Vienos didžiausių Vakarų Lietuvoje rengiamos parodos „Individuali statyba2014“ organizatoriai „Expo vakarai“ pakvies ne tik aplnakyti parodą. Kasdien parodos dalyviai galės dalyvauti konferencijose, seminaruose, išklausyti apie 40 seminarų aktualiausiomis šių dienų temomis. Renovacijos eiga ir modelis, kaip pasistatyti namą, už kurio šildymą galėtum moketi po 40 litų per mėnesį. Pokalbiai temomis, kodėl dujų neišmainius į vėją, saulę ir vandenį, kodėl Kinijos parkai ir kraštovaidis džiugina akį, o mūsuose to trūksta…
FOTO
S. Lapienis
Lietuvos inovacijų centro projektų konsultantas, Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai Saulius Lapienis: „Pastarųjų trejeto metų populiariausios paskaitos yra „Technologijos, keičiančios pasaulį“.
Parodos dalyviams skaitysiu paskaitą „Ateities technologijų poveikio būsto statyboms tendencijos“
Supažindinsiu žmones su naujausiomis medžiagomis, kurios galėtų būti pradėtos naudoti individualiose statybose ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvos klimatinėje juostoje. Savaime suprantama, kad naujausi dalykai yra brangūs ir ne kiekvienam lemta iš karto tai įsidiegti. Bet pateiksiu tokį pavyzdį: prisiminkime tuos laikus, kai personalinis kompiuteris arba nešiojamas telefonas buvo prabangos prekės. Juos pirmiausia pradėjo naudoti turtingi žmonės. Bet netrukus jie suformavo naują madą, poreikį ir net įprotį. Tas pats laukia ir naujausių technologijų, kurias šiandien gali įsigyti tik turtingieji Kalifornijoje, Vokietijoje ar Japonijoje.Gyvenimas sparčiai bėga, tai kas šiandien atrodo nepasiekiama, už kokių dešimties metų taps realybe.
Parodos dalyviams papasakosiu apie stebuklingą apšiltinimo ir garsą sugeriančią medžiagą, apie naujausios kartos „langus ir sienas- Saulės elektrines“, apie spausdinamus namus ir gyvenamąsias aplinkas, apie energijos sandėlius, serverius ir bokštus, apie neįsivaizduojamai paprastas ir efektyvias vėjo jagaines, netgi apie tai, kaip savo namuose galima turėti netgi nuosavą branduolinį reaktorių.“
Strateginės savivaldos instituto direktorius Stasys Paulauskas: „Jau dvidešimt metų turime begales problemų energetikos srityje. Žmonės nori kuo sveikiau ir ilgiau gyventi, tureti gražią aplinką. Dažnas suvokdamas branduolinės energijos keliamą pavojų, renkasi naują energetiką: saulę, vėją, vandenį. Instituto darbuotojai, bendradarbiaudami su mokslininkais ne kartą jau viešai pareiškė, kad Lietuvos nepriklausomybės garantas – atsinaujinusi energetika. Juk saulė, vanduo ir vėjas – tai nesibaigiantys resursai.
FOTO
S.Paulauskas
Prireikė net dvidešimt metų, kol valdžios vyrai įsiklausė ir pradėjo priiminėti įstatymus. Mes ištyrėme, jog Baltijos jūroje yra net šeši sklypai elektros jėgainėms statyti. . Jie visi gali gaminti 7,2 gv elektros, kai tuo tarpu Lietuvai tereikia vos 1 gv. Greta stambiosios – jūros vėjo energetikos, skirtos aprūpinti elektra stambius vartotojus, miestus, gamyklas, kuriasi išmanioji būsto energetika, nukreipta į gyvenamųjų namų ir butų aprūpinimą saugia aplinkai bei žmonėms ir pigia atsinaujinančių išteklių energija. Juk namai tai ta vieta, kur svarbu ne vien apsirūpinti energija, bet svarbiausia – taupiai ją vartoti. Siekiant padidinti energijos vartojimo efektyvumą ir sumažinti kainas, yra tik vienas kelias – perkelti energetikos problemų sprendimą iš energetikos kompanijų į namus.“
Šiuolaikinis architektas Rytis Kaminskas į parodą „Individuali statyba 2014“ atsiveš 150 kv.m. tipinį pasyvaus namo projektą. Ir nori visiems susirinkusiesiems drąsiai ir atsakingai pareikšti, kad tokio namo savininkas už šildyma per metus, taip taip, per metus mokės tik 500 litų.
Pasyvaus namo projektas.
„Esame ant pasyvaus namo statybų bumo slenkščio“, – šypsosi architektas. Nepraeis nė penkeri metai, kai Lietuvoje bus pamiršti šiuo metu statomi namai. Tai nėra utopija, tai nėra tik pamąstymai, tai jau realybė. Žinoma, naujienos skverbiasi gana sunkiai, žmonės dar vis įpratę projektuotis ir statytis namus, kurie nesulaiko šilumos, šildome orą ir neretai dejuojame, kad už šildymą mokame šimtus, o kartais net tūkstančius litų.
Pasyvaus namo šilumos esmė – tik namo modernus, šiuolaikiškas suprojektavimas.. Kiekvienas laikotarpis turi savo statybų istorijas. Prieš dvidešimt metų statėme tokius namus, nes tuo metu buvo tik tokios technologijos. Šiuolaikinė architektūra – tai ne tik vaizdas ir estetika, tai pirmiausia – taupumas, gyvenimo kokybė, neatsisakant vėdinimo sistemos, automatizavimo ir kitų naujausių technologijų.
Kodėl dažnai girdime, kad pasistačius namą, žmogus tampa jo įkaitu? Praėjo metai kiti, tai stogą reikia palopyti, tai grindys atsilupo, tai dar kas nor negerai. Šiuolaikinis namas tarnauja žmogui, jame jaučiamasis komfortabiliai. Dar tenka išgirsti, kad senosios arcitektūros namai ženkliai pigesni už šiuolaikinį būstą, todėl žmonės juos ir renkasi. Mitas, kurį parodoje ir paneigsime. Jeigu kalbėtume tik apie paties namo pastatymą, gal 10 proc.ir brangesni, tačiau vėliau senoji architektūra brangsta kasmet, mokant didžiules lėšas už šildymą.
Mūsų pasyvus namas – tai mūsų suprojektuotas, pastatytas ir gavęs vokiečių kompanijos standartą. Šiuo metu Lietuvoje yra pastatyti du tokie namai: Varėnos rajone ir Kaune. Šių namų gyventojai jau prieš dvi savaites atsisakė šildymo, nes saulė pakankamai prišildo jų būstus. Noriu pasidžiaugti, kad šiuo metu norinčių statytis tokius namus jau skaičiuojame šimtais visoje Lietuvoje. Noriu paraginti Klaipėdos gyventojus atvykti prie mūsų stendo ir sužinoti visus argumentus, kodel vėjuotame pajūryje pasyvus namas – pats geriausias sprendimas.“
Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė džiaugiasi, kad Klaipėdos pavieniai daugiabučių namų gyventojai, bendrijos drąsiai kreipiasi su jiems labai rūpimais renovacijos klausimais. Parodoje „Individuali statyba2014“ viceministrė susitikus su klaipėdiečiais pristatys visą renovacijos eigą, statistiką ir patobulintą modelį. Pasak Daivos Matonienės, šiuo metu renovacijos laukia per 3000 namų visoje šalyje. „Tokio skaičiaus mes neturėjome ištisą dešimtmetį, – sakė viceministrė, – tuo labiau džiaugiamės. Reiškias imūsų patobulintas modelis, viešinimas jo, duoda puikių rezultatų. Ledai pradėjo tirpti, kai viename name gyvenantys žmonės dažnai nesutardavo dėl renovacijos, nes jos priešininkai dažniausiai būdavo už šildymą kompensacijas gaunantys žmonės. Ši bėda tapo išsprendžiama, kai buvo nuspręsta, jog „protestuotojams“ bus nuimamos pašalpos.“
Pasak Daivos Matonienės, šiuo metu renovacijos laukia per 3000 namų visoje šalyje.
Pasak viceministrės Daivos Matonienės, Klaipėdos miesto savivaldybė nėra aktyvi renovacijos skatintoja. „Gal turi daug projektų ir nespėja visko, gal yra kitokių priežaščių, – bet noriu kaip pavyzdį pateikti Palangos miestą. Jau šiuo metu renovacijai yra pasiruošę 16 namų, kas tikrai labai džiugina. Klaipėda – gražus miestas, o jis taptų dar patrauklesniu visus daugiabučius namus prikėlus naujam gražesniam gyvenimui.“
Vakarų Lietuvos gyventojus paragins atsigręžti į istorijos ištakas.
Klaipėdos universiteto Architektūros, dizaino ir dailės katedros vedėjas Petras Grecevičius parodos metu surengtoje konferencijoje, Vakarų Lietuvos gyventojus paragins atsigręžti į istorijos ištakas. „Dažnai tenka keliauti į Kiniją. Todėl matydamas jos kraštovaizžio, parkų tvarkymą, norom nenorom kyla noras palyginti su Lietuva. Žinoma, Kinijos valdžia nepaprastai daug dėmesio skiria šiai sričiai. Tačiau ir žmonės toje šalyje nepamiršta savo istorijos. Norėčiau visus, kurie statosi gražias sodybas, įsirenginėja kaimo turizmą, nepatingėti pasidomėti to krašto istorija. Juk ant durų pakabintas senovinio vežimo ratas – tai tik vienas iš daugybės mūsų istorinio paveldo akcentų“, – kalbejo katedros vedėjas.
Statybų verslo paroda „Individuali statyba 2014“ vyks Balandžio 10-13 d., Klaipėdos Švyturio arenoje.
Dalyvavimas konferencijose ir seminaruose nemokamas (mokamas tik įėjimas į parodą).
Parodos darbo laikas: 10 d. 11 – 19 val. 11 – 12 d. 10-19 val. 13d. 10 – 17 d.