Teisėsauga, kriminalai

Pranešėjų apsaugai – daugiau priemonių

Šiandien Seime po pateikimo pritarta Teisingumo ministerijos parengtoms Pranešėjų apsaugos įstatymo pakeitimo projekto nuostatoms, kuriomis išplečiama įstatyminė pranešėjo apsauga. Valstybės apsaugą ketinama suteikti ne tik pačiam pranešėjui, bet ir jam padėjusiems asmenims. 

Teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos teigimu, norint apsaugoti viešąjį interesą, svarbu plėsti apsaugos mechanizmą asmenims, pateikusiems informaciją apie galimus pažeidimus.  Naujos priemonės padės ne tik geriau apsaugoti pranešėjus, informavusius apie neteisėtą veiklą, bet ir bus dar vienas žingsnis diegiant aiškius skaidrumo ir saugumo standartus.

Numatoma į pažeidimų sąrašą įtraukti ir pažeidimus, susijusius su vidaus rinka, pavyzdžiui, ES konkurencijos ir valstybės pagalbos taisyklių, pelno mokesčio taisyklių pažeidimus, bei kitus pažeidimus, kenkiančius ES finansiniams interesams.   

Ketinama įtvirtinti galimybę asmeniui, pateikiančiam informaciją apie pažeidimą, tiesiogiai kreiptis į kompetentingą instituciją, o nebūtinai naudotis vidiniu pranešimo kanalu. 

Siūloma drausti daryti neigiamą poveikį ne tik asmenims, pateikusiems informaciją apie pažeidimą, jų šeimos nariams, bet taip pat giminaičiams, kolegoms, dirbantiems įstaigoje arba kitame su įstaiga subordinaciniais ryšiais susijusiame juridiniame asmenyje, kuriame asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimą, šeimos narys, giminaitis, kolega dėl informacijos apie pažeidimą pateikimo gali patirti neigiamų padarinių. 

Nauja ir tai, kad kompetentingas subjektas ar institucija, gavę informaciją apie pažeidimą, turėtų informuoti tokią informaciją pateikusį asmenį apie informacijos gavimą, pateikti „grįžtamąją informaciją“ bei perduoti informaciją per nustatytą trumpą laiką. 

Be to, ketinama reglamentuoti įstaigos ir kompetentingos institucijos pareigą įrašus apie kiekvieną gautą pranešimą saugoti 5 metus nuo paskutinio priimto sprendimo.  

Pranešėjo prašymu arba paaiškėjus, kad buvo tyčia pateikta melaginga informacija, būtų suteikiama galimybė kompetentingai institucijai priimti sprendimą dėl pranešėjo statuso panaikinimo.  

Šis reglamentavimas padės įgyvendinti ir ES direktyvą, kuria siekiama ES mastu stiprinti pranešėjų apsaugos sistemą. Jos nuostatas į nacionalinę teisę numatoma perkelti iki 2021 m. gruodžio 17 d. 

Pranešimą paskelbė: Dalia Milkevičienė, LR Teisingumo ministerija

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą