Įvairenybės

Prasidėjo aplinkosauginis nacionalinis projektas jaunimui – Ateitonai

Ką tik startavo unikalus ir pirmą kartą tokio formato neformalaus ugdymo projektas aplinkosaugoje, skirtas 14 – 29 metų jaunimui. Tai inovacijų kūrimo ciklas – Ateitonai. Į jį gali įsitraukti kiekvienas jaunuolis iš bet kurio Lietuvos kampelio, kuris domisi ekologija, inovacijomis, aplinkosauga, technologijomis, tvarumu. Skirtas tiems, kurie yra neabejingi atsakingam ir aplinką tausojančio visuomenės elgesio skatinimui.

Pirmasis Ateitonas jau įvyko. Čia rinkosi Kauno apskrities dalyviai. Idėjos buvo kuriamos nuo ryto iki vakaro, o sekmadienio popietę pristatytos 5-ių komandų inovacijos:

  • Bioremediacijos technologijos procesas, kurio metu bakterijos padeda išvalyti vandenį, kai į jį išsilieja nafta. (komanda BIOREM)
  • Maisto pardavėjus sujungianti platforma, kurioje žmonės galėtų  pigiau nusipirkti paskutinių valandų galiojimo maisto produktus. (komanda EKOMANAI)
  • Mobili programėlė (apps’as) kaip platforma, sujungianti mažuosius maisto augintojus ir gamintojus individualizuojant jų produktą vartotojui. (komanda ECOSHIP)
  • Plastiko atliekų skaidymas pasitelkiant biologines bakterijas. Su galimybe namuose įsirengti „išmaniąją šiukšlinę”, kuri būtų sujungta su programėle telefone. Tokiu būdu žmonės net neturint jokių žinių laisvai galėtų naudotis išmaniąja plastiko skaidymo šiukšliadėže. (komanda MODUS)
  • Programėlė edukuoti vartotojus apie Šiltnamio Efektą Sukeliančių Dujų kiekį Lietuviškuose maisto produktuose. Skanuojant „barkodą” parodomas dujų keikis kiekviename žingsnyje nuo auginimo/gamybos iki pakuotės. (komanda KARMIŠONAI).

Į nacionalinį etapą pateko komanda MODUS. 

Projekto metu ji pristatė inovaciją, kaip panaudojant mikroorganizmus ir pasitelkiant genų inžineriją bei išmaniąsias technologijas, gali būti skaidomas įvairių rūšių plastikas. Tokios išmaniosios „šiukšlių dėžės“ galėtų pakeisti esamus plastiko skaidymo metodus tiek kasdieniniame gyvenime, tiek atliekų tvarkymo ar vandens valymo įrenginiuose.

Ateitonai skirti jauniems žmonės, kuriuos traukia kūryba, inovacijos ir aplinkosauga

Aplinkosauginiuose hakatonuose gali registruotis ir dalyvauti 14 – 29 m. jaunuoliai iš visos Lietuvos. 

Dalyviai kurs sprendimus vienoje iš pasirinktų temų: vartojimo mažinimas, judumo formos, atliekų rūšiavimas ir perdirbimas, maisto švaistymas, energijos, vandens taupymas, kraštovaizdžio, bioįvairovės saugojimas ar kita pasirinkta darnios ateities vystymo tema. 

Vyks kiekvienoje Lietuvos apskrityje, vainikuos – nacionalinis Ateitonas

Ateitonai – tai 9 intensyvūs, po 2 dienas su nakvyne truksiantys renginiai kiekvienoje Lietuvos apskrityje, kur susijungs inovacijos, technologijos su gamta ir visa ekosistema: 

Kauno apskr. – Rumšiškės, Kauno r.  2022 01 29-30 

Vilniaus apskr. – Žuvyčiai, Elektrėnų r. 2022 02 05-06

Klaipėdos apskr. – Lankupiai, Klaipėdos r. 2022 02 12-13 

Utenos apskr. – Antalieptė, Utenos r.  2022 02 26-27

Alytaus apskr. – Nemunaitis, Alytaus r. 2022 03 05-06 

Telšių ir Tauragės apskr. – Varnių sen. Telšių r. 2022 03 19-20

Šiaulių apskr. – Panūdžiai 2022 04 02-03

Marijampolės apskr. – Čečetai, 2022 04 09-10 

Panevėžio apskr. – Paįstrys, Panevėžio r.  2022 04 23-24 

Finalinis ir nacionalinis Ateitonas vyks 2022 05 13 – 15, Žuvyčiuose, Vilniaus apskr.

Ateitonams pasirinktos specialios vietos

Dalyviai mėgausis specialiai šiam projektui išrinktomis išskirtinėmis vietomis, jaukia nakvyne, vakaro laužu. 

Kiekvienam apskrities renginiui pasirinkta unikali lokacija, kurioje susijungia inovacijos su gamta. Organizatoriai į atvykimą siūlo pažiūrėti kaip judumo ir infrastruktūros Lietuvoje pažinimo galimybę. Net jeigu tai yra ir mažesni miesteliai ar kaimo vietovės. 

Kas žino, o galbūt tyrinėjant gyvenviečių, kurios yra apsuptos gamta, pasiekiamumą – kils idėjų inovaciniams prototipams?

Kviečiamas jaunimas, kuris nori skatinti aplinkai atsakingą elgesį 

Jaunimas turės galimybę nemokamai dalyvauti, kurti ir gauti pasaulines inovacijų, technologijų, klimato, energetikos, judumo, atliekų tvarkymo, aplinkosaugos, atsakingo vartojimo ir kt. aplinkosaugines žinias, išbandyti ateities metodus ir juos pritaikyti tiek savo aplinkoje, tiek nacionaliniu mastu. 

Ateitonuose dalyviams bus suteikiama unikali galimybė susipažinti su bendraminčiais iš visos Lietuvos, kurti ne tik inovacijas bei technologijas bet ir tarpusavio ryšius. Išmokti ir pagilinti problemų sprendimo, kritinio, loginio mąstymo įgūdžius, kaip tvariai inovacijas sujungti su fizine ir emocine sveikata, darna ir bendryste.

Su nacionalinių ir tarptautinių mentorių-ekspertų pagalba dalyviai plėtos savo idėjas, kurias dalyviai galės tęsti net ir Ateitonams pasibaigus. 

Ateitonai organizuojami „9 zuikiai“ bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Pranešimą paskelbė: Sandra Galdikaitė, 9 zuikiai, MB

Parašykite komentarą