Studijos

Rugsėjo 1-osios nostalgija: kas privalėjo būti kuprinėje ruošiantis į mokyklą ankstyvaisiais 90-taisiais?

Rugsėjo 1-osios nostalgija: kas privalėjo būti kuprinėje ruošiantis į mokyklą ankstyvaisiais 90-taisiais?

Grįžimas į mokyklą šiuo metu yra dažnai girdima bei aptariama tema. Tėvai planuoja, skaičiuoja, ieško geriausių pasiūlymų ar akcijų. Moksleiviai taip pat nesnaudžia, nesvarbu tu pirmokas ar aštuntokas – mokslo metų pradžia yra svarbi diena, kuri, tinkamai pasiruošus ir pasipuošus, duoda startą naujam žinių sezonui.

Iš tiesų, rugsėjo pirmąją ne tik kardeliais svarbu pasirūpinti. Nuo naujos kuprinės iki sąsiuvinių, pratybų, flomasterių ar liniuočių – norisi viską apgalvoti iki smulkmenos. Tėvams dažniau aktualu, kuo greičiau pasirūpinti iš mokyklos gautu būtinųjų prekių sąrašu, o moksleiviai stengiasi sekti ir kuprinės turinio tendencijas. Ir jei šiais laikais norų klausimą apsprendžia ne pasirinkimas, o kaina, tai vėlyvaisiais devyniasdešimtaisiais dažnas rūpindavosi, kaip ir kur konkrečių prekių apskritai gauti. 

Aktorius, komikas ir dviejų moksleivių tėtis Mantas Stonkus pasakoja, kad prieš kelis dešimtmečius, kai jis buvo pradinukas, irgi vyravo mokyklos mados. Ir nesvarbu ar Plungėje, kurioje mokėsi Mantas, ar sostinėje – visi moksleiviai ėjo iš proto dėl tų pačių dalykų. Skaitytojų dėmesiui pristatome TOP 3 pradinuko atributus, apie kuriuos 1995-aisiais svajojo kiekvienas.

Šviečiantys sportbačiai. Tie, kurie juos avėjo buvo populiarūs ne tik klasėje, bet tikriausiai ir visoje mokykloje. „Pade įtaisytos lemputės imdavo šviesti vos tik žengdavai žingsnį. Tiesiog vaikščiojanti diskoteka. Tada žiauriai kietai atrodė. Ar turėjau tokius? Ne. Ar labai norėjau? Aišku. Bet mano tėvai buvo menininkai, jiems rūpėjo ne mados, o kokybė. Jei jau pirkdavo daiktą, tai ilgam,“ – prisimena M. Stonkus.

Penalas su keliais skyriais. Gal šiais laikais nieko tokiu daiktu nenustebintum, bet anuomet penalas, su keturiais skyriais ir pilnu komplektu flomasterių, liniuote, trintuku (geriausia – kvepiančiu) bei kitais atributais buvo svajonė. Pasak Manto, flomasterius turėdavai taupyti, nes viena pakuotė turėjo tarnauti visą sezoną: „Būdavo išpieši jau spalvą, paseilini flomasterį ir dar kokią savaitę, kitą tarnauja.“

Dvipusė sportinė apranga. „Buvo trys vietos kur galėjau gauti rūbų. Tai universalinė parduotuvė, Rietavo turgus ir padevalkės. Bet išverčiamų treningų važiuodavom tik į Vilnių. Keldavomės 4-tą ryto, tada dar 4-5 valandos mašina su kotletais ir turim,“ – sako M. Stonkus. 

Pasak Manto, dažnai mokytojų reikalavimai ir prekybos centrų galimybės prasilenkdavo, tad tekdavo griebtis išradingumo.

„Viskas tais laikais turėjo būti aplenkta. Kiekvienas sąsiuvinis, pratybos, visi vadovėliai ir panašiai. Aplankalų pakakdavo kokiems trisdešimčiai procentų, todėl kone kiekvienas iš mūsų turėdavom patys tuos aplankalus pasigaminti. Maišai toks kaip ir deficitas buvo, tai dažniausiai iš tapetų gamindavom. Tapetas tvirtas, gerai sąsiuvinius apsaugo. Būna ruoši namų darbus salione, o ten ar siena, ar tavo sąsiuvinis – iš tos pačios rožinės kolekcijos,“ – juokiasi Mantas.

Dabar pats augindamas du mokyklinio amžiaus vaikus,  jis pastebi, kad mados niekur nedingo. Tik išradingumą šiais laikais reikia pasitelkti vaikų lūkesčiams ir norams suvaldyti, nes pasirinkimas – priešingai nei anksčiau – įspūdingas.

„Nesu didelis pradinių klasių madų ekspertas, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad tos mados keičiasi kas tris savaites. Tarkime dabar yra tokių minkštų guminių penaliukų bumas. Ten kažkoks žaidimas ir penalas viename. Keistas daiktas, bet ir kvepiantys trintukai seniau tėvams tikriausiai atrodė nesąmonė. Tada pokemonai. Visur – ant kuprinių, ant sąsiuvinių. Galvojau, kad jie jau praeitis, bet va, prašom – sugrįžo. Viskas gerai su pokemonais, patinka ir man jie, tik po mėnesio bus kitos mados, todėl namuose stengiamės dažniau pastebėti tendencijas, o ne į jas reaguoti,“ – sako M. Stonkus.

Pasak „Lidl Lietuva“ ne maisto prekių skyriaus vadovo Vytenio Čubrinsko, iš tiesų grįžimo į mokyklą mados egzistuoja, tačiau prieš sudarant pirkinių krepšelį vertėtų peržiūrėti ir tai, ką jau turime savo kuprinėse ar stalčiuose. „Pastebime, kad tokius daiktus, kaip kuprinė ar rašomasis stalas šeimos perka labiau apgalvodamos, neimpulsyviai, nes tie daiktai tarnaus ne vienerius metus, o nedidelius pirkinius dažnai leidžia išsirinkti patiems vaikams. Tai vaikus džiugina, sustiprina žinių šventės nuotaiką bei leidžia gerai nusiteikti naujam sezonui. Na, o mums taip pat malonu pradėti naują rudens sezoną, todėl džiaugiamės galimybe pasiūlyti naujų ir įdomių prekių mokyklai, kurie tikrai pradžiugins ir vaikus, ir tėvus,“ – sako V. Čubrinskas.

Pigiai ir patogiai apsipirkti mokyklai galima kiekvienoje „Lidl“ parduotuvėje – su siūlomų prekių asortimentu galima susipažinti internete.

Pranešimą paskelbė: Izabelė Nebilevičiūtė, UAB „Bosanova”

Parašykite komentarą