Studijos

Rokiškio verslininkų paskata rajono moksleiviams – Inžinerijos eksperimentinė klasė VDU Žemės ūkio akademijoje

Rokiškis – ne tik vienas atokiausių, bet ir versliausių šalies rajonų. Čia veikia kelios dešimtys toli už Lietuvos ribų savo produkcija garsėjančių pramonės ir agroverslo įmonių, kurios sėkmingai dirba vien todėl, kad jose  nesibaiminama priimti nestandartinių sprendimų.

Šalyje analogų neturinčiu būdu rokiškėnai imasi spręsti ir šiuo metu itin aštrią kvalifikuotos darbo jėgos, ypač inžinerinį išsilavinimą įgijusių specialistų, stygiaus problemą. 

Nelaukdami valdžios pažadų išsipildymo, kad būsimų specialistų skaičius bus planuojamas atsižvelgiant į verslo poreikius, Rokiškio verslo klubas, bendradarbiaudamas su Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA), įsteigė Rokiškio inžinerijos eksperimentinę klasę. Projekto tikslas – rajono gimnazijų moksleivius sudominti inžinerijos studijomis. 

Susidomėjimas pranoko lūkesčius

„Nesitikime, kad į atokų Rokiškio rajoną staiga ims plūsti jauni specialistai iš didmiesčių. Priešingai – norime, kad geriausi mūsų vaikai drąsiai rinktųsi inžinerijos studijas ir po jų grįžtų dirbti ir stiprinti savąjį kraštą“, – inžinerijos eksperimentinės klasės idėją komentuoja Rokiškio verslo klubo prezidentas, agroverslo įmonės „Ivabaltė“ generalinis direktorius Irmantas Tarvydis, prognozuojantis, kad nesiimant sprendimų jau po penkerių metų dėl inžinierių stokos sektorius patirs didelių problemų.

Pašnekovas teigia maloniai nustebęs, kad po VDU ŽŪA ir vietos verslo atstovų apsilankymo dar tik dalyje rajono gimnazijų jau susidarė didesnis nei pusšimčio inžinerija susidomėjusių moksleivių būrys.

„Akivaizdu, kad vieno autobuso visiems nuvažiuoti į Kauno rajone esančią VDU ŽŪA tikrai nepakaks. Esame suplanavę, kad mes kiekvieną mėnesį finansuosime moksleivių keliones ir kultūrines programas, o partneriai bus atsakingi už užsiėmimų turinį akademijos erdvėse. Taip pat moksleiviams atversime Rokiškio miesto ir rajono verslo įmonių bei šalyje vienos pažangiausių Rokiškio rajone veikiančios žemės ūkio bendrovės vartus. Tariamės jauniesiems rokiškėnams organizuoti ir kartingų ar kitokį techninės veiklos būrelį“, – Rokiškio verslininkų planus suintriguoti vaikus inžinerijos galimybėmis atskleidžia I. Tarvydis, pastebėdamas, kad projektui įsibėgėjus ir daliai eksperimentinės klasės narių pasirinkus inžinerijos studijas VDU Žemės ūkio akademijoje, Rokiškio įmonėse šių studentų bus laukiama praktikoms, diplominių darbų rengimui, o vėliau – ir nuolatiniam darbui.

„Girdime politikų kalbas apie investicijų skatinimą regionuose. Tačiau kokia įmonė, gaminanti aukštos pridėtinės vertės produktus, regione gali atsirasti, jei jame nėra specialistų? Ateiti gali nebent verslas, kuriam reikalinga nekvalifikuota darbo jėga“, – įsitikinęs I. Tarvydis. Pats būdamas VDU ŽŪA absolventas, pašnekovas teigia neabejojantis, kad verslo ir šios aukštosios mokyklos drauge įgyvendinamas projektas duos puikų sinergijos efektą ir taps pavyzdžiu kitiems.

Vien agroverslas laukia per 150 inžinierių kasmet

Šiais metais VDU ŽŪA absolventų klubo „ŽŪA alumni“ įsteigto Paramos ir labdaros fondo „Pagalba regionų jaunimo studijoms“ pirmininkas prof. dr. Jonas Čaplikas taip pat neabejoja, kad sėkmė arba nesėkmė šiuo metu rengiant kvalifikuotus specialistus nulems visą Lietuvos ir ypač – jos regionų ateitį. „Specialistų rengimo procesas sutriko 2009 m., tačiau labiausiai atotrūkis tarp tyrimais grįsto specialistų poreikio ir studijuojančiųjų skaičiaus smuko per pastaruosius penkerius metus. Ir šis mažėjimas vyko skaičiuojant ne procentais ar dešimtimis procentų, o kelis kartus. Atotrūkiui gilėjant, ateityje pramonė ir žemės ūkis patirs dar didesnių problemų. Šiais mokslo metais į akademiją priimti 23 būsimieji inžinieriai mechanikai, nors jų poreikis vien agroversle siektų daugiau negu 150 specialistų kasmet“, – situaciją komentuoja J. Čaplikas, už unikalią iniciatyvą neslėpdamas pagyrimo žodžių Rokiškio verslo klubo nariams.

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekano doc. dr. Rolandas Domeikos teigimu, Rokiškio rajono verslo pastangos ugdyti sau pamainą yra suprantamos, nes šio rajono įmonėse gamybos lygis yra itin aukštas, o tai reikalauja vis naujesnių žinių bei kompetencijų.

„Turime puikią mokomąją bazę bei dėstytojų potencialą įgyvendinti šiuolaikiškas, darbdavių lūkesčius atitinkančias studijų programas. Ir, be abejo, esame pasirengę dalyvauti verslo inicijuotos inžinerijos eksperimentinės klasės veiklose, kurios prasidės jau ateinantį mėnesį“, –  pasakoja VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas.

Atskleis strategiškai vienos svarbiausių profesijų galimybes

Inžinerijos eksperimentinės klasės programą parengęs VDU ŽŪA Mechanikos inžinerijos studijų krypties komiteto pirmininkas prof. dr. Vytenis Jankauskas atskleidžia, kad moksleivių joje laukia daug įdomybių. Teisingiau – vaizdžiai, aiškiai, o kartu intriguojančiai pristatomų skirtingų inžinerijos sričių dalykų – nuo kukurūzo grūdo atskyrimo nuo burbuolės iki kosmoso technologijų, valdančių žemės ūkio mašinas. V. Jankauskas atkreipia dėmesį, kad programos dalyviams bus įteikiami kurso baigimo pažymėjimai, o norintieji toliau gilintis į inžineriją veiklas eksperimentinėje klasėje galės tęsti ateinančiais mokslo metais, mat planuose – inžinerijos klasės, siūlančios moksleiviams net kelis lygius ir galimybę kasmet vis labiau gilinti inžinerines žinias, sukūrimas.  Joje bus supažindinama su konstrukcinėmis medžiagomis,  jų galimybėmis, mokoma konstravimo, medžiagų apdirbimu, atskleidžiama, kokios sąlygos užtikrina mašinų ir jų konstrukcijų darbingumą bei kalbama apie įvairius kitokius inžinerinius  procesus.

„Lietuvoje susiformavusi ydinga tendencija, kai moksleiviai profesiją renkasi pagal reklamos turinį. Vieniems prioritetu tampa mada, kitiems maža studijų kaina ar minimali trukmė. Mūsų tikslas jaunimui realiai pademonstruoti  strategiškai vienos svarbiausių profesijų galimybes“, – Rokiškio inžinerijos eksperimentinės klasės veiklos tikslus komentuoja prof. V. Jankauskas.

Taps VDU ŽŪA Sumanaus moksleivio akademijos dalimi

Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė – ne vienintelis VDU ŽŪA moksleiviams skirtas projektas. Jau šešti metai čia gyvuojanti ir auganti Sumanaus moksleivio akademija – projektas, skirtas moksleivių pasirinktos mokslų krypties (verslumo, inžinerijos, gamtos mokslų, ekologijos), kūrybiško mąstymo bei praktinių įgūdžių lavinimui. Su Sumanaus moksleivio akademijos dalyviais žiniomis dalijasi VDU Žemės ūkio akademijos dėstytojai – geriausi savo sričių specialistai. Iki pandemijos kiekvieną mėnesį į VDU ŽŪA šis projektas sutraukdavo kelis šimtus moksleivių iš įvairių šalies regionų. Ne vienas dalyvis jau yra pasirinkęs studijas VDU ŽŪA. Atsivėrusios galimybės užsiėmimuose dalyvauti nuotoliniu būdu, dalyvių būrį dar padidino. Sumanaus moksleivio akademiją 2021 m. baigė 770 moksleivių.

Atsižvelgiant į Sumanaus moksleivio akademijos potencialą augti, nutarta, kad Rokiškio inžinerijos eksperimentinė klasė taps moksleiviams skirtos programos dalimi, naująją VDU ŽŪA ir Rokiškio verslo atstovų bendradarbiavimo iniciatyvą pavadinant „Sumanaus moksleivio akademijos Rokiškio inžinerijos eksperimentine klase“.

Pranešimą paskelbė: Živilė Mediekšienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija

Parašykite komentarą