Verslas

Privačių fondų dalyvis pats turi nuspręsti kokia priežastis nutraukti sutartį yra svarbi

Lietuvos Konstituciniam teismui priėmus sprendimą leisti dėl svarbių priežasčių pasitraukti iš privačių pensijų fondų, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Ministrę Pirmininkę I. Šimonytę, Seimo pirmininkę V. Čmilytę – Nielsen, ragindama leisti patiems šių fondų dalyviams nuspręsti kurios priežastys yra jiems svarbios.

Tokią nuomonę priėmė savo 2024 m. balandžio 5 d. posėdyje priėmė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdyba.

„Nepritariame pasiūlymams apriboti šią teisę, nustatant ligos, negalios, socialinio gyvenimo sąlygų pasikeitimo ar kitas sąlygas, kurias turėtų nustatyti įstatymai ar tam sudarytos komisijos. Tai padidintų administracinę naštą ir papildomai darbu apkrautų teismus, į kuriuos kreiptųsi nesugebėję savo lėšų atgauti privačių pensijų fondų dalyviai.

Lietuvos Konstitucija užtikrina privačios nuosavybės neliečiamybę, o nusavinti asmeninį turtą galima tik dėl svarbių priežasčių, su sąlyga, kad už jį tinkamai atlyginta“, – tvirtina profesinės sąjungos pirmininkė.

Savo rašte K. Krupavičienė rašo, kad darbuotojus piktina ir tai, kad į privačių pensijų fondų kaupimą jie yra įtraukiami be jų sutikimo. Taip atsitinka,  kai nepastebėjus pranešimo ar praleidus nustatytą laiką atsisakyti pasiūlymo jie yra įtraukiami į privačių fondų kaupimą be galimybės iš jų pasitraukti, kas mėnesį nuskaitant į šiuos fondus dalį jų lėšų.

„Tokie susitarimai gali būti tik tuo atveju, jei abi pusės po sąlygų aptarimo sutinka sudaryti sutartį. Tai, kad jos sudaromos vienos pusės iniciatyva, negavus kitos pusės sutikimo ir remiantis tik tuo, kad tam nebuvo prieštarauta, yra panašu į sukčiavimą.

Sudarant kitas sutartis pagal minėtą schemą sutartys būtų pripažintos negaliojančiomis.

Atkreipiame dėmesį, kad viešą interesą apsaugoti gyventojus nuo skurdo senatvėje užtikrina valstybinė Sodros sistema, o ne pelno siekiantys privatūs pensijų fondai,“- teigia K. Krupavičienė.

Pareiškime rašoma, kad toks privačių pensijų modelis, kuris veikia Lietuvoje, beveik neegzistuoja išsivysčiusiose Vakarų valstybėse, nes nėra naudingas kaupėjams. Nepalankiai jį įvertino Tarptautinė darbo organizacija, kurią sudaro pasaulio valstybių, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai bei kitos tarptautinės organizacijos. Per ketverius metus visų Lietuvoje veikiančių privačių pensijų fondų vidutinis metinis vertės augimas siekė 5,8 proc., kai kainos vidutiniškai per metus augo 8,3 proc., algos – 11 proc., o vidutinė „Sodros“ pensija – 9,5 proc..

„Tam, kad Lietuvos gyventojai būtų apsaugoti nuo skurdo senatvėje, raginame didinti Sodros finansavimą, valstybės subsidijas II pakopai nukreipti dabartinių pensijų didinimui, nes beveik 40% Lietuvos pensininkų dabar skursta, o ne skirti valstybės lėšas privačių pensijų fondų pelnams didinti,“- sako Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Daugiau: Pats privačių fondų dalyvis turi nuspręsti kokia priežastis nutraukti sutartį yra svarbi – LPS „Solidarumas”

Pranešimą paskelbė: Ričardas GARUOLIS, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”

Parašykite komentarą