Įvairenybės

Prezidentas ragina EVT pirmininką imtis veiksmų dėl Astravo AE grėsmės ir blogėjančios žmogaus teisių padėties Baltarusijoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos (EVT) Pirmininką Charlesą Michelį, kviesdamas jį įsitraukti sprendžiant problemas, susijusias su planuojamu Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimu Baltarusijoje.

„Dabartiniai įvykiai Baltarusijoje – rugpjūčio 9-ąją vyksiantys Baltarusijos prezidento rinkimai ir naujos branduolinės jėgainės Astrave eksploatavimo pradžia – brėžia gaires mūsų ateities santykiams“, – rašo šalies vadovas, pabrėžęs, kad, rengiant bendrą ES atsaką į šiuos iššūkius, būtina atsižvelgti į Baltarusijos rinkimų kampanijos metu besitęsiančias represijas ir žmogaus teisių pažeidimus.

Prezidentas nurodo, kad Baltarusija kartu su Rusija nepaiso Europos Komisijos, ES valstybių narių ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) ekspertų reiškiamo susirūpinimo dėl Astravo AE projekto skaidrumo stokos ir daugelio branduolinės saugos standartų pažeidimų. Į jėgainę jau atgabentas branduolinis kuras, rengiamasi jos paleidimui rugpjūčio mėnesį.

Pasak šalies vadovo, Lietuva yra dėkinga Europos Komisijai už pastangas užtikrinti Astravo AE aplinkosauginę ir branduolinę saugą. „Tačiau ES įsitraukimo techniniu lygmeniu jokiu būdu nepakanka, siekiant sumažinti šio Rusijos vadovaujamo projekto galimas grėsmes. Nesaugi AE prie ES sienų taip pat yra ES geopolitinė problema, kuriai spręsti reikia adekvačių politinių priemonių“, – tvirtina Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, būtina pasiųsti aiškų politinį signalą Baltarusijos Prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, raginant jį nepradėti Astravo AE eksploatacijos, kol nėra išspręsti branduolinės saugos klausimai ir neįgyvendintos ES streso testų (testavimo nepalankiausiomis sąlygomis) rekomendacijos. Tuo pačiu metu turėtų būti užtikrinta kasdienė saugos būklės ir saugos priemonių įgyvendinimo stebėsena, įskaitant reguliarius ES ekspertų vizitus Astravo AE.

Prezidentas Gitanas Nausėda laiške EVT Pirmininkui taip pat primena, kad 2019 m. gruodį vykusiame EVT susitikime ES lyderiai patvirtino, kad trečiosios šalys – taip pat ir Baltarusija – plėtodamos energetikos projektus turi laikytis aukščiausių aplinkosaugos ir saugos standartų. „Esu giliai įsitikinęs, kad tai turėtų tapti integralia ES kaimynystės politikos dalimi“, – rašo šalies vadovas.

Prezidentas atkreipė EVT Pirmininko dėmesį, kad ES valstybės narės, keldamos sau ambicingus „Žaliojo kurso“ tikslus, neturėtų įsileisti į bendrąją rinką elektros energijos, gaminamos nesaugiose branduolinėse jėgainėse trečiosiose šalyse – taip pat ir Astravo AE. Šiam tikslui įgyvendinti reikalinga išmani bendra ES politika, atitinkanti jos globalias ambicijas klimato kaitos srityje.

„Prašau Jus asmeniškai įsitraukti aukščiausiu politiniu lygmeniu ir nedelsiant imtis veiksmų, kad būtų apsaugotas ES piliečių saugumas ir gerovė“, – rašo Prezidentas Gitanas Nausėda.

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą