Verslas

Patarimai pradedančiajam prekybininkui: ką reikia žinoti, prieš įrengiant parduotuvę?

Didžiųjų prekybos tinklų kainos, sukėlusios tikrą ažiotažą, iššaukė ir teigiamų pokyčių – privertė atsigręžti visuomenę į smulkiuosius verslininkus. Pastariesiems, norintiems sėkmingai pradėti savo verslą ir siekiantiems atsidaryti savo parduotuvę, specialistai pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir iš kokių klaidų derėtų pasimokyti, kad viskas eitųsi sklandžiai nuo pat pirmųjų žingsnių.

Pirmiausiai, atidarant pirmąją parduotuvę verslininkai galvoja apie tinkamą prekių asortimentą, parduotuvės fizinę vietą, reikalingą kolektyvą, finansinių procesų valdymą, tiekėjus. Tačiau daugelis pradedančiųjų verslininkų praleidžia pro akis parduotuvių vieną svarbiausių kliento įtraukimo veiksnių – parduotuvės interjerą bei išplanavimą.

Lokacijos vieta – sėkmės garantas

„Net jei atrodo, kad radote savo parduotuvei svajonių vietą, neskubėkite į ją keltis, visko neapžiūrėję. Tiek senuose senamiesčio pastatuose, tiek naujuose prekybos centruose gali kilti problemų dėl vėdinimo sistemų, apšvietimo, drėkstančių ar pelijančių sienų.

Didelė klaida prieš atidarant parduotuvę būtų neįvertinti lokacijos vietos ir potencialių klientų. Pavyzdžiui, senųjų daugiabučių rajonuose esančiuose parduotuvėse bus daugiau vyresnio amžiaus pirkėjų, o naujų namų rajonuose – jaunų šeimų su mažais vaikais: nuo gyvenamo rajono priklausys pirkėjų poreikiai“, – sakė parduotuvių įrengimu užsiimančios įmonės „ITAB Novena“ pardavimų vadovas Osvaldas Dabravolskas.

Kai pirkėjų įpročiai skirtingi, reikia mažinti arba didinti tam tikrų prekių skyrius, keisti kasų skaičių. Jaunų šeimų pirkinių krepšeliai paprastai – didesni, nes jie apsiperka rečiau nei vyresni žmonės, kurie linkę pirkti po mažiau, bet kone kasdien.

„ITAB Novena“ atstovo teigimu, būtent todėl patartina kruopščiai išstudijuoti rajono, kuriame planuojama įsikurti, gyventojų apsipirkimo įpročius tam, kad būtų galima kuo geriau juos patenkinti.

Maisto ir ne maisto parduotuvių įrengimas – skiriasi

Prekybinė įranga, apimanti visa, kas reikalinga parduotuvei įrengti, pavyzdžiui, lentynas, stelažus, kasas, praėjimo vartelius, apšvietimą, parenkama atsižvelgiant į tai, ar parduotuvė bus maisto, ar – ne maisto prekių.

„Išsirinkus patalpas, laikas galvoti apie parduotuvės įrangą. Maisto ir ne maisto parduotuvių įrengimas skiriasi nevienoda įranga. Drabužių parduotuvėse paprastai dominuoja medis, plastikas, stiklas, pati įranga yra lengvesnė. Maisto ar statybinių prekių parduotuvėse, kuriose lentynos pilnos sunkių prekių, būtina užtikrinti pirkėjų bei personalo saugumą bei parinkti reikalaujamas apkrovas galinčią atlaikyti įrangą“, – sakė parduotuvių įrengimu užsiimančios įmonės „ITAB Novena“ pardavimų vadovas Osvaldas Dabravolskas.

Drabužių parduotuvės pasižymi tuo, kad kiekvienai prekei skiriamas nemažas dėmesys. Ypač svarbu – naujovės: jei pasirodo naujas drabužis, nauja kolekcija, pastarajai reikalinga speciali vieta parduotuvėje ir galimybė eksponuoti atskirai.

Parduotuvės vitrina – vizitinė kortelė

„ITAB Novena“ atstovas O. Dabravolskas atkreipė dėmesį ir į tai, kad kartais pamirštama skirti dėmesio parduotuvės vitrinai, kuri – it vizitinė kortelė yra klientų sudominimo įrankis. Įžengus į parduotuvę, žvilgsnis visų pirma aprėpia bendrą erdvę, bandant susiorientuoti: jei trūksta aiškaus prekių išsidėstymo, o tarp lentynų – sunku prasibrauti, tai gali tiesiogiai atsiliepti parduotuvės apyvartai. Svarbu, kad net ir mažos kvadratūros parduotuvė atrodytų pakankamai erdvi, neklaidi, tarp lentynų netrūktų vietos prekių apžiūrėjimui.

„Vidutinio dydžio parduotuvėje įprastas atstumas tarp lentynų – 150-170 cm. Pastarasis apskaičiuojamas pagal tai, ar tarp lentynų eilių galėtų prasilenkti du pirkėjai su vežimėliais. Didesnėse parduotuvėse praėjimai – platesni, tačiau didesni ir prekių vežimėliai. Tuo tarpu mažesnėse parduotuvėse kur pirkinių krepšelis mažas, vežimėliai būtų bereikalinga investicija, kuri dar ir apsunkintų srautų judėjimą“, – apie įrengimo taisykles kalbėjo įmonės „ITAB Novena“ atstovas.

Apšvietimas padeda išryškinti geriausias prekių savybes

Įvertinę savo prekių asortimentą, lokacijos vietą ir pasirinkus vitriną bei stelažus, lieka neatsakytas parduotuvės apšvietimo klausimas. Teisingi apšvietimo sprendimai lemia, kad lentynose neperkaista kosmetika, noksta vaisiai, prekės apsaugomos nuo nublukimo.

Parduotuvėse apšviečiant daržoves ir vaisius, tai dažniausiai daroma pasitelkiant aukštą spalvų atkūrimo indeksą turinčius šviestuvus, kurie puikiai perduoda tikrąją produkto spalvą bei faktūrą, artimą saulės spindulių spektrui. Bendras apšvietimo ryškumas parduotuvėje gali būti iki 3 kartų didesnis negu ryškiausia darbo zona namų virtuvėje.

Apibendrinant, visgi kiekvieną kartą įrengiant parduotuvę reikia kreipti dėmesį į tai, ko reikia rinkai bei konkrečiai parduotuvei pagal joje esančias prekes, kokią žinutę ji komunikuos ir kaip norės pasirodyti pirkėjams: kaip pigiausia, kokybiškiausia, šviežiausia ar dar kitokia parduotuvė.

„Kreipusis į profesionalus ir atlikus rinkos analizę galima tikėtis kur kas greitesnio teigiamo rezultato nei to nepadarius: nors klaidos – neišvengiamos, jų bus žymiai mažiau“, – neabejojo „ITAB Novena“ atstovas O. Dabravolskas, 1 500 parduotuvių.
Pranešimą paskelbė: Olga Stančik, UAB „Idea Prima“

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą