Pernai mokyklą baigė pirmoji „pandemijos abiturientų” karta. Panašūs iššūkiai laukia ir šiemet, todėl paprašėme pernai baigusių abiturientų ir jų mokytojų pasidalinti patirtimi, kaip pasiruošti ir kokių apribojimų bei pokyčių tikėtis.
Tarptautinėje Amerikos mokykloje Vilniuje (AISV) 2020 m. abiturientų laida susidūrė su keletu iššūkių: Tarptautinio bakalaureato diplomo programos (IB DP) egzaminai buvo atšaukti, nustatyti kelionių apribojimai, universitetai turėjo skubiai keisti priėmimo tvarką, o studentai – permąstyti savo planus.
„Mokyklos baigimas ir stojimas į universitetą yra svarbus etapas abiturientams, tad natūralu, kad jie nori švęsti savo pasiekimus ir keliauti pirmyn. Pandemija sujaukė džiaugsmingas nuotaikas ir įnešė nerimo. Vieni studentai pirmuosius studijų metus praleido mokydamiesi virtualiai, nes buvo įvesti kelionių apribojimai, kitiems pavyko pradėti studijas įprastai, tačiau reikėjo laikytis griežtų taisyklių, o kai kuriems teko kardinaliai pakeisti savo planus. Mokiniai turėjo labai greitai išmokti lankstumo ir susigyventi su nepastovumu, kurio su kaupu įnešė Covid-19“, – teigia AISV karjeros konsultantė Claire Ruz.
Mokyklos atstovė priduria, kad pandemija priėmimą į universitetus paveikė skirtingai, atsižvelgiant į šalių reglamentus, universitetų politiką ir pandemijos keliamus iššūkius.
Pavyzdžiui, kai kurie universitetai sulaukė daugiau paraiškų, nes anksčiau buvę privalomi standartizuoti testai tapo nebeprivalomi, o kituose paraiškų kaip tik sumažėjo, nes buvo taikomi kelionių apribojimai. AISV abiturientai, įprastai teikiantys dokumentus į 3 ar 4 universitetus skirtingose šalyse, pernai dėl susiklosčiusios neaiškios situacijos rinkosi universitetus arčiau namų.
Nauji įgūdžiai – ne tik mokiniams, bet ir mokytojams
Nuo pernai lapkričio, vyresniųjų klasių mokiniai mokosi virtualiai. Kaip pažymi Claire Ruz, administracija ir mokytojai labai rimtai žiūri į kylančius mokymosi ir bendravimo iššūkius, yra atsidavę ir pasiryžę sutelkti jėgas dėl mokinių gerovės. Vyresniųjų klasių mokiniams dauguma užsiėmimų vyksta sinchroniškai, mokinių prašoma įsijungti kameras, kad būtų lengviau bendrauti ir kuo labiau priartinti virtualią patirtį prie tikros.
„Per visą pandemiją išliko kasdienių klasės valandėlių tradicija, kad mokiniai gautų visą reikiama informaciją ir išlaikytų socialinius ryšius dalindamiesi rūpesčiais ir švęsdami pasiekimus. Mokytojai visą tą laiką mokėsi, ieškojo naujų technologijų, programų, kad virtualios pamokos būtų įdomios, įtraukiančios ir skatinančios domėtis plačiau. Virtualus mokymas ir mokymasis taip pat pasirodė esąs naudingas, nes mokytojai turėjo ieškoti naujų būdų mokyti, o mokiniai lavino organizacinius įgūdžius ir tapo savarankiškesni. Vyko kai kurios AISV siūlomos popamokinės veiklos, individualios konsultacijos. Nuolat analizuojame situaciją ir prisitaikome, kad kuo geriau patenkintume mokinių poreikius “, – pažymi AISV karjeros konsultantė.
Kaip atrodo studentų gyvenimas užsienyje, siaučiant COVID-19?
AISV alumnų patirtis ir patarimai
Meghan McMorrow, 19 m., studijuoja globalius iššūkius Leideno universitete:
„Baigusi mokyklą, susidūriau su daugybe iššūkių dėl COVID-19 poveikio. Turėjau prisitaikyti prie visiškai virtualios mokymo programos. Esu labai sociali, man buvo sunku be tikrų paskaitų ir veiklų auditorijoje su dėstytojais ir bendrakursiais. Tiems, kurie baigia mokyklą šiemet, patariu susitaikyti su tuo, kad universiteto gyvenimas bent jau kurį laiką atrodys kitaip, nei tikėjotės. Svarbu, kad, nepaisant situacijos, pasirūpintumėte savimi ir savo psichine sveikata. Laikykitės dienotvarkės, skirkite laiko ne tik mokslui, bet ir socialiniams kontaktams, nors jie ir riboti. Linkiu stiprybės ir drauge su jumis tikiuosi, kad ši pandemija greitai baigsis.“
Mantas, 19 m., studijuoja biochemiją Edinburgo universitete:
„Ne kokia sėkmė baigti mokyklą pandemijos metu, tikiuosi, kad greitai viskas baigsis, bet jei užsitęstų, štai keli mano patarimai:
- Prieš pradedant studijas jums tikrai kils klausimų apie paskaitas, užduotis ir pan. Siūlau iš karto kreiptis į dėstytojus, nes universitetų puslapiuose nurodytais e. paštais negausite konkrečios informacijos. Žinau, kad pirmą kartą nedrąsu rašyti dėstytojams, bet jie tikrai atsakys daug greičiau ir tiksliau.
- Prasidėjus paskaitoms, nepervertinkite savo gabumų. Išlaikius IB egzaminą pirmosios paskaitos gali atrodyti labai lengvos, bet tas jausmas išblėsta jau per pirmą pusmetį.
- Taip pat nesutikite, jei jums siūlys peršokti metus ir stoti tiesiai į antrą kursą. Man buvo suteikta tokia galimybė dėl to, kad išlaikiau IB egzaminą. Bet dabar matau, kad yra labai daug dalykų, kuriuos mokomės pirmaisiais metais, ir šie pamatai bus labai svarbūs vėlesniuose kursuose.
Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service