Studijos

Po svarstymo pritarta siūlymui Laisvės premiją skirti Baltarusijos demokratinei opozicijai

Seimas po svarstymo pritarė Seimo nutarimo projektui (Nr. XIVP-97), kuriuo siūloma 2020 metų Laisvės premiją skirti Baltarusijos demokratinei opozicijai. Už tai numatantį dokumentą balsavo 127 Seimo nariai, susilaikė 5 parlamentarai. Tam, kad nutarimas būtų priimtas galutinai, Seimas turės balsuoti dar kartą.

„Vienas svarbiausių įvykių šiais metais buvo ir yra baltarusių tautos siekis gyventi demokratinėje valstybėje. Esame istorinio momento, baltarusių tautinės savimonės pabudimo, galimai pakeisiančio Baltarusijos ir kartu visos Europos ateitį, liudininkai. Labai simboliška, kad premija bus įteikiama sausio 13-ąją, nes šiandien Baltarusijoje vykstantys protestai prieš nelegitimų vadovą Aliaksandrą Lukašenką, saugumo struktūrų smurtas dažnam gali priminti tuos skaudžius sausio įvykius Lietuvoje prieš 30 metų“, – pristatydama pasiūlymą anksčiau kalbėjo Laivės premijų komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.

Kaip pažymėjo Laisvės premijų komisijos vadovė, matydami sunkumus, su kurias susiduria Baltarusijos pilietinė visuomenė savo kovoje už demokratiją, privalome Baltarusijos žmonėms išreikšti aiškų palaikymo ženklą, turime prisidėti prie to, kad Baltarusija sugrįžtų į demokratišką politinį Europos žemėlapį. P. Kuzmickienės teigimu, Laisvės premija simboliškai galėtų būtų įteikiama opozicijos telkėjai ir išrinktajai Prezidentei Svetlanai Cichanouskajai.

Diskusijoje dalyvavusio Seimo nario Raimundo Lopatos nuomone, šiame nutarime galėtų būti išvardyta didžioji dalis Baltarusijos disidentų, su kuriais mes petys į petį kovojome už demokratiją mūsų kaimyninėje valstybėje, ir tai būtų iš tikrųjų deramas jų įvertinimas.

Seimo narys Žygimantas Pavilionis pabrėžė, kad mūsų užduotis yra padėti baltarusių laisvės kovotojams susitelkti, nes yra labai daug jėgų, kurios juos nori padalyti, skaldyti, silpninti. „Šiuo metu Baltarusijos laisvės lyderis ir simbolis yra būtent S. Cichanouskaja ir, manau, įteikdami šią Laisvės premiją būtent jai, kaip simboliui visų žmonių, kurie šiuo metu kovoja už laisvę, pasielgsime tikrai teisingai“, – akcentavo parlamentaras.

Seimo narys Andrius Vyšniauskas įsitikinęs, kad įteikdami Laisvės premiją Baltarusijos opozicijai mes įteikiame padėką ir stiprybės palinkėjimą visoms demokratinėms jėgoms, kurios vis dar kovoja dėl savo laisvės postsovietiniame regione. „Prieš tris dešimtmečius griuvusi geležinė uždanga iš mūsų pasaulio gabalėlio visgi dar nepasitraukė. Uždangai kritus išliko gana aštrūs jos pamatai – geležinės sienos, kurias matome iki šiol. Šiųmetinę Baltarusijos opozicijos sėkmę iš dalies lėmė tai, jog pavyko pademonstruoti beprecedentę tarpusavio vienybę bei oficialiai neturėti jokios vadovaujančios struktūros, formalių institucijų. Pavyko veikti kitaip, o todėl efektyviai atsilaikyti prieš režimo bandymus spausti ir skaldyti. Todėl linkėčiau Baltarusijos opozicijai ir toliau išlikti neformaliai, kitoniškai, kartais nesuprantamai, bet vieningai ir nesusiskaldžiusiai, netgi [turint] įvairias pasaulėžiūrines struktūras, per kurias A. Lukašenkos režimas galėtų suskaldyti ir palaužti žmonių valią kovoti. Tam dar tikrai nėra laikas, nes revoliucija dar nebaigta“, – kalbėjo politikas.

Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Laisvės premija įteikiama Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Parašykite komentarą