Verslas

Patvirtinti reikalavimai išmaniesiems kasos aparatams

2022 m. gegužės 3 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad priimtas Kasos aparatų techninių reikalavimų aprašas. Jame nustatytos techninės sąlygos ir reikalavimai išmaniesiems kasos aparatams, kuriuos dalis mokesčių mokėtojų pradės naudoti nuo kitų metų sausio 1 d. Nauji kasos aparatai užtikrins kasos kvitų duomenų nepakeičiamumą ir jų perdavimą į išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (toliau – i.MAS) i.EKA posistemį.

„Šiuo metu naudojamus kasos aparatus, atsižvelgiant į paskelbtus naujus reikalavimus, bus galima modifikuoti, įdiegiant papildomas technines ir programines priemones. Dėl kiekvieno konkretaus kasos aparato modelio modifikavimo spręs jų gamintojai – ar tam tikro modelio kasų atsisakyti, o vietoje jų į rinką patiekti naujus kasų modelius, ar pasiūlyti naujus programinius sprendinius, kuriuos būtų galima įsidiegti į išmaniuosius įrenginius“, – sako VMI i.EKA projekto vadovas Žilvinas Germanavičius.

Nauji reikalavimai kasos aparatams įtakos pirkėjų įpročiams neturės. Gyventojai ir toliau turės galimybę visais atvejais gauti popierinį kvitą. Nauja tik tai, kad kvituose bus ne tik šiandien jau įprasta informacija apie pirktas prekes ar paslaugas, bet ir unikalus kvito kodas, pagal kurį bus galima patikrinti, ar prekybininkas tinkamai apskaitė pajamas.

„Fiskalinių duomenų perdavimas VMI sumažins nesąžiningo verslo galimybes manipuliuoti duomenimis ir neapskaityti realių pajamų. Prekybininkams tai taip pat leis atsisakyti iki šiol galiojančios tvarkos, kai gale dienos reikia spausdinti dienos ataskaitas, jas klijuoti popieriniame kasos operacijų žurnale ir ranka užpildyti papildomą informaciją. Taigi, padės sutaupyti daug brangaus laiko ir žmogiškųjų resursų, kurie galės būti nukreipti į tiesioginę verslo subjektų veiklą“, – sako Žilvinas Germanavičius.

Duomenų teikimo į i.EKA posistemį terminai numatyti Mokesčių administravimo įstatyme. Mokesčių mokėtojams pareiga teikti kasos kvitų duomenis nustatyta etapais. Nuo 2023 m. duomenis teiks verslininkai, kurių pajamos 2021 m. viršijo 300 tūkst. eurų:

  • nuo sausio 1 d. – naudojantys kompiuterinius kasos aparatus (pvz., didieji prekybos centrai, degalinės, vaistinės ir pan.);
  • nuo lapkričio 1 d. – PVM mokėtojai, naudojantys elektroninius kasos aparatus.

Verslininkai, naudojantys senuosius kasos aparatus, kurių negalima įsigyti nuo 2019 m., prie projekto prisijungs nuo 2024 m. gegužės 1 d. Tokius aparatus šiandien naudoja 6 proc. mokesčių mokėtojų. Nuo 2025 m. gegužės 1 d.  duomenis mokesčių administratoriui per i. EKA sistemą teiks visi verslo atstovai.

Daugiau informacijos apie i.EKA projektą, taip pat atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus – VMI interneto svetainėje adresu https://www.vmi.lt/evmi/i.eka.

Primenama, jog konsultacijos mokesčių klausimais teikiamos paskambinus 1882 (+370 5 260 5060) ar e.būdu per Mano VMI, nuotolinės paslaugos – telefonu 8 5 2191 777. Paslaugos ir konsultacijos klientų aptarnavimo padaliniuose – tik su išankstine rezervacija.

Pranešimą paskelbė: Laimonas Rimkus, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos

Parašykite komentarą