kepimo popierių – tai leis sumuštiniui kvėpuoti ir padės juos išlaikyti šviežius ir traškius ilgiau“, – teigia „Gardėsio“ duonos atstovas.  

Gardūs ir maistingi receptai, tobulai tiksiantys iškylai

  • Viduržemio jūros regiono sumuštiniai su humusu

2 sumuštiniams reikės: 4 vnt. „Street Food“ poliarinių duonelių, 1 baklažano, ½ cukinijos, 4 saulėje džiovintų pomidorų, 4 v. š. humuso, kelių saujų špinatų, 4 gabalėlių olandiško ožkos sūrio, druskos ir pipirų pagal skonį, šlakelio alyvuogių aliejaus.

Baklažaną ir cukiniją supjaustykite griežinėliais arba juostelėmis ir iškepkite keptuvėje arba ant griliaus pagardinę prieskoniais ir alyvuogių aliejumi. Poliarines duoneles ištepkite sluoksniu humuso, dėliokite špinatus, cukinijos juosteles, saulėje džiovintus pomidorus, baklažano griežinėlius ir sūrį. O tuomet užvožkite antra duonele, humuso sluoksniu į sumuštinio centrą.

  • Maistingi meksikietiški suktinukai su pupelėmis

2 suktinukams reikės: 2 vnt. „Street Food“ lavašų, 100 g virtų mėgstamų ryžių, 50 g konservuotų kukurūzų, 50 g konservuotų juodųjų pupelių, 1 didelės keptos konservuotos paprikos, 4 marinuotų Lombardijos pipirų, 2 saujų tarkuoto čederio sūrio, mėgstamo čili padažo, mėgstamų prieskonių.

Į lavašo centrą berkite ryžius, o ant viršaus sluoksniuokite likusius ingredientus: kukurūzus, juodąsias pupeles, gardinkite mėgstamais prieskoniais. Tuomet dėkite paprikos juosteles, lombardijos pipirus ir čederio sūrį, apšlakstykite čili padažu.

Sulenkite kairę ir dešinę lavašo puses taip, kad jos susiliestų centre. Tuomet tą pusę, kuri yra arčiausiai jūsų, užlenkite į priekį virš sulankstytų pusių. Tuomet vis traukdami įdarą į save, standžiai susukite.

Vyniokite į kepimo popierių, apriškite raišteliu, o transportuokite dėžutėje arba tvirtame maišelyje.

Pranešimą paskelbė: Agnė Kalinkaitė, UAB Headline agency

One Comment

Parašykite komentarą