Buitis, Namai

Plastikiniai ir mediniai langai: žvilgsnis iš XXI amžiaus perspektyvos

Langai – kiekvieno namo vienas pagrindinių fasado elementų, namo „akys“ ir esminis šviesos šaltinis dieną. Tačiau ne vienam, nuspendusiam keisti langus žmogui kyla klausimas, kokius langus jam geriau rinktis – plastikinius ar medinius? Jei taip, tai kokių pranašumų turi ir vieni, ir kiti?

Jei įsigijote XIX-XX amžiuje statytą (o gal ir dar senesnę) sodybą, tikriausiai visa aplinka, interjeras ir eksterjeras padiktuos, kad jums reikia rinktis medinius langus. Jie gali būti su įvairiais raižiniais, langinėmis ir kitais būdingais elementais. Natūralu, kad gali tekti paieškoti meistro, langus gaminančio rankomis, ką jau kalbėti apie tokių langų kainą – nusprendę užsisakyti langus visam senoviniam namui, su keliais šimtais eurų tikrai neišsiversite.

Visai kitas reikalas, jei gyvenate tarybiniais laikais statytame reikliame kalbant apie remonto poreikį ir kartu nereikliame kalbant apie langų dizainą ar kainą daugiabutyje. Taip pat ir paprastiems miesto, kaimo namams, naujesnės ar naujos statybos daugiabučiams idealiai tiks plastikiniai langai. Šiame straipsnyje bandysime apžvelgti tiek medinių, tiek ir plastikinių langų pagrindinius privalumus.

Iš medienos pagaminti langai ir jų privalumai

Medinis langas padeda taupyti šilumą. Jau nuo seno žinoma, kad mediena puikiai izoliuoja šilumą, tad kokybiškai pagaminti langai iš medienos gali būti net šiek tiek kokybiškesni už plastikinius. Mediena yra natūrali ir ekologiška žaliava, taigi net ir lauke spaudžiant šaltukui medinio lango rėmą gali būti labai malonu ir gera paliesti. Kadangi tokie langai gerai izoliuoja šilumą, nuolat brangstant šildymui, pasirinkimas yra tikrai vertas dėmesio.

Beje, grįžtant prie minusinės temperatūros, mediena turi tokią savybę, kad langų rėmuose nesusidaro šalčio slenksčiai, taip pat ant tokių rėmų ir stiklų nesikondensuoja vanduo, taigi langai nerasoja. Galima teigti, kad turint medinius langus namus galima ir šiek tiek rečiau vėdinti. Tai dėl vienos paprastos priežasties – mediena yra laidi orui ir „kvėpuojanti“.

Medinis langas – tai tikros skandinaviškos dvasios, namų jaukumo ir šilumos simbolis, taigi neabejotinai namai mediniais langais bus autentiški ir šiuolaikiniame kontekste unikalūs.

Medinių langų gamyboje dažniausia naudojama suklijuota mediena, tad toks langas be abejonės yra tvirtas, neišsiklaipantis ir lengvai išlaikantis metų naštą. Gaminant medinius langus naudojamos šiuolaikiškos technologijos, mediena specialiai apdorojama rėmus apsaugant nuo supleišėjimo, skilinėjimo ir kitų smulkių išorės defektų. Tinkamai pagamintus langus reikia ir rečiau perlakuoti, perdažyti.

Mediena šylant ir šąlant lyginant su kitomis medžiagomis plečiasi ir traukiasi mažiausiai, todėl medinių langų atmosferos poveikis beveik neveikia – jie ilgai neišsiklaipo ir nepakeičia savo formos.

Plastikinių langų privalumai

Šiandien populiariausi plastikiniai langai Vilniuje. Jie gaminami įvairių spalvų ir atspalvių, šie langai labai paprastai pritaikomi prie aplinkos. Pavyzdžiui, galima įsigyti paprastus baltus langus, tačiau ir langus, dengtus, pavyzdžiui, medžio imitacijos plėvele.

Patrauklios kelios galimybės atverti langą ir mikrovėdinimo funkcija. PVC langai yra pigesni negu mediniai, todėl tai nemažas privalumas taupantiems. Be to, plastikinių langų eksploatacija yra labai paprasta, tokia pat paprasta ir priežiūra, nes pakanka drėgnos šluostės ir specialaus stiklų ploviklio. Šie langai yra ilgaamžiai, o plastikas – perdirbama žaliava, taigi dėl šių priežasčių kai kurie gamintojai plastikinius langus vadina ekologiškais.

Plastikiniai langai yra atsparūs atmosferos poveikiui, taigi jiems nekenkia nei stiprus vėjas, nei lietus, sniegas ar apledėjimas, ar juo labiau kaitri vasaros saulė. Taigi kuris variantas palankesnis ir vertesnis dėmesio, nuspręsti turite tik jūs patys.

Parašykite komentarą