Sveikata

Per antrąjį karantiną prastėjo lietuvių psichologinė sveikata: stresui mažiau atsparios moterys

Jau daugiau nei metus tęsiantis pandemijai, per antrąjį karantiną lietuviai nesijaučia pilnai prisitaikę prie naujos realybės net 45 proc. lietuvių per antrąjį karantiną pajautė suprastėjusią psichologinę savijautą, kuomet fizine sveikata skundėsi 27 proc. gyventojų. Šiuos duomenis atskleidė balandį sveikatos mėnesiu paskelbusio mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa*. Jos rezultatai rodo, jog lietuviai priemonių gerinti savo emocinei būklei kol kas imasi nedrąsiai.

Suprastėjo emocinė būklė

Kaip ir kasmet, prasidėjus pavasariui „Rimi“ skelbia Sveikatos mėnesį, kurio metu siekiama skatinti rinktis sveikatai palankesnį gyvenimo būdą. Norėdama išsiaiškinti Lietuvos gyventojų sveikatos būklę antrojo karantino metu, šiemet „Rimi“ iniciavo šalies gyventojų apklausą, kurioje respondentų buvo teiraujamasi apie jų fizinę ir emocinę sveikatą.

Paaiškėjo, kad antrojo karantino metu lietuviai nebūtinai yra geriau prisitaikę išgyventi socialinį nuotolį ir kitus karantino aspektus – net 45 proc. gyventojų išsakė, kad suprastėjo jų psichologinė būklė, kuomet pablogėjusia fizine sveikata skundėsi 27 proc. apklaustųjų. Emocinė sveikata visose amžiaus grupėse suprastėjo panašiai, bet kiek labiau pažeidžiami buvo jauni – 18-34 metų – amžiaus žmonės, nepriklausomai nuo jų uždirbamų pajamų. 

Paklausti, kas jiems teikė džiaugsmą antrojo karantino metu, daugiausia žmonių kaip laimės šaltinį įvardijo laiką su artimaisiais, mažiau – pasivaikščiojimus gamtoje, gryname ore. Žmonėms taip pat nuotaiką kėlė sportas, knygų skaitymas, rankdarbiai, nauji hobiai, ramus darbas iš namų. 

Labiau pažeidžiamos moterys

Be to, antrojo karantino metu gerokai išaugo ir patiriama įtampa. Pastebima, kad šiuo laikotarpiu net pusė apklaustųjų teigė prastai išsimiegantys, o 69 proc. žmonių patyrė daugiau streso. Įdomu tai, kad tiek prastesnę bendrą psichologinę sveikatą, tiek didesnį streso lygį labiau patyrė moterys – tik penktadalis jų nurodė nejaučiančios streso ir įtampos.

„Per metus su pandemija ir karantinu žmonės yra tikrai pavargę, išsiilgę ilgai nematytų šeimos narių bei draugų, bendravimo, įvairių veiklų, juos labiau kamuoja nerimas dėl dabarties ir ateities. Natūralu, kad šie dalykai turėjo įtakos emocinei sveikatai ir nuotaikai. Tačiau dabar yra pats laikas žingsnis po žingsnio skirti daugiau dėmesio savo psichologinei sveikatai, dažniau išeiti iš namų, atrasti laiko mylimam hobiui ar tiesiog poilsiui“, – sako „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas.

Panašu, kad lietuviai pagerinti savo emocinę sveikatą nori ir patys, tačiau tokius planus išsako nedrąsiai. Tyrimo duomenimis, per antrąjį karantiną beveik ketvirtadalis žmonių pradėjo labiau rūpintis savo psichologine būkle. Be to, 4 iš 10 respondentų sakė norintys labiau rūpintis savo emocine sveikata, 36 proc. apklaustųjų ketina ateityje skirti daugiau dėmesio poilsiui, o 28 proc. planuoja gerinti miego kokybę.

Kviečia emocinę ir fizinę sveikatą gerinti drauge

Siekdama skatinti sveikus pasirinkimus kasdieniame gyvenime net ir neįprastomis aplinkybėmis, „Rimi“ kviečia visą balandžio mėn. dalyvauti Sveikatos mėnesio veiklose. Bendradarbiaudamas su nuomonės lyderiais Ieva Swan, Simonu Urbonu ir Laura Mazaliene „Rimi“ kelia sveikos gyvensenos iššūkius, ragina kartu gerinti savo savijautą ir įveikti pavasario nuovargį peržiūrint mitybos meniu. 

Pavasaris yra geriausias laikas pradėti judėti – atsikratyti streso ir pasikrauti džiaugsmo, priimant vieną iš „Rimi“ nuomonės formuotojų savaitės iššūkių. Prisijungę prie Ievos Swan galite išbandyti „Savaitės ant kojų“ iššūkį, kurio tikslas – bent 15 tūkst. žingsnių per dieną, kartu su Simonu Urbonu galite įgyvendinti „Savaitės ant dviračio“ iššūkį ir automobilį iškeisti į dviratę transporto priemonę. Jeigu norite pradėti maitintis sveikiau, kartu su Laura Mazaliene tai padaryti bus lengviau – ji ėmėsi „Savaitės be cukraus“ iššūkio ir su visa šeima išbandys sveikesnių produktų alternatyvas.

Be iššūkių, „Rimi“ pirkėjai taip pat kviečiami naudotis specialiais sveikatos mėnesio pasiūlymais: „Benu“ vaistinėse – nuolaida maisto papildams virškinimui ir probiotikams, o balandžio 20-26 d. – „Rimi“ tinklo parduotuvėse įrengtuose terminaluose pateikiamomis nuolaidomis įvairioms „Rinkis sveikiau“ ženklu pažymėtoms prekėms.

* „Rimi Lietuva“ užsakymu š.m. balandžio mėn. medijų agentūros „Havas Media Group“ atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 300 respondentų, kurių amžius 18-74 metai.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

Parašykite komentarą