Verslas

Prezidentas: turime siekti efektyvesnės ir skaidresnės viešųjų pirkimų sistemos

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su Viešųjų pirkimų tarnybos vadovu Dariumi Vedricku ir aptarė pagrindines viešųjų pirkimų tendencijas, sistemos problemas bei galimus jų sprendimų būdus. 

Susitikime buvo įvertinta tarnybos veikla praėjusiais metais, taip pat didžiausi iššūkiai, kuriuos ketinama spręsti per ateinančius metus.

Prezidento teigimu, svarbu, kad viešųjų pirkimų sistema turi būti profesionali, depolitizuota ir skaidri.

„Nors viešųjų pirkimų sistemoje yra pažangą indikuojančių rodiklių, situacija nėra tenkinanti. Vis dar pastebimas dažnas perkančiųjų organizacijų siekis turėti kuo daugiau galimybių naudotis konkurencingų viešųjų pirkimų procedūrų išimtimis. Turime siekti kuo efektyvesnės ir skaidresnės viešųjų pirkimų sistemos, todėl tikiuosi, kad proveržis bus pasiektas nuo 2023 m. įgyvendinus mano inicijuotus ir Seimo priimtus Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimus, numatančius viešųjų pirkimų specialistų atestavimą ir pirkimų centralizavimą“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, vis dar susiduriama su pernelyg daug neskelbiamų pirkimų atvejų, taip pat pirkimų konkursų, kuriuose dalyvauja tik vienas tiekėjas, pernelyg dažnai remiamasi tik mažiausia kaina, neišnaudojamos kokybinių, ekonominio naudingumo kriterijų taikymo teikiamos galimybės.

Šalies vadovo teigimu, būtina intensyviau skatinti darniuosius pirkimus, kuo dažniau taikant aplinkos apsaugos reikalavimus, pradedant taikyti socialinius kriterijus, bei skiriant daugiau dėmesio inovacijų pirkimams.

Prezidentas pabrėžė Viešųjų pirkimų tarnybos svarbą įgyvendinant pokyčius viešųjų pirkimų srityje. Tačiau taip pat turi būti aiški ir kitų atsakingų institucijų lyderystė ir suinteresuotumas.

D. Vedricko teigimu, jau dabar juntama didžiausių šalies perkančiųjų organizacijų lyderystė, įgyvendinant viešųjų pirkimų efektyvinimo sprendimus. Savivaldybės taip pat rengiasi pirkimų centralizavimui nuo 2023 m., o kai kurių iš jų, pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybės, pasiryžimas ir ruošimasis įgyvendinti šiuos pokyčius rodo stiprų įsipareigojimą siekiant šio tikslo.

Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos nuo 2023 m. numato atestuotų viešųjų pirkimų specialistų įtraukimą į pirkimų komisijų darbą ir komisijų depolitizavimą, pirkimų centralizavimą savivaldybėse, aktyvesnį aplinkos apsaugos ir socialinių kriterijų taikymą. 

Pranešimą paskelbė: Rugilė Ereminaitė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą