Verslas

Pieno supirkimo kainos pasiekė rekordines aukštumas

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje per metus išaugo drastiškai ir pasiekė pastarųjų šešerių metų rekordą. Kaina stambiesiems pieno tiekėjams Lietuvoje susilygino su Europos Sąjungos vidurkiu.

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina gegužę sudarė 312 eurų už toną – 23 proc. daugiau nei prieš metus. Per šių metų sausį-gegužę natūralaus pieno supirkimo kainų vidurkis siekė 317 eurų už toną. Palyginti su pernykštėmis to paties laikotarpio kainomis, jos buvo 8 proc. didesnės.

Šiais metais natūralaus pieno supirkimo kainos pagal sausio-gegužės vidurkį Lietuvoje yra aukščiausios per pastaruosius šešerius metus. Palyginamuoju penkių mėnesių laikotarpiu didesnių jų būta tik rekordiniais 2014-aisiais, kuomet šalis eksportavo didelius kiekius pieno produktų.

Stambiesiems ūkiams už toną natūralaus pieno perdirbėjai praėjusį mėnesį mokėjo 353 eurus. Tuo tarpu Europos Sąjungos šalyse, kuriose vyrauja dideli pieno ūkiai, išankstiniais duomenimis, vidutinė kaina siekė 356 eurus.

Stambieji ūkiai Lietuvoje pagamina ir parduoda perdirbti 70 proc. viso superkamo pieno.

Pasak Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio, šiųmetė žalio pieno kainų kreivė juda neįprasta trajektorija visoje Europoje, taigi ir Lietuvoje.

„Istoriškai dėl sezoniškumo pieno supirkimo kainos pradeda mažėti nuo metų pradžios ir savo kritimą tęsia iki pat vasaros pabaigos. Tačiau žaliavos kaina per penkis šių metų mėnesius išliko aukštumose”, – sako E. Simonis.

Remiantis istoriniais duomenimis, kiekvieną pavasarį ir vasarą primelžiama daugiau pieno, bet jame mažėja baltymų ir riebalų santykis. Dėl to atitinkamai mažėja žaliavos supirkimo kaina. Rudenį ir žiemą atvirkščiai – pieno mažėja, bet dėl karvių mitybos piene daugėja riebalų ir baltymų, atitinkamai brangsta ir pieno žaliava.

Simonio vertinimu, didesnę žaliavos kainą Europoje šiais metais daugiausiai lėmė pakankamai didelė pieno produktų paklausa Bendrijos vidaus rinkoje.

Mūsų šalies pieno perdirbimo įmonės eksportuoja apie 60 proc. pagamintos produkcijos.

Pranešimą paskelbė: Stanislavas Likas, UAB „Publicum“

Rekomenduojame
 
TOMS Geo Lace Women's Alpargata Black 40
 
GEOX Kilwi Girl J02D5B0MABC Pink C8172 32
 
Camper Peu Cami 17665-014 Black 42
 
Crocs™ Crocband™ Black 44,5
 
BIOMECANICS 212164 Blanco/Multi 27

Parašykite komentarą