Verslas

PASAULINĖS DARBDAVIŲ NUOTAIKOS IR PROGNOZĖS 2021 METŲ PRADŽIAI: KO GALIME TIKĖTIS?

Tarptautinės personalo sprendimų įmonės „ManpowerGroup“ tyrimo metu buvo apklausta 37 717 viešojo ir privataus sektoriaus darbdavių 43 šalyse ir teritorijose siekiant įvertinti  įdarbinimo planus pirmajam 2021 m. ketvirčiui.  Globalus tyrimas atliktas išskirtinėmis COVID-19 aplinkybėmis atspindi ekstremalios situacijos poveikį pasaulinei darbo rinkai bei darbdavių nuotaikų prognozes sausio – kovo mėnesiams.

Prognozuojama, kad per ateinančius tris mėnesius bus įdarbinta daugiau žmonių 19 iš 26 Europos, Vidurinių Rytų ir Afrikos regiono šalių. Atlikus daugiau nei 13 000 darbdavių ketinimų analizę, paaiškėjo, kad priėmimo į darbą planai sustiprėja 18 šalių, palyginti su 2020 metų paskutiniuoju ketvirčiu, tačiau palyginti su tokiu pačiu laiku prieš metus, samdymo planai 24 šalyse sumažėjo. Apie stipriausius regioninius įdarbinimo planus pranešta Graikijoje, Turkijoje ir Vokietijoje, o silpniausias prognozes pateikia Didžiosios Britanijos, Šveicarijos ir Austrijos darbdaviai.

                     

Didžiojoje Britanijoje darbo ieškantys ar dirbantys asmenys gali tikėtis, kad ateinantį ketvirtį tęsis vangus samdymo klimatas, o darbdaviai praneša apie -6% neto užimtumą*. Per ateinančius tris mėnesius net septyniuose iš devynių pramonės sektorių numatoma mažinti etatų skaičių. Didžiausi iššūkiai numatomi transporto ir susisiekimo bei viešbučių ir mažmeninės prekybos srityse. Optimistiškesnės nuotaikos vyrauja komunalinių paslaugų, finansų ir verslo paslaugų sektoriuose. Darbdaviai 10 iš 12 regionų tikisi per ateinantį ketvirtį mažinti darbuotojų skaičių. Samdymas stiprėja šešiuose regionuose, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, tačiau silpnėja 10 regionų, palyginti su tuo pačiu metu prieš metus. Kol Šiaurės Airijoje ir Londone esantys darbdaviai praneša apie silpniausią regioninę darbo rinką, Rytų Midlando darbdaviai numato sparčiausią įdarbinimo tempą.

Pasak darbdavių Airijoje, 2021 m. pirmąjį ketvirtį įdarbinimo perspektyvos pagerės. Pozityviai nusiteikę didmeninės ir mažmeninės prekybos, taip pat restoranų ir viešbučių sektoriai. Skirtingai nuo kitų šalių, finansų ir verslo paslaugų sektoriams nenumatomas augimas.

Ieškantiems darbo Vokietijoje darbdaviai dega žalią šviesą ir praneša apie net 8% pagerėjusį neto užimtumą. Didžiausia samdos perspektyva numatoma finansų ir verslo paslaugų sektoriuje (+ 17%) bei statybų sektoriuje (+ 11%), tuo tarpu nuosaikesnį darbo vietų augimą taip pat prognozuoja gamybinio sektoriaus atstovai. Pesimistinis scenarijus įžvelgiamas restoranų ir viešbučių sektoriams net -13% neto užimtumo nuosmukis.

Nuosaikius samdymo planus pateikia Norvegijos darbdaviai. Numatoma šiek tiek padidinti personalo skaičių, o didžiausia perspektyva įžvelgiama statybos bei finansų ir verslo paslaugų sektoriuose (+ 8%). Restoranų ir viešbučių darbdaviai praneša apie silpniausius įdarbinimo ketinimus trečią ketvirtį iš eilės. Liūdniausias įdarbinimo prognozes daro Osle esantys darbdaviai.

Lenkijoje darbdaviai tikisi, kad per ateinančius tris mėnesius švelnus įdarbinimo klimatas išliks ir antrąjį ketvirtį iš eilės. Tikimasi, kad užimtumas padidės šešiuose iš septynių pramonės sektorių, o darbo rinkos turėtų būti ypač stiprios statybos (+ 18%) ir apdirbamosios pramonės sektoriuje (+ 11%). Tačiau restoranų ir viešbučių sektorių darbdaviai praneša apie prislopintas įdarbinimo perspektyvas. Tikimasi, kad per ateinantį ketvirtį visuose šešiuose Lenkijos regionuose padidės darbo užmokestis.

 


 

Įdarbinimo nuotaikos Lietuvoje

„Pirmąjį 2021 metų ketvirtį gyvensime dar verslo apribojimo nuotaikomis, kurios daro tiesioginę įtaką darbinimo planams. Optimistiškai yra nusiteikę ir ketina tęsti aktyvų samdymą įmonės iš IT, finansinių ir profesinių paslaugų, prekių pristatymo, kasdienių prekių prekybos sektorių. Matome, kad pardavimo įmonių augimo planai priklauso nuo prekių segmento ir pagrindinių pardavimo kanalų. Maisto prekių bei kompiuterinės technikos pardavimas internetu ir toliau plečiasi, ieškoma didelio skaičiaus su šia veikla susijusių darbuotojų, tačiau, pavyzdžiui, drabužių, mados, avalynės pardavimai yra apstoję, vis dar nemažai darbuotojų yra prastovose, taip pat ir darbdaviai yra budėjimo būsenoje, laukdami aiškaus plano bei veiksmų iš valstybės pusės.“ – sako „Manpower“ padalinių Lietuvoje ir Latvijoje vadovė Božena Petikonis-Šabanienė.

Apie tyrimą

„Manpower Employment Outlook Survey“ yra ilgiausiai vykdomas, išsamiausias ir labiausiai į ilgalaikes prognozes orientuotas darbinimo planų tyrimas pasaulyje, vykdomas nuo 1962 metų ir apimantis daugiau nei 38,000 viešojo ir privataus sektoriaus darbdavių 43 pasaulio šalyse. Tyrimo tikslas yra įvertinti darbdavių ketinimus įdarbinti arba atleisti darbuotojus per ateinantį metų ketvirtį.

*Neto užimtumas – procentais išreikštas skirtumas tarp darbdavių, planuojančių didinti darbuotojų skaičių ir darbdavių, deklaruojančių darbuotojų skaičiaus mažėjimą per ateinantį ketvirtį.

Pranešimą paskelbė: Ingrida Berdikšlytė, UAB „Manpower Lit”

Parašykite komentarą