Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė dalyvavo paminklo Japonijos diplomatui Čiunei Sugiharai atminti atidengimo ceremonijoje.
„Džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad šiandien Japonijos diplomatas Čiunė Sugihara grįžta į Kauną – ir į Lietuvą. Šiandien atidengiame paminklą žmogui, kurio žmogiškumas ir drąsa seniai tapo mūsų moraliniu kelrodžiu. Sugihara sugrįžta ten, kur prieš 80 metų dalijo „vizas į gyvenimą“ žydų pabėgėliams, ieškojusiems Lietuvoje saugios užuovėjos nuo karo negandų“, – sakė šalies vadovas.
Pasak Prezidento, daugybė išgelbėtų žmonių niekada nepamiršo šios nuostabios asmenybės iš tolimosios Japonijos. Nors Lietuvos laisvę sutrypė okupantai, jos dvasia toliau gyvavo Sugiharos ir kitų Pasaulio tautų teisuolių darbuose. Rizikuodami savo gyvenimais, kad išgelbėtų kito žmogaus gyvybę, jie kartu gelbėjo pasaulį nuo fizinio ir moralinio susinaikinimo.
Prieš metus vykusio vizito Japonijoje metu valstybės vadovas aplankė Čiunės Sugiharos memorialinį muziejų diplomato gimtinėje, Gifu prefektūroje. Anot Prezidento, Sugiharos atminimas ir jo moralinis palikimas dabarties kartoms buvo ir yra tvirtas tiltas, ši asmenybė yra puikus abiejų valstybių bendrystės simbolis, kuris svariai prisideda prie Lietuvos ir Japonijos dvišalių santykių.
1939–1940 metais Kaune veikusio Japonijos konsulato vicekonsulo pareigas ėjęs Č. Sugihara išduodavo Japonijos tranzitines vizas žydams. Nors vizų išdavimas prieštaravo tuometinei diplomato vyriausybės politikai, toks jo poelgis išgelbėjo daugiau kaip 6000 gyvybių. Už šį humanišką poelgį. Izraelio Jad Vašem centras suteikė Č. Sugiharai Pasaulio tautų teisuolio vardą.
Paminklo atidengimas vainikavo Kaune vykusį Sugiharos savaitės renginių ciklą. Minint 80-ąsias Japonijos diplomato veiklos metines šie metai Lietuvoje paskelbti Čiunės Sugiharos metais.
Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija