Verslas

Prezidentas: vėlyvas biudžeto tikslinimas – pusiaukelė atliepiant gyventojų lūkesčius kainų šoko periodu

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą, taip pat Biudžeto sandaros ir Gyventojų pajamų mokesčio pakeitimų įstatymus.

„Gyventojai moka mokesčius tam, kad gerais laikais prisidėtų prie gausesnio biudžeto ir kokybiškesnių viešųjų paslaugų, o sunkesniais periodais sulauktų savalaikės valstybės pagalbos. Praėjo beveik keturi mėnesiai nuo to laiko, kai pasiūliau Seimui ir Vyriausybei didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, padėti šalies senjorams ir mažiau pasiturintiems gyventojams. Patiriame didžiausią kainų šoką nuo 1996 m., dėl to priemonių priėmimo tempą vertinu kritiškai, bet pozityvu, jog šiandien pagaliau turime pirmą šiais metais solidų infliacijos pasekmių švelninimo paketą“, – sakė Prezidentas.

Patikslintais įstatymais įtvirtintas papildomas pensijų padidinimas vidutiniškai 24 eurais per mėnesį turintiems būtinąjį stažą. Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) papildomai didinamas 80 eurų, taip pat didėja NPD asmenims su negalia. Elektros ir dujų vartotojams kompensuojama dalis elektros ir dujų kainų (kompensacijoms žmonėms skiriant 570 mln. eurų). Kompensacijos dėl ženkliai išaugusių energetikos kainų suplanuotos ir šalies verslui bei numatytos kitos infliacijos pasekmes švelninančios priemonės šalies gyventojams. Iš viso infliacijos pasekmių švelninimui skiriami 973 mln. eurų. Svarbi biudžeto pokyčių dalis susijusi su pagalba nuo karo bėgantiems ukrainiečiams(370 mln. eurų). Numatomas biudžeto deficitas – 4,9 proc. BVP.

„Būtų klaida užsnūsti po tarpinių patikslinto biudžeto sprendimų. Turime nedelsdami svarstyti ir diskutuoti, kaip padėsime gyventojams tvariais, ilgalaikiais sprendimais, kurie sumažintų jų išlaidas energetikos produktams, atsvertų  išaugusias maisto kainas po 2022 metų. Nebėra laiko vilkinti pradėtų ir sustabdytų reforminių pakeitimų“, – akcentavo Prezidentas.

Šalies vadovo teigimu, atsinaujinančios energetikos projektų plėtra turi būti toliau skatinama, o atsirasianti nauda turėtų kuo greičiau pasiekti Lietuvos žmones, prioritetą teikiant pažeidžiamiausiems vartotojams. Prezidentas akcentavo, kad maisto produktų kainų augimo tendencijų stebėsena ir savalaikis reagavimas turi būti nepertraukiamas valdžios institucijų procesas šiais ir kitais metais.

Pranešimą paskelbė: Ridas Jasiulionis, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą