Verslas

Radvilė Morkūnaitė. Europos Sąjunga turi solidariai reaguoti į planus statyti atomines elektrines šalia išorinės ES sienos

Vakar, 2011 kovo 16 d. Europos Parlamento Aplinkos visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto posėdyje EP narė Radvilė Morkūnaitė atkreipė Europos energetikos komisaro Guentherio Oettingerio dėmesį į būtinybę Europos Sąjungai susirūpinti, kas vyksta prie ES išorinių sienų ir solidariai reikalauti, kad Rusija ir Baltarusija, įgyvendindamos atominius projektus, laikytųsi aukščiausių tarptautinių branduolinės saugos standartų bei visų tarptautinių konvencijų reikalavimų.
“Baltarusija ruošiasi statyti atominę elektrinę vos už 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. Rusija – rengiasi statyti atominę elektrinę Kaliningrade. Lietuvai abu projektai kelia ypatingą susirūpinimą, kadangi jų įgyvendinimui trūksta skaidrumo ir informacijos, kaip to reikalauja ESPOO konvencija”, – sakė Europos Parlamento narė.
Pasak EP narės Radvilės Morkūnaitės, tuo metu, kai nekreipdamos dėmesio į Japonijos įvykių kontekstą, Baltarusija ir Rusija pasirašo Baltarusijos atominės elektrinės statymo ir finansavimo sutartį, PAV procesas tik imituojamas, o pakartotiniai Lietuvos prašymai pateikti informaciją – ignoruojami.

Europos Parlamento narės teigimu, įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, Europos Sąjunga įgijo naujų kompetencijų energetikos srityje ir pakankamai aktyviai šiomis galiomis naudojasi kuriant vieningą ES energetikos vidaus rinką. “Europos Komisijai nederėtų bijoti prisiimti daugiau atsakomybių ir sprendžiant su energetika susijusius išorės santykių klausimus, nes energetikos, kaip ir aplinkos klausimai, nepaiso valstybių sienų. Todėl bet kokia veikla, vykstanti prie Europos Sąjungos sienų, turi būti ir Europos Sąjungos reikalas”, – įsitikinusi R.Morkūnaitė.
EP narė primena Lietuvos, savanoriškai išsikvietusios TATENA misiją, kuri pozityviai įvertino būsimosios atominės elektrinės aikštelės saugumą ir patikimumą, pavyzdį ir atkreipia dėmesį, kad tuo metu, kai ES valstybės narės aktyviai sprendžia atominio saugumo klausimus ir glaudžiai bendradarbiauja su TATENA, ne žemesnius standartus turi taikyti ir kaimyninės valstybės. “O Europos Sąjunga privalo imtis prižiūrėti, kad šių standartų būtų laikomasi iš tiesų”, – ragina R.Morkūnaitė.
Europos energetikos komisaras G.Oettingeris Europos Parlamento komiteto posėdyje išsakė pažadą pasidomėti branduolinių jėgainių šalia ES sienų aktualijomis ir akcentavo, kad tarptautinių standartų paisymas, įgyvendinant tokio lygio projektus, yra labai svarbus. Jis taip pat užsiminė, kad šių dienų įvykiai neabejotinai skatina diskusiją dėl branduolinio saugumo standartų peržiūros ir griežtinimo.

Rekomenduojame
 
TOMS Geo Lace Women's Alpargata Black 40
 
GEOX Kilwi Girl J02D5B0MABC Pink C8172 32
 
Camper Peu Cami 17665-014 Black 42
 
Crocs™ Crocband™ Black 44,5
 
BIOMECANICS 212164 Blanco/Multi 27

Parašykite komentarą